Trwa ładowanie...

Wentylator sufitowy – funkcjonalne oświetlenie i ulga w upały

Wentylatory biurkowe czy stojące to tylko część dostępnych na rynku urządzeń, które mogą być alternatywą dla klimatyzacji. W ofercie znajdziemy także wentylatory sufitowe, z oświetleniem lub bez. Co warto o nich wiedzieć?

Wentylator sufitowy – funkcjonalne oświetlenie i ulga w upałyŹródło: iStock.com, fot: amoklv
d2x9lbv
d2x9lbv

Wentylator sufitowy – chłodzi i grzeje

Wentylator sufitowy różni się znacząco od tradycyjnych urządzeń chłodzących. O jego skuteczności decyduje przede wszystkim rozpiętość łopat, które w porównaniu do zwykłych wiatraków nie są umieszczone w osłonie i nie muszą poruszać się z zawrotną prędkością. Tego typu urządzenie umieszcza się w centralnym miejscu na suficie, by mogło objąć całe pomieszczenie. Dzięki temu jest bezpieczne dla dzieci i domowych pupili. Wentylatory sufitowe mogą być samodzielnymi urządzeniami, ale mogą też być zintegrowane z oświetleniem, co czyni je dekoracyjnym i bardzo funkcjonalnym elementem wyposażenia.

Wentylator sufitowy ma istotną zaletę – może być używany zarówno do chłodzenia, jak i do utrzymywania ciepła. To zależy głównie od kierunku wirowania łopat, które są umieszczone pod odpowiednim kątem. Jeśli poruszają się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara (patrząc od dołu), wówczas wypychają powietrze w dół i tworzą wrażenie chłodu. Jeśli obracają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, wtedy zmniejszają różnicę temperatury w pomieszczeniu, wciągając powietrze ku górze i wypychając jego cieplejszą warstwę spod sufitu w stronę ścian i ku dołowi (ciepłe powietrze gromadzi się przy suficie, zimne – przy podłodze).

Wentylator sufitowy – rozpiętość łopat

Wybierając odpowiedni model, warto mieć na uwadze rozpiętość śmigła. Do małych kuchni, sypialń czy salonów (ok. 2,5x3 m) dobre będą małe wentylatory o rozpiętości ok.70–80 cm. Do większych wnętrz (ok. 4x4 m) przydadzą się egzemplarze o rozpiętości ok. 1 m. Do dużych pomieszczeń (ok. 6x6 m) będą dobre modele o rozpiętości ok. 1,3 m.

Wentylator sufitowy – materiał

W sklepach dostępne są wentylatory wykonane głównie z tworzywa sztucznego i drewna. Drewniane modele, chociaż bardziej eleganckie, zazwyczaj kosztują więcej od egzemplarzy z tworzyw sztucznych. Poza tym wymagają częstszej uwagi i pielęgnacji, by mogły na długo zachować piękny wygląd.

Wentylator sufitowy – funkcje

Współczesne wentylatory sufitowe sterowane są zwykle za pomocą pilota, panelu umieszczanego na ścianie, również zwisających z korpusu sznurków. Dzięki nim można regulować nie tylko kierunek obrotu skrzydeł, ale też prędkość ich poruszania czy nawet tryb działania dostosowany do pory roku (tryb zimowy lub letni). W modelach zintegrowanych z oświetleniem możemy dodatkowo zmniejszać lub zwiększać natężenie światła oraz jego temperaturę barwową.

d2x9lbv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x9lbv