Trwa ładowanie...

Pies w łóżku czy obok łóżka? Behawioryści mówią wprost

Statyki przekonują, że zdecydowana większość właścicieli psów pozwala im spać w łóżku, niezależnie od wielkości czy rasy psa. Wychodzi na to, że dobre samopoczucie pupila często przedkładamy ponad swój dobrobyt. Kiedy natomiast próbujemy psa odzwyczaić, okazuje się, że to o wiele bardziej trudne, niż się wydaje.

Pies w łóżku czy obok łóżka? Behawioryści mówią wprostŹródło: Kaboompics
d2z0p7o
d2z0p7o

W twoim domu pojawił się nowy, czworonożny domownik i zawłaszczył przestrzeń? Prawdopodobnie trudno jest ci odmówić, kiedy wskakuje do łóżka lub zajmuje fotel. I nic dziwnego. Przecież spanie obok właściciela jest dla nowego przybysza sygnałem bezpieczeństwa. I choć wzajemna bliskość sprawia, że więź się pogłębia, to zdecydowana większość behawiorystów twierdzi, że spanie psem w łóżku nikomu nie służy.

Przede wszystkim higiena

Przeciwnicy spania z czworonogiem zwracają uwagę na to, że wpuszczanie go do miejsca, w którym spędzamy noce jest niehigieniczne. Pies się nie myje i przenosi na sierści zarazki. Zdarza mu się przecież wytarzać w "niezidentyfikowanych obiektach" lub zjeść resztki znalezione podczas spaceru. Poza tym, większość psów niezależnie od rasy gubi w sierść, która może być źródłem uczuleń i podrażnień naskórka. Często nawet wielokrotne pranie nie pomaga.

Głośne chrapanie i częste zmiany pozycji

Brzmi jak żart? Niekoniecznie. Wielu właścicieli rezygnuje ze spania z psem właśnie z tych powodów. Bo o ile człowiek, który wpada w głęboką fazę snu (NREM) może spędzić bez ruchu wiele godzin w jednej pozycji, o tyle pies rzadko przesypia całą noc - najczęściej zmienia pozycję kilkukrotnie, zdarza mu się również chrapać, szczekać lub warczeć, gdy usłyszy dźwięk za oknem. W ten sposób trudno się wyspać. W dłuższej perspektywie czasu może to powodować zaburzenia w gospodarce hormonalnej, a w dalszej perspektywie, bezsenność i obniżony nastrój.

Pexels
Źródło: Pexels

Kto tu rządzi?

Pozwalanie psu, by zajął miejsce obok nas w łóżku świadczy o tym, że traktujemy go na równi. A przecież psy są zwierzętami stadnymi, w których hierarchia powinna być jasno ustalona. Właściciel ustala dla wspólnej relacji określone granice i pupil bardzo szybko uczy się je respektować - najpierw domownicy, dopiero potem - pies.

Odrobina samotności nikomu nie zaszkodzi

Wydzielenie psu osobnego pomieszczenia, w której spędzi noc sprawi, że każde z was będzie miało czas, by od siebie odpocząć i zatęsknić. Nie wierzysz? Przypomnij sobie radość swojego psa, gdy wracasz do domu po kilkugodzinnej nieobecności. Ma to dokładnie takie samo zastosowanie w przypadku osobnych sypialni. Rano na twój widok pies nie będzie posiadał się z radości, a dawne urazy czy żale (tak, psom również się zdarzają) odejdą w zapomnienie. To rodzaj higieny psychicznej, