Trwa ładowanie...

Ranking pralek. Przegląd najpopularniejszych modeli już od 839 zł

Jeśli zamierzasz wymienić starą pralkę, najlepiej zdać się na jeden z popularniejszych modeli. Wbrew pozorom za przyzwoitej jakości sprzęt AGD nie musisz zapłacić wiele. Trzeba jedynie zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę potrzebujesz.

Ranking pralek. Przegląd najpopularniejszych modeli już od 839 złŹródło: Fotolia, fot: Helmut Seisenberger
d414vk7
d414vk7

Poniżej znajdziesz kilka atrakcyjnych modeli pralek, które spełnią wszystkie twoje wymagania. Najpopularniejsze modele kosztują około 1200 zł.

Większy czy mniejszy rozmiar

Wybierając pralkę dla wieloosobowej rodziny należy patrzeć przede wszystkim na jej pojemność. Modele o wsadzie nieprzekraczającym 5 kg to rozwiązanie dla singli, którzy używają pralki maksymalnie co drugi dzień. Im większa liczba domowników, tym większe potrzeby. Dlatego warto zaopatrzyć się w modele, w których bęben pomieści 6-8 kg. Dla bardzo dużych rodzin przeznaczone są jeszcze większe pralki, których pojemność bębna przekracza 9 kg.

Nowoczesne modele oferują wiele dodatkowych trybów prania Fotolia
Nowoczesne modele oferują wiele dodatkowych trybów prania Źródło: Fotolia, fot: starush

W parze z wielkością idzie również energooszczędność. Większe modele pralek o dobrej klasie energetycznej pobierają mniej energii podczas pracy, przez co rachunek za prąd nie wzrośnie nagle do astronomicznych rozmiarów. Jednocześnie musisz mieć na uwadze fakt, że od klasy energetycznej zależy również większy lub mniejszy pobór wody.

Mniejszy rozmiar, większa pojemność

Obok pokaźnych pralek w wersji standardowej znaleźć można również modele slim przeznaczone do małych łazienek oraz superslim ładowana od przodu. W opozycji do nich stoją pralki ładowane od góry, w których dostęp do bębna uzyskuje się przez podniesienie górnej pokrywy. Są one cieńsze niż standardowe modele, a jednocześnie dostatecznie pojemne, by móc z nimi konkurować. Poza tym cena tego typu urządzeń nie odbiega od standardowej.

Rodzaje bębnów w pralce

Sercem pralki jest bęben. W zależności od jej rodzaju może się różnić sposobem konstrukcji ścian. Ich struktura może na przykład przypominać tarkę, wtedy w zależności od wyboru programu bęben obraca się zgodnie lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, piorąc tkaniny delikatnie lub bardziej intensywnie. Inne pralki wyposażone są w bębny o strukturze przypominającej diament, która pierze delikatnie i nie powoduje zaczepiania się materiału i rozchodzenia włókien.

Jak prędko powinna wirować pralka?

Rozpiętość prędkości wirowania pralek jest bardzo duża i wynosi od 800 do nawet 2000 obrotów na minutę. Na pierwszy rzut oka powinno nam zależeć na tym, by prędkość była jak największa. W końcu im szybciej obraca się bęben, tym bardziej suche są ubrania świeżo po wyjęciu z pralki. Z drugiej strony wysoka prędkość wirowania oznacza o wiele większy hałas. Jest to związane z rodzajem zamontowanego silnika. Wraz z prędkością wirowania zwiększa się również pobór energii. Należy pamiętać o tym, że prędkość wirowania powyżej 1200 obrotów na minutę może też negatywnie wpłynąć na bardziej delikatne tkaniny, będą o wiele bardziej pogniecione. Patrząc na to kryterium należy dobrze się zastanowić, jakiej prędkości potrzebujemy.

Wysoka prędkość wirowania może być zabójcza dla delikatnych ubrań iStock.com
Wysoka prędkość wirowania może być zabójcza dla delikatnych ubrań Źródło: iStock.com

Za dobrej jakości pralkę nie zapłacisz fortuny. W tym przypadku przyzwoita cena idzie w parze z wysoką jakością. Warto przed podjęciem decyzji przejrzeć najpopularniejsze modele.

d414vk7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d414vk7