Trwa ładowanie...

Relaks w ogrodzie lub na balkonie. Wystarczy jeden prosty gadżet

Urządzając ogród lub balkon zazwyczaj zwraca się uwagę na najnowsze i najmodniejsze rozwiązania, czasem także te bardziej skomplikowane. Czasem jednak warto sięgnąć po proste rzeczy, które przy okazji mogą obudzić miłe wspomnienia z dzieciństwa. Jednym z takich gadżetów jest na przykład hamak.

Na hamaku można poczytać książkę albo wygodnie się zdrzemnąćNa hamaku można poczytać książkę albo wygodnie się zdrzemnąćŹródło: Unsplash, fot: Beqa Shavidze
d4g1ipe
d4g1ipe

Balkon

Wybór hamaka na balkon daliśmy na pierwszy ogień, ponieważ jest to zadanie, które wymaga nieco więcej przygotowania. Przede wszystkim powinniście znać powierzchnię swojego balkonu, by móc dobrać odpowiednie rozwiązanie. Zbyt długi hamak może być niemożliwy do rozwieszenia. Jeżeli macie zbyt mały balkon, to jeszcze nie jest nic straconego, ponieważ czekają na was tzw. hamaki brazylijskie. Nazywa się je również krzesłami brazylijskimi, fotelami hamakowymi. Niezależnie od nomenklatury jest to rodzaj hamaka przyczepionego do drewnianego drążka i podwieszanego do sufitu. Inną grupą produktów mogących sprawdzić się na balkonie są fotele wiszące przypominające krzesła ogrodowe. Tu również zestaw mocujący jest montowany do sufitu.

Ogród

W przypadku ogrodu sprawa jest nieco łatwiejsza, ponieważ istnieje niewielka szansa, że będziecie musieli pójść na kompromis z rozmiarem. Dobrym pomysłem jest więc zakup klasycznego hamaka i zamontowanie go na metalowym stelażu. Oczywiście najlepiej kupić obie te rzeczy jednocześnie, żeby była pewność, że będą ze sobą współgrać. Hamak do ogrodu powinien być wykonany z trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne materiałów. Dzięki temu nie będziecie musieli go stale składać i rozkładać ponownie. Niektóre modele są tak skonstruowane, że można się szczelnie owinąć i spędzić w nich noc, co może stanowić dodatkową atrakcję.

Rozkładanie hamaka

W idealnej sytuacji na balkonie hamak można rozwiesić na kotwach umieszczonych na przeciwległych ścianach. Kołki powinny być na wysokości ok. 1,5 m, a odległość między nimi powinna wynosić od 3,5 do 5 m. Jeżeli odległość pomiędzy ścianami jest mniejsza, to wtedy należy zamocować kołki nieco wyżej. Otwór powinien mieć głębokość minimum 10 cm, a ściana powinna być solidna i gruba. Do betonowej ściany wystarczą kołki stalowe, a w przypadku cegieł i pustaków lepiej użyć nakładki z tzw. kotwą chemiczną. To substancja, którą aplikuje się w otworze po umieszczeniu specjalnej nakładki. Dopiero potem wkłada się metalowy pręt. W przypadku hamaków brazylijskich lub wiszących krzeseł zasada jest podobna jak przy mocowaniu hamaka do ścian. Otwór wierci się na głębokość minimum 10 cm i powinien być pod lekkim kątem. Następnie należy zamontować kołek i przymocować karabińczyk oraz łańcuch.

Przy zawieszaniu hamaka między drzewami idealna odległość powinna wynosić minimum 4 metry. Drzewa należy obwiązać liną w taki sposób, że składa się ją na pół, owija wokół pnia i pętla jest gotowa. Następnie przypina się karabińczyki i montuje na nich hamak. Jeżeli z jakiegoś powodu zawieszenie hamaka między drzewami jest niemożliwe, to możecie po prostu użyć wspomnianego wcześniej stelaża. Miejsce postoju powinno być równe, a samą konstrukcję warto dodatkowo dociążyć lub nawet lekko wkopać w ziemię.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4g1ipe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4g1ipe