Trwa ładowanie...

Stół do jadalni, czyli mebel ważniejszy, niż się wydaje

Stół do jadalni to mebel ważny nie tylko ze względów aranżacyjnych czy funkcjonalnych, ale także… emocjonalnych. To przecież przy nim zabiegani członkowie rodziny spotykają się podczas wspólnych posiłków. Przy stole przyjmuje się też gości – a to także służy pielęgnowaniu różnych więzi rodzinnych czy przyjacielskich.

Artykuł sponsorowany
Stół do jadalni, czyli mebel ważniejszy, niż się wydajeŹródło: materiały partnera
d2n0jyu
d2n0jyu

1. Jaki stół do jadalni wybrać?
2. Jak dobrać stół do wielkości jadalni?
3. Stół do jadalni – okrągły czy prostokątny?
4. Stoły rozkładane do jadalni – wady i zalety.

Trudno wyobrazić sobie urządzanie mieszkania bez zaaranżowania na jego przestrzeni miejsca do spożywania posiłków. Do tego właśnie jest potrzebny stół do jadalni. Oczywiście nie musi on służyć tylko do tego, by przy nim jeść. Przy takim stole można także wykonywać różne prace, a także oddawać się rozrywce. Dlatego też taki mebel musi być wygodny, funkcjonalny i estetyczny. W ten sposób będzie nas cieszył pod wieloma względami. Jak więc dobrać odpowiedni stół do jadalni? Czym się kierować przy jego wyborze? Na jaki kształt postawić? Na te i inne pytania odpowiedź w poniższym artykule.

Jaki stół do jadalni wybrać?

Wybierając stół do jadalni, przede wszystkim powinniśmy się kierować:
• metrażem pomieszczenia,
• liczbą osób, która będzie z mebla jednocześnie korzystać.

Te dwa parametry pozwolą nam określić wielkość stołu. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że każda osoba zasiadająca przy stole podczas posiłku musi mieć odpowiednią przestrzeń, aby było jej wygodnie. Nie jest przecież niczym miłym siedzenie przy stole „na ścisk”. Aby ułatwić sobie podjęcie decyzji co do rozmiaru stołu, należy pamiętać o tym, że każda siedząca przy stole osoba musi mieć do dyspozycji 60 cm wolnego miejsca wzdłuż blatu.

d2n0jyu

To, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze stołu do jadalni, to także materiał, z którego jest on zrobiony. Wiadomo, że najbardziej trwałe, tradycyjne są meble zrobione z drewna. Ale nie jest to jedyny wybór. Do wielu wnętrz (zwłaszcza tych industrialnych czy nowoczesnych) pasują stoły, których blaty są szklane na metalowych (często chromowanych) nóżkach. I w tym momencie dochodzimy do następnego aspektu, który należy rozważyć, wybierając stół do jadalni. A jest to mianowicie styl pomieszczenia. Producenci oferują stoły, które znakomicie się sprawdzą we wnętrzach: tradycyjnych, rustykalnych, industrialnych, retro czy w stylu glamour. Przy tej okazji dobrze jest się zastanowić na kształtem – czy wybrać okrągły stół do jadalni czy prostokątny.

Jak dobrać stół do wielkości jadalni?

Wcześniej była już mowa o rozmiarze stołów do jadalni. I choć są to meble bardzo ważne, nie mogą przytłoczyć pomieszczenia. Przecież musi zostać także miejsce na przemieszczanie się po jadalni, a także przestrzeń na inne meble. Jeżeli więc nasza jadalnia ma duże wymiary, możemy pozwolić sobie na stół o dużych gabarytach umieszczony centralnie. Jeśli jednak pomieszczenie, w którym jemy posiłki i przyjmujemy gości, ma mały metraż, dobrze jest się zdecydować na stół rozkładany do jadalni. W ten sposób z jego większych (dostępnych po rozłożeniu) rozmiarów będziemy mogli korzystać okazjonalnie, a na co dzień cieszyć się dopasowaną do wielkości jadalni formą.

Stół do jadalni – okrągły czy prostokątny?

Dobranie kształtu stołu w dużej mierze zależy od wielkości jadalni, jak i stylu, w jakim to pomieszczenie jest urządzone. Prostokątny stół do jadalni sprawdzi się w pomieszczeniach mniejszych, a to ze względu na opcje dosunięcia go dwoma czy jednym bokiem do ścian. Takie stoły pasują zarówno do wnętrz industrialnych, jak i tradycyjnych. Wszystko zależy od materiały wykonania stołu. Gdy prostokątny stół do jadalni jest minimalistyczny, lekki w konstrukcji, warto rozważyć go jako wybór do wnętrz nowoczesnych.

Z kolei stoły prostokątne, o grubych nogach, ciężkie w budowie są idealne do wnętrz retro czy też rustykalnych. Okrągły stół do jadalni z kolei sprawdzi się we wnętrzach większych. A to dlatego, że jest trudniej go wpasować w przestrzeń czterech kątów. Okrągłym stołom do jadalni na pewno nie można odmówić uroku. Dodają wnętrzom romantycznego i przytulnego charakteru – zwłaszcza dotyczy to stołów drewnianych. Ich blaty przykryte haftowanymi czy wykonanymi na szydełku obrusami to nieodłączny i bardzo pożądany element jadalni w stylu rustykalnym czy retro. Okrągły stół do jadalni to także najlepszy wybór, jeśli chodzi o styl skandynawski. Należy także pamiętać o tym, że prostokątne stoły do jadalni występują również w wersji rozkładanej.

d2n0jyu

Stoły rozkładane do jadalni – wady i zalety

Choć wydaje się, że stoły rozkładane do jadalni mają same zalety, to po bliższym przyjrzeniu się im… ciężko temu faktowi zaprzeczyć. Stoły rozkładane do jadalni to meble, które wychodzą naprzeciw konkretnym, zależnym od sytuacji potrzebom. W związku z tym są to meble bardzo pożądane. Jedynym problemem, jakiego mogą przysporzyć, jest taki, że po rozłożeniu mebla może się okazać, że zajmuje on za dużo miejsca. Ale przecież takim problemom można zaradzić, upewniając się przed zakupem, jakich rozmiarów po rozłożeniu jest interesujący nas stół rozkładany do jadalni.

Dobrze dobrany stół do jadalni to inwestycja na długie lata. Dzięki czemu ten mebel staje się świadkiem wielu wspaniałych chwil spędzonych w gronie najbliższych i przyjaciół i może trwać z nami przez pokolenia.

Artykuł sponsorowany
d2n0jyu

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n0jyu