Trwa ładowanie...

Ściana tętniąca zielenią. Jak zrobić domowy ogród wertykalny?

Wiszący ogród do świetna propozycja dla osób mieszkających w blokach. Ściana żywej zieleni skutecznie poprawia nastrój, filtruje powietrze i sprawdza się w roli stylowej ozdoby wnętrz. Sprawdź, jak stworzyć własny ogród wertykalny krok po kroku.

Ściana tętniąca zielenią. Jak zrobić domowy ogród wertykalny?Źródło: Shutterstock
d1efywo
d1efywo

Wisząca dekoracja z żywej zieleni to doskonałe rozwiązanie zarówno dla miłośników roślinności, jak i dla osób kochających modne i niebanalne dekoracje wnętrz. Tych pierwszych z pewnością ucieszy fakt, że mogą uprawiać ogródek, który nie zajmuje przestrzeni w mieszkaniu, a ci drudzy docenią jego walory estetyczne. Ogrody wertykalne to także popularne rozwiązania wśród firm dbających o jakość powietrza w wielkich miastach. Zielone ściany w wielkim formacie zdobią budynki w wielu europejskich stolicach, pełniąc rolę naturalnego filtra antysmogowego. To nie jedyne zalety wiszących ogrodów. Własna ściana pokryta bujną roślinnością znacząco poprawia nastrój i przywraca dobre samopoczucie, a to ważne szczególnie teraz, gdy w dom stał się dla nas miejscem pacy i wypoczynku.

Ogród wertykalny – co to takiego?

Ogrodem wertykalnym nazywamy pionową instalację, pokrytą żywymi roślinami. Stelaż może mieć wielkość niewielkiego obrazu, albo pokrywać całą ścianę mieszkania. Zielone kompozycje tworzy się zwykle z różnych gatunków roślin, mchu i drewna. Niektóre konstrukcje mają format prostokąta lub kwadratu, inne dzięki fantazji twórców przybierają najróżniejsze, zaskakujące kształty. Ogrody wertykalne to połączenie ekologii z najmodniejszymi trendami w światowym designie. Żywe, zielone kompozycje zdobią wnętrza nowoczesnych biur, stylowych korporacji i zewnętrzne ściany biurowców. Te wielkie moduły, zamontowane w przestrzeni miejskiej zaopatrzone są w automatyczny system nawadniający. Domowe instalacje najczęściej nie posiadają takich udogodnień, ale są także znacznie mniejsze, dzięki czemu dbanie o ich zdrowie i kondycję jest proste i nie wymaga wiele wysiłku.

Wiszący ogród w mieszkaniu – dlaczego warto go zainstalować?

Ogrody wertykalne doceniają szczególnie mieszkańcy dużych miast. Własny ogród w przestrzeni miejskiej to często marzenie nie do zrealizowania – szczególnie, gdy mieszkanie pozbawione jest balkonu, albo jest on bardzo mały. Ściany pokryte zielenią skutecznie rozwiązują ten problem, nie ograniczając przy tym niewielkiego metrażu pomieszczenia. Wiszący ogród to piękna dekoracja, która ożywi każde wnętrze. Kaskady mchu, paproci i innych roślin doskonale pasują do salonów, przestrzennych kuchni i widnych jadalni. Ściana zieleni doskonale sprawdzi się także w sypialni? Wiszący ogród nie tylko ozdobi pomieszczenie, ale także ukoi nerwy i ułatwi wieczorny odpoczynek.

d1efywo

Ściany zieleni to naturalne filtry powietrza, które doskonale radzą sobie z wielkomiejskim smogiem. Domowy ogród także świetnie spełnia tę rolę. Roślinna kompozycja działa jak naturalna tarcza chroniąca domowników przed zanieczyszczeniami wpadającymi do mieszkania z zewnątrz. Jej zalety z pewnością docenią osoby borykające się z astmą i chorobami górnych dróg oddechowych.

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Idealne miejsce na wiszący ogród

Myśląc o instalacji ogrodu wertykalnego należy przede wszystkim wybrać miejsce, w którym rośliny będą miały odpowiednie warunki do życia. Do ściany, na której planujemy zamontować moduł zieleni, powinno docierać światło – w przeciwnym razie roślinki nie będą rozwijać się prawidłowo i szybko zmarnieją. Najlepszy wybór to ściana o wystawie południowej lub zachodniej. Unikajmy ścian północnych – zwykle dociera do nich niewielka ilość promieni słonecznych, przez co instalacja może wymagać dodatkowego oświetlenia. Równie istotna jest temperatura w pomieszczeniu. Nasz wiszący ogródek z pewnością nie polubi częstych przeciągów i zimna.

Rośliny do wiszącego ogrodu – jakie gatunki wybrać?

Czym wypełnić ścianę zieleni w mieszkaniu? Najlepiej roślinami, które są łatwe w uprawie i nie potrzebują skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne też, żeby gatunki, które planujmy powiesić w naszym wertykalnym ogrodzie, miały niewielkie gabaryty i nie wymagały wiele miejsca na rozwój bryły korzeniowej. Żeby nasza kompozycja cieszyła oczy piękną, zdrową zielenią, powinniśmy wybrać rośliny o podobnych upodobaniach, które będą dobrze czuły się we własnym towarzystwie. Gatunki najczęściej wybierane do ściennych ogrodów, to: mchy, paprocie, bluszcze, zielistki, rośliny z rodziny ananasowatych, skrzydłokwiaty, maranty i monstery.

d1efywo

Planujesz instalację ogrodu wertykalnego w kuchni albo na balkonie? Idealnym rozwiązaniem będą różne gatunki ziół. Wiszący zielnik to nie tylko ogród urzekający zapachem, ale też źródło doskonałego smaku i cennych wartości odżywczych. Ziołowe instalacje docenią szczególnie miłośnicy gotowania – chcąc wzbogacić smak potrawy, będą mogli zerwać potrzebny składnik wprost ze… ściany. Do wertykalnego zielnika warto wybrać: bazylię, tymianek, oregano, kolendrę, rozmaryn, melisę, miętę, majeranek i pietruszkę. Wisząca ściana to także dobry sposób na uprawę wybranych gatunków warzyw. W pionowych nasadzeniach dobrze rosną takie gatunki, jak: szczypiorek, jarmuż, burak liściowy, szpinak, cykoria, rukola, czy seler naciowy.

Jak zamontować domowy ogród wertykalny?

Ogród wiszący można stworzyć samodzielnie, albo zlecić tę czynność profesjonalnej firmie, która zadba nie tylko o odpowiednią konstrukcję, ale skomponuje też idealny zestaw roślin, które zachwycą swoim wyglądem. Wiedza fachowców przyda się szczególnie wtedy, gdy twój ogród będzie miał dużą powierzchnię. Specjaliści montują wiszące ogrody z gotowych paneli z wbudowanym systemem nawadniającym, dzięki czemu codzienna pielęgnacja roślin zajmuje znacznie mniej czasu i energii. Należy jednak pamiętać, że montaż takiego ogrodu jest dość kosztowny.

Istnieje wiele tańszych sposobów na przygotowanie zielonej ściany bez udziału skomplikowanej technologii. Ciekawym pomysłem na wertykalny ogródek jest wykorzystanie drewnianych palet. Żeby wewnątrz takiej konstrukcji można było umieścić rośliny, potrzebujemy jeszcze dodatkowo kilku desek, które staną się podstawą każdego piętra naszego wiszącego ogrodu. Powstałe półki należy wyścielić jutą, żeby ziemia nie osypywała się na podłogę, a następnie wypełnić podłożem i posadzić w nim wybrane gatunki roślin. Tak powstały ogródek można oprzeć o ścianę albo powiesić za pomocą haków lub łańcuchów.

Innym sposobem jest wykorzystanie plastikowych butelek. Wystarczy wyciąć w każdej z nich duży otwór, wypełnić ziemią i wewnątrz posadzić różnorodne rośliny. Butelki wieszamy na ścianie w dużym skupisku – najlepiej wyglądają na werandzie, tarasie lub dużym balkonie.

d1efywo

Niewielki domowy ogródek wertykalny stworzymy przy pomocy gotowego modułu wykonanego z filcu. Mocna, materiałowa konstrukcja jest wyposażona w kilka kieszeni na doniczki z roślinami. W przypadku tej opcji warto wcześniej zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ściany, zanim zawiesimy na niej naszą zieloną kompozycję. Filc łatwo przepuszcza wodę, a to może spowodować zawilgocenie murów. Najbezpieczniej będzie przymocować do ściany izolującą płytę PCV i dopiero na niej umieścić roślinną kwitnącą ozdobę.

Pielęgnacja ogrodu wiszącego – na co zwrócić uwagę?

Podstawą pielęgnacji wiszących kompozycji roślinnych jest systematyczna troska o ich odpowiednie nawilżenie Jeżeli twój ogród wertykalny nie posiada rury nawadniającej ani specjalnych kroplowników, musisz podlewać je samodzielnie. Rośliny w wiszącym ogrodzie są szczególni narażone na ataki szkodników i grzybów. Nasileniu chorób sprzyja przede wszystkim nadmierne zagęszczenie sadzonek. Profilaktycznie można od czasu do czasu zraszać rośliny ostudzonymi wywarami z ziół (na grzyby i insekty dobrze działa skrzyp, czosnek i pokrzywa). Jeżeli obecność szkodników zacznie się nasilać, nieodzowne będzie użycie specjalnych środków przeznaczonych do ochrony roślin.

Żeby ogród wertykalny zachował swój odpowiedni kształt, ważne jest też regularne przycinanie roślin. Zabieg ten pozytywnie wpłynie na ich zagęszczenie i sprawi, że nie będą za bardzo wystawać poza ramy naszego zielonego "obrazu".

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d1efywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1efywo