Trwa ładowanie...

Podłoga winylowa – nieograniczone możliwości

Jeśli planujesz remont mieszkania na pewno słyszałeś o podłogach lub panelach winylowych. To rodzaj posadzki wykonanej z tworzyw sztucznych. Jest ona zdecydowanie bardziej odporna na uderzenia niż standardowe panele laminowane, a dodatkowo jest całkowicie wodoodporna. Jakie panele winylowe wybrać by przez lata cieszyć się piękną podłogą? Wreszcie jakie cechy mają podłogi winylowe i dlaczego cały świat się nimi zachwycił?

Artykuł sponsorowany
Podłoga winylowa – nieograniczone możliwościŹródło: materiały partnera
d1fd84b
d1fd84b

Po pierwsze wybieraj panele winylowe z twardym rdzeniem

Panele winylowe jako materiał są znane już od kilkunastu lat. Przez ten czas pojawiło się co najmniej kilka generacji tego materiału. Na rynku są dostępne np. modyfikowane panele pierwszej generacji, panele winylowe wielowarstwowe, czy wreszcie panele sztywne SPC/RIGID. Dodatkowo możemy wyróżnić grupy paneli winylowych, które różnią się sposobem montażu – na click, lub tzw. dryback (klejone do posadzki). Jeśli po raz pierwszy decydujesz się na podłogę winylową, a dodatkowo nie lubisz kompromisów postaw na najnowszą generację paneli winylowych – panele SPC.

Najnowocześniejsze panele winylowe na rynku, posiadają sztywny, niezwykle trwały rdzeń, który świetnie przewodzi ciepło. Nazwa bierze się od angielskiego RIGID – sztywny, lub SPC (solid polimer core), co można przetłumaczyć jako sztywne panele. Posiadają one wszystkie zalety paneli z PVC, a dodatkowo są stabilne wymiarowo – nie zmieniają wymiarów pod wpływem zmian temperatury. Przykładem tego typu rdzenia jest HD Mineral Core, lity rdzeń wykonany na bazie naturalnych minerałów skalnych i nowoczesnych polimerów. Zapewnia wyjątkową trwałość na uderzenia oraz świetnie przewodzi ciepło. Panele Arbiton oraz Afirmax, czy dostępne w marketach Obi Mineral Floor wykonane w tej technologii są piękne jak drewno i praktyczne jak płytki ceramiczne. W wyglądzie są nie do odróżnienia od prawdziwego drewna, a w użytkowaniu przypominają bezproblemowy gres. Stabilność wymiarowa pozwala na ułożenie do 200m2 paneli, bez konieczności wprowadzania dylatacji. Nie trzeba więc stosować progów czy profili w drzwiach. Panele tego typu zyskały wielu zwolenników, a użytkownicy oprócz wyglądu i praktycznych aspektów chwalą przede wszystkim łatwość w utrzymaniu czystości i miłą strukturę.

Technologia jest ważna, ale nie zapominajmy o designie winylowych podłóg

Panele winylowe z mineralnym rdzeniem to rewolucyjne technologicznie produkty. Ale jest to także prawdziwy przełom w podłogowym wzornictwie. W przypadku podłóg marki Arbiton mamy do wyboru kilka kolekcji. Pierwszą z nich jest Amaron. Kolekcja ta występuję w dwóch odmianach: naśladującej drewno wersji WOOD, oraz do złudzenia przypominającej kamień kolekcji STONE. To flagowe kolekcje producenta, które charakteryzują się bardzo długim panelem (w przypadku kolekcji AMARON WOOD ponad 1,5 m), unikalnymi zamkami 5g oraz innowacyjnym mineralnym rdzeniem. Kolekcja Liberal również wyprodukowana jest z technologią HD Mineral Core. Obie kolekcje są wodoodporne, ciche i odpowiednie do stosowania na ogrzewanie podłogowe.

Od niedawna istnieje także możliwość ułożenia podłogi winylowej w tzw. jodełkę. Ten klasyczny wzór znany z brytyjskich, czy francuskich dworów ponownie wraca do łask. Jeszcze do niedawna gdy chcieliśmy ułożyć taki wzór na podłodze musieliśmy wybrać drewno, które choć jest naturalne ma liczne wady. Z początkiem wiosny firma Arbiton wprowadziła na rynek kolekcję Amaron Herringbone – panele winylowe na „click”, które są dedykowane takiemu stylowi układania podłóg. Możliwość ułożenia wzoru w angielską jodełkę, bez potrzeby klejenia, zapewniają zamki 5Gi. Kolekcja obejmuje dwa ponadczasowe kolory dębowe – harlow oak oraz wembley oak. Ten drugi jest odrobinę ciemniejszy i ma bogatszą strukturę. Dzięki zastosowaniu paneli winylowych Amaron Herringbone możemy cieszyć się klasyczną jodełką w nieklasycznym wydaniu. Z całą elegancją, autentycznością i tradycyjnym stylem, ale bez cyklinowania i martwienia się o uszkodzenia podłogi. W wyglądzie są one nie do odróżnienia od prawdziwego drewna. W użytkowaniu natomiast przypominają płytki ceramiczne. Podłogi Amaron Herringbone doskonale sprawdzą się we wnętrzach nawiązujących stylem do brytyjskich posiadłości wiejskich. Jest to wzór, który choć jest klasyczny nie narzuca nam swojej narracji i wprowadza idealne, subtelne tło do dalszego eksperymentowania z designem.

materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Jakiego koloru podłogę winylową wybrać?

Panele winylowe dostępne są w bardzo wielu kolorach i odcieniach. W tym roku królują na naszych podłogach niepodzielnie kolory dębowe. Będą one stanowić idealne tło dla każdego rodzaju wnętrza. Kolory dębowe ma w swojej ofercie zarówno marka Arbiton, Afirmax, czy dostępna w marketach OBI marka Mineral Floor. Arbiton całkiem niedawno zaprezentował poszerzoną kolekcję dekorów paneli z rdzeniem mineralnym. Wśród tegorocznych nowości znajduje się aż pięć jasnych, dębowych odcieni, które do złudzenia odwzorowują naturalny rysunek drewna. Wśród nowości z kolekcji Amaron wyróżnia się odcień Sierra Oak. To bardzo ciepły odcień dębowy, który sprawi, że każde wnętrze nabierze przytulności i domowej atmosfery. Wyraźny rysunek słojów oraz bogactwo wybarwień sprawi, że ten odcień łatwo pomylić z naturalną deską. To wrażenie jest spotęgowane ponad 1,5 metrową długością paneli. Nada się zarówno do wnętrz klasycznych jak i do nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeni.

W kolekcji Liberal na uwagę zasługuje odcień Leonard Oak. To jeden z najbardziej naturalnych kolorów w kolekcji. Przywodzi na myśl kanadyjskie parki narodowe, które słyną z potężnych drzew dębowych. Dekor zawiera w sobie nie tylko charakterystyczne sęki, czy słoje, ale także liczne imitacje pęknięć. To sprawia, że panele te idealnie odwzorowują naturalne drewno. Choć ten dekor jest wyrazisty to jednak nie narzuca się w przestrzeni pozostając dobrym tłem dla każdego stylu. Poza pięcioma tegorocznymi nowościami w kolekcji Arbiton znajduje się także dwadzieścia najlepiej sprzedających się dekorów drewnianych z ubiegłego sezonu (10 z kolekcji Amaron i 10 z kolekcji Liberal). Wśród nich popularne szare odcienie, które sprawdzą się we wnętrzach skandynawskich oraz ciemniejsze odcienie orzechowe, który nadadzą każdemu wnętrzu niepowtarzalnego stylu.

d1fd84b

Panele winylowe z rdzeniem mineralnym, gdy dbamy o najważniejsze osoby domu

Warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie paneli winylowych. Są one doskonałym materiałem dla osób zmagających się z alergiami. Panele z rdzeniem mineralnym są trwałe i odporne na wilgoć, dzięki czemu nie są siedliskiem pleśni. Materiał z jakiego produkuje się panele winylowe jest całkowicie odporny na grzyby, bakterie i mikroorganizmy. Brak fug między panelami dodatkowo podnosi higieniczność podłóg winylowych. Warto rozważyć tego typu podłogę nie tylko w przypadku gdy mamy w rodzinie alergika, ale również wówczas, gdy zmagamy się z obniżoną odpornością i obawiamy się mikroorganizmów.

Panele winylowe z mineralnym rdzeniem mają dobre właściwości amortyzujące i tłumią hałas. Są trwałe i odporne na wilgoć. Mogą być montowane bezfugowo na powierzchni nawet 200m2 – zapewniają więc jednolitą, gładką powierzchnię. A co najważniejsze dobre panele winylowe są miłe i ciepłe w dotyku oraz całkowicie bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży oraz dzieci.

Panele winylowe – ideał na ogrzewanie podłogowe

Rosnąca popularność ogrzewania podłogowego wynika z jego licznych zalet. Po pierwsze ten rodzaj ogrzewania zapewnia równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu. Nie występuje tu więc problem stref bardziej ciepłych i niedogrzanych. W mieszkaniu odczuwalny jest przyjemny efekt podgrzewanej podłogi, który z pewnością spodoba się osobom nielubiącym zimna.

