Trwa ładowanie...

Tajniki kredytu hipotecznego: kosztorys budowlany dla banku

Kosztorys budowlany to podstawowy dokument, który ukazuje skalę wydatków i obrazuje poszczególne etapy prac. Jest on także wymagany w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny. Wykonanie szczegółowego kosztorysu budowy domu jednorodzinnego wymaga dość dużej wiedzy z zakresu budownictwa oraz znajomości aktualnych stawek za usługi budowlane. Podpowiadamy, jak sporządzić taki dokument i czego nie może w nim zabraknąć.

Tajniki kredytu hipotecznego: kosztorys budowlany dla bankuŹródło: Shutterstock
d3gxwap
d3gxwap

Kosztorys budowlany to podstawowy dokument, który ukazuje skalę wydatków i obrazuje poszczególne etapy prac. Jest on także wymagany w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny. Wykonanie szczegółowego kosztorysu budowy domu jednorodzinnego wymaga dość dużej wiedzy z zakresu budownictwa oraz znajomości aktualnych stawek za usługi budowlane. Podpowiadamy, jak sporządzić taki dokument i czego nie może w nim zabraknąć.

Czym jest kosztorys budowy domu dla banku?

Kosztorys budowlany na potrzeby banku określa przybliżone koszty poszczególnych etapów inwestycji. Zawarte w nim dane stanowią podstawę do negocjacji na linii bank – kredytobiorca. Opierając się na zawartych w nim wyliczeniach bank ustala z kredytobiorcą wartość poszczególnych transz kredytu. W kosztorysie powinien znajdować się także przybliżony harmonogram prac budowlanych. Dla banku będzie to wiarygodne źródło informacji, stanowiące podstawę do ustalenia terminów wypłaty kolejnych transz. Co więcej, na podstawie harmonogramu prac budowlanych bank będzie regularnie sprawdzał postępy na placu budowy. Dlatego warto dołożyć starań, by dokumentacja została sporządzona dokładnie.

Pamiętaj, że kosztorys budowy domu dla banku powinien uwzględnić przynajmniej kilkuprocentowy margines cenowy - niektóre ceny materiałów budowlanych mogą przecież ulec podwyższeniu. Dlatego podczas tworzenia tego typu dokumentacji nie warto uwzględniać wyłącznie najniższych cen rynkowych.

Kto może sporządzić kosztorys budowy domu jednorodzinnego dla banku?

Taki dokument może być wykonany przez kredytobiorcę, pod warunkiem jednak, że jest on obeznany z aktualnymi stawkami rynkowymi. Niektóre banki wymagają też, aby kosztorys został podpisany przez osobę posiadając uprawnienia budowlane - dokumentacja opatrzona stosownymi podpisami jest dla kredytodawcy bardziej wiarygodna. Czasem bank wymaga też, by kosztorys budowy domu został wykonany przez uprawnionego kosztorysanta, takie sytuacje należą jednak raczej do rzadkości.

d3gxwap

Drugą opcją jest skorzystanie z bezpłatnych Kalkulatorów Budowlanych.

Podstawowe zasady tworzenia kosztorysu budowlanego

Tworzenie kosztorysu budowlanego podlega sztywnym zasadom. Dokument dla banku powinien uwzględniać wszystkie planowane wydatki ponoszone na poszczególnych etapach budowy. Kredytobiorca, który chce pokryć część wydatków ze środków własnych, powinien jasno zaznaczyć to w wyliczeniach. Pamiętaj, że szczegółowy kosztorys jest dla banku bardziej wiarygodny, to z kolei przekłada się na klarowne ustalenie wysokości transz kredytowych oraz terminu ich przekazania.

Podczas tworzenia kosztorysu musisz też pamiętać, aby w wyliczeniach nie uwzględniać wyposażenia ruchomego. Dotyczy to wszystkich sprzętów AGD, mebli, elementów wystroju, a także sprzętów RTV, gdyż nie mogą one być objęte kredytem hipotecznym. Standardowe wyliczenia kosztorysowe powinny doprowadzić nieruchomość do stanu surowego zamkniętego lub do stanu deweloperskiego. Pamiętaj, że bank będzie na bieżąco kontrolował postępy na placu budowy, a podstawą kontroli stanie się harmonogram prac. Jego niewłaściwe sporządzenie może się wiązać ze wstrzymaniem kolejnych transz kredytu. Kontrole bankowe zakończą się dopiero wtedy, gdy otrzymasz pozwolenie na użytkowanie budynku. Dla kredytodawcy będzie to informacja, że budowa została doprowadzona do końca.

Komu warto powierzyć wykonanie kosztorysu?

Niektóre banki wymagają, by kosztorys budowlany został wykonany przez osoby do tego uprawnione. W tym wypadku nie ma żadnego wyboru - musisz powierzyć prace kosztorysantowi. Pamiętaj jedynie, że dokument powinien być wykonany na podstawie projektu budowlanego. Jednym z ważniejszych punktów będzie ustalenie technologii budowlanych oraz terminu przeprowadzenia poszczególnych etapów prac. Zadaniem inwestora będzie wybranie takiego kosztorysanta, który uwzględni w dokumentacji wszystkie szczegóły. Im kosztorys budowy domu dla banku będzie bardziej szczegółowy, tym wyliczenia będą bardziej miarodajne.

d3gxwap

W ofertach firm znajdziemy kosztorysy wzorcowe oraz indywidualne. Ta pierwsza opcja może być znacznie tańsza, jednak nie sprawdzi się jako dokumentacja dla banku. Pamiętaj, że kosztorys wzorcowy stanowi jedynie szablon, który można wykorzystać do samodzielnej wyceny. Jeśli chcesz nabyć kompletną dokumentację, pozostaje ci jedynie zakup kosztorysu indywidualnego.

O czym warto pamiętać?

Kosztorys budowy domu dla banku to podstawowy dokument, od którego zależy wysokość i częstotliwość wypłacania transz kredytowych. Warto wykonać go jak najdokładniej i rozważyć zwiększenie niektórych kosztów zawartych w wyliczeniach. Dzięki temu zabezpieczysz się przed możliwym wzrostem cen i będziesz lepiej przygotowany do ukończenia budowy domu.

Kosztorys budowlany możemy z powodzeniem wykonać samodzielnie, dobrym pomysłem jest jednak skorzystanie z pomocy darmowych programów, które znacznie ułatwiają prace i minimalizują ryzyko powstania pomyłek. Jeśli chcesz się upewnić, że dokument został wykonany w sposób należyty, zaprezentuj go doświadczonemu budowlańcowi, który wskaże ewentualne błędy (kosztorys powinien być spisany na formularzu wygenerowanym przez bank).

d3gxwap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gxwap