Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
okna
21-02-2017 12:46

Raport: wpływ światła dziennego na samopoczucie Polaków

Lepsze samopoczucie, poprawa nastroju, efektywniejsza nauka, ale też mniejsze rachunki za prąd – to zasługi światła dziennego. Co sądzą Polacy o jego wpływie na zdrowie? Jak oceniają oświetlenie swoich domów i mieszkań?

Raport: wpływ światła dziennego na samopoczucie PolakówŹródło: Velux
d3rxgt6
d3rxgt6

Lepsze samopoczucie, poprawa nastroju, efektywniejsza nauka, ale też mniejsze rachunki za prąd – to zasługi światła dziennego. Co sądzą Polacy o jego wpływie na zdrowie? Jak oceniają oświetlenie swoich domów i mieszkań?

W zbliżającym się sezonie jesienno-zimowym niedobór światła dziennego jest szczególnie odczuwalny. Jak wynika z badań przeprowadzonych w sierpniu 2013 przez PBS na zlecenie VELUX, zaledwie co czwarty ankietowany jest zdecydowanie zadowolony z dostępu do światła dziennego w swoim domu jesienią i zimą, a blisko 15 proc. uważa, że ilość takiego światła jest za mała. Tylko nieznacznie lepiej oceniamy doświetlenie wnętrz w miesiącach wiosenno-letnich, a przecież wtedy dni są długie i światła nie brakuje. Co 10. badany odczuwa w tym czasie brak światła dziennego, a bardzo dobrze doświetlenie swojego domu ocenia zaledwie 33 proc. respondentów.

Wpływ światła dziennego na zdrowie

Większość Polaków (85 proc.) dostrzega duży wpływ światła dziennego na zdrowie, a co trzeci badany chciałby zwiększyć liczbę lub powierzchnię okien w swoim domu. To ważna wskazówka dla architektów lub deweloperów. - Światło dzienne pełni ważną funkcję w domu. Tworzy scenerię, wpływa na specyficzny klimat wnętrza, definiuje przeznaczenie przestrzeni – mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX.

- Lepsze samopoczucie, poprawa nastroju, redukcja objawów depresji, korzystne oddziaływanie na wzrok – to efekty wpływu światła naturalnego na ludzki organizm. Dlatego należy dbać o zapewnienie jak najlepszego dostępu do naturalnego światła w naszych domach – komentuje dr Paweł Opatczyk, specjalista medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego ENEL-MED.

Światło dzienne wpływa też na lepszą wydajność pracy i poprawę efektywności uczenia się. Jak pokazują badania, uczniowie w klasach z większymi oknami mieli nawet do 18 proc. lepsze wyniki z testów niż ci przebywający w pomieszczeniach słabiej doświetlonych. Dlatego warto też zadbać o odpowiednie doświetlenie pokoju dziecka w wieku szkolnym.

d3rxgt6

Okazuje się także, że przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na przeniesienie pracowników do budynków z lepszym dostępem do naturalnego światła, odnotowały wzrost wydajności o około 15 proc.

Światło dzienne a energooszczędność

Światło dzienne wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie, lecz również na budżet domowy. Odgrywa znaczącą rolę w koncepcji zrównoważonego budownictwa, którego istotnym elementem, oprócz komfortu i zdrowego klimatu wewnątrz domu, jest energooszczędność.

Duża ilość światła naturalnego ogranicza także potrzebę wykorzystania sztucznego oświetlenia, przyczyniając się do oszczędności energii elektrycznej i tym samym obniża rachunki za prąd.

W jaki sposób zadbać o odpowiednie doświetlenie domów i mieszkań? - Lepszy dostęp do światła dziennego można zapewnić poprzez właściwe usytuowanie okien, zwiększenie ich liczby, jak również zastosowanie nowoczesnych okien z większymi szybami. Na przykład w oknach Nowej Generacji VELUX udało się zwiększyć powierzchnię szyby nawet o 10 proc., co gwarantuje odpowiednie doświetlenie wnętrz – wyjaśnia arch. Monika Kupska-Kupis.

d3rxgt6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rxgt6