Trwa ładowanie...

Słynne duńskie studio BIG zaprojektowało przestrzeń w Warszawie. Ogromna inwestycja na Towarowej 22

Nowy Jork, Waszyngton, Toronto, Kopenhaga czy Paryż – to niektóre miasta, w których stoją projekty światowej sławy pracowni architektonicznej BIG założonej przez Bjarke Ingelsa. Na liście wkrótce znajdzie się także Warszawa i Towarowa 22 – projekt, który po raz pierwszy zaprezentowano podczas międzynarodowych targów nieruchomości MIPIM 2019 w Cannes.

Słynne duńskie studio BIG zaprojektowało przestrzeń w Warszawie. Ogromna inwestycja na Towarowej 22Źródło: Materiały prasowe
d4n2dmo
d4n2dmo

- Projektując Towarową 22, która znajduje się w samym sercu dzielnicy Wola, czerpaliśmy z bogatej historii kulturalnej Warszawy, żeby stworzyć współczesną społeczność, która przenosi wartości w przyszłość. Kompilacja pomysłów, które są zorientowane na przestrzeń publiczną i otwarte parki, z miejscami, w których w przyszłości będzie się pracowało i mieszkało, to połączenie najlepszych aspektów żywej i aktywnej miejskiej przestrzeni – mówi Bjarke Ingels, założyciel i partner kreatywny BIG.

Projekt BIG, źródło: Echo Investments Materiały prasowe
Projekt BIG, źródło: Echo Investments Źródło: Materiały prasowe

Inwestycja stanie pomiędzy ulicami Towarową a Miedzianą (ok. 230 tys. m kw. powierzchni użytkowej). Przewidziane jest przywrócenie pieszych ulic historycznej Warszawy, które są związane z funkcjami przeznaczonymi pod kawiarnie, sklepy, a także park, który ma stanowić serce tego miejsca. Architekci założyli stworzenie mieszkań i miejsc do pracy. W ten sposób ma powstać społeczność, która będzie napędzać to miejsce do życia i wspólnej kreatywności. Chcąc sprostać historii tej lokalizacji, architekci wkomponują modernistyczny pawilon Domu Słowa Polskiego.

Projekt BIG, źródło: Echo Investments Materiały prasowe
Projekt BIG, źródło: Echo Investments Źródło: Materiały prasowe

Centralną częścią ma być plac Kazimierza Wielkiego. Ozdobi go wspomniany wyremontowany Dom Słowa Polskiego – z charakterystycznymi świetlikami i spiralnymi klatkami schodowymi, które są przykładem modernistycznej architektury lat 50. Koncepcja zakłada stworzenie sieci pieszych uliczek, co spowoduje połączenie z resztą miasta. Odtworzenie ulicy Wroniej będzie naprawdę interesujące, bo zostanie przykryta szklanym dachem - stanie się otwartą przestrzenią dla przechodniów, powstaną tam knajpki i restauracje. Towarowa 22 będzie także miejscem kulturalnym. Jeden z warszawskich teatrów ulokuje tu swoją siedzibę, powstanie także kino festiwalowe – zaprojektowane na potrzeby różnych wydarzeń kulturalnych i premier.

Towarowa 22 to działka o wielkości ok. 6,5 ha. Właścicielami projektu są EPP i Echo Investment.

Źródło: www.echo.com.pl

d4n2dmo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n2dmo