Trwa ładowanie...

Rysy i plamy na stole. Jak je usunąć bez pomocy specjalisty?

Nawet, gdy staramy się dbać o stół, z czasem pojawia się na nim coraz więcej plam i rys. Nie musimy ich zakrywać, a tym bardziej pozbywać się mebla. Istnieje sporo sposobów, które – przy niewielkim wysiłku i w domowych warunkach – pozwalają usunąć zadrapania i zabrudzenia.

Rysy i plamy na stole. Jak je usunąć bez pomocy specjalisty?Źródło: pexels
d2ebtxd
d2ebtxd

W sklepach bez problemu dostaniemy profesjonalne środki do wywabiania plam czy retuszowania rys na meblach. Skuteczne mikstury można też przygotować samemu.

Plamy po kawie i tłuszczu

Co do zasady, plamy z mebli drewnianych usuwamy za pomocą jasnej i miękkiej ściereczki nasączonej określoną substancją (pocieramy wzdłuż włókien drewna). Środek zmywamy następnie wodą, a mebel wycieramy do sucha. Drewno nie lubi wilgoci.

Plamy po kawie i herbacie znikają za sprawą płynu do mycia naczyń, który rozcieńcza się w niewielkiej ilości wody i mocno spienia. Wystarczy odczekać chwilę. Rozlany alkohol czy sok po zebraniu miękkim papierem przykrywamy kawą z fusami (roztwór musi być letni). Po wyschnięciu odkurzamy blat i polerujemy drewno ściereczką z olejem lnianym (można go zmieszać z terpentyną w stosunku 1:1). Ślady po czerwonym winie rozjaśnimy mieszanką 3-procentowego amoniaku i wody utlenionej.

Tłuszcz przecieramy pianą z płynem do mycia naczyń, a świeże ślady posypujemy grubą warstwą soli lub talku, którą po 24 godzinach odkurzamy, a całość polerujemy. Rozlany olej usuwa również mieszkanka sproszkowanej białej kredy, magnezji (dostępnej w aptece) i spirytusu. Proszek, który zostanie po wyparowaniu alkoholu wcieramy szczotką.

d2ebtxd

Przy blatach pokrytych politurą skuteczne przy wywabianiu plam z tłuszczu jest czyszczenie ściereczką zwilżoną benzyną ekstrakcyjną, następnie wcieranie oleju lnianego zmieszanego w równych proporcjach z denaturatem, a na koniec polerowanie suchą szmatką.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Czyszczenie na gorąco

Przejścia przez nieco bardziej skomplikowaną procedurę wymaga pozbycie się plam z wosku. Do poplamionego miejsca przykładamy bibułkę, na nią kładziemy suchą ściereczkę, a następnie przykładamy rozgrzane żelazko. Resztki plam zmywamy octem rozcieńczonym z dużą ilością ciepłej wody. Po wysuszeniu przecieramy mebel szmatką zwilżoną mieszanką oleju lnianego i terpentyny (w proporcji 1:1). Jeśli wosk był barwiony nie podgrzewamy go wcześniej.

Białe ślady po gorącym kubku lub innym naczyniu przykrywamy bawełnianą ściereczką, a następnie prasujemy przez kilka minut średnio nagrzanym żelazkiem. W plamy można też wetrzeć papkę z soli i oliwy, którą usuwamy po około 4 godzinach, wazelinę lub majonez (zostawiamy na noc, a kolejnego dnia dodajemy trochę popiołu z papierosów i szorujemy miękką ściereczką).

d2ebtxd

Jeśli nasz stół wykonany jest z drewna olejowanego, trwałe plamy zetrzemy drobnym papierem ściernym, następnie trzeba zeszlifować całą powierzchnię i na nowo pokryć ją olejem.

pexels
Źródło: pexels

Kawa na rysy

W miarę użytkowania, na meblu pojawia się też coraz więcej rys i zadrapań. Powszechnie stosowanym sposobem, który sprawia, że są mniej widoczne jest energiczne pocieranie orzechem włoskim (bez skorupki) zarysowanego miejsca aż do zadowalającego efektu. Przy jaśniejszym kolorze blatu lepiej sprawdza się migdał. Niestety sposób nie zadziała przy meblach lakierowanych.

d2ebtxd

Płytkie zadrapania znikają pocierane szmatką nasączoną roztworem z soku z cytryny i oleju roślinnego (w proporcji 1:1). Przy ciemniejszym drewnie sprawdzają się fusy z kawy, które za pomocą patyczka do uszu wkładamy w szczelinę. Cuda może też zdziałać jodyna (przy jaśniejszych meblach zmieszana z denaturatem w proporcji 1:1).

Rysy na stole drewnianym lub z płyty możemy też pomalować kredką woskową o barwie najbardziej zbliżonej do koloru mebla. Po pomalowaniu całość polerujemy, usuwając nadmiar wosku.

W sklepach znajdziemy również specjalne pisaki (sztyfty retuszerskie) do usuwania rys na meblach oraz woski retuszujące. Ich odcień dobieramy do koloru mebla.
Przy stołach lakierowanych i malowanych farbą zarysowania najpierw trzeba zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie pomalować tym samym produktem lub bezbarwnym lakierem.

Unsplash
Źródło: Unsplash
d2ebtxd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ebtxd