Ogromnym plusem ogrzewania podłogowego jest też brak widocznych grzejników, co daje nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza i wykorzystania ścian wewnętrznych. Kluczowym elementem efektywnego systemu ogrzewania podłogowego jest system podłogowy, panel i podkład. Musi on posiadać odpowiednio niski opór cieplny. Źle dobrany system podłogowy to straty, w ciągu każdego sezonu grzewczego, sięgające nawet 100 zł z każdych 10m2 powierzchni!

d1fd84b

Opór cieplny wyrażany jest jako odwrotność ilości ciepła, które przepływa przez 1m2 powierzchni przegrody w czasie 1 godziny, przy różnicy temperatur 1⁰C. Symbolem oporu cieplnego jest litera R, a jego jednostką jest [m2K/W]. Im opór cieplny jest wyższy, tym lepszym izolatorem jest dany materiał. I analogicznie im niższy tym lepszym przewodnikiem jest dany materiał – czyli lepiej sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym. Panele winylowe z mineralnym rdzeniem charakteryzują się bardzo niskim oporem cieplnym dzięki czemu idealnie sprawdzą się w domach z ogrzewaniem podłogowym.

materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Wodoodporna podłoga w całym domu – postaw na panele winylowe

Marzysz o jednorodnej podłodze w całym domu? Od wejścia, przez korytarz, kuchnię, salon, aż do łazienki? Czy to w ogóle możliwe? Jeżeli mamy w domu dużą przestrzeń, w której planujemy zrobić jednolitą posadzkę to podłoga winylowa z mineralnym rdzeniem będzie najlepszym wyborem. Dlaczego? To jedyny na rynku materiał, który nadaje się do położenia zarówno w salonie, kuchni jak, a nawet w łazience. Jednocześnie jest bezfugowy i układany w systemie pływającym, nie wymagającym klejenia. Im więcej metrów kwadratowych jednolitej podłogi tym posadzka winylowa wydaje się zasadniejszym wyborem. Jeśli nie chcemy mieć progów w drzwiach wybierzmy winyle. Panele winylowe z rdzeniem mineralnym można układać nawet na 200m2 bez dodatkowej dylatacji, również w drzwiach.

Panele winylowe z mineralnym rdzeniem łatwo się czyści

To jedna z kluczowych zalet winylowej podłogi. Podłoga w każdym domu zajmuje najwięcej powierzchni. Najwięcej też czasu poświęcamy na jej czyszczenie. Odkurzanie i mycie na mokro to w wielu polskich domach co sobotni rytuał, który dzięki posiadaniu winyli może być niemal przyjemnością. Podłogi winylowe są materiałem, który bardzo łatwo utrzymać w czystości. To zasługa dwóch właściwości. Po pierwsze panele są wodoodporne. Nie straszne im zatem rozlane soki, awaria pralki, czy zbyt mokry mop. Po drugie brak progów i listew progowych to idealna powierzchnia dla robota sprzątającego, który pod nasza nieobecność odkurzy bez problemu całe mieszkanie.

d1fd84b

Czy panele winylowe są drogie?

Panele winylowe nie są najtańszym rozwiązaniem na rynku, zwykle ich koszt waha się od 90 do 150 zł za m2 w zależności od grubości, klasy użyteczności czy wielkości paneli. To cena podobna do ceny dobrej jakości paneli laminowanych. Popularne winyle lokują się gdzieś pomiędzy zwykłymi panelami, a drewnianą deską warstwową. W tym przypadku na koszt ma wpływ duża gęstość materiału oraz jego wysoka jakość, a także niezwykła precyzja łączeń.

Na rynku są dostępne tanie podłogi winylowe. Za 60 czy 70 złotych, otrzymujemy jednak wyrób słabej jakości. Materiał niskiej jakości, świecąca plastikiem powierzchnia, grubość poniżej 4mm, słabe łączenia (zamki) paneli, które powodują, że w panelach powstaną szpary. Jeśli możesz przeznaczyć taką kwotę za podłogę, wybierz panele laminowane. Nie będą wodoodporne, ale sprawdzą się zapewne lepiej niż „tanie winyle”. Panele winylowe z mineralnym rdzeniem to rozwiązanie, które sprawdzi się z powodu licznych zalet, ale także faktu, że producenci udzielają na nie wielu lat gwarancji. Przykładowo marka Arbiton na niektóre swoje podłogi udziela aż 20 letniej gwarancji. To pokazuje jak pewny oferowanej jakości jest producent tych produktów.

Artykuł sponsorowany
d1fd84b

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fd84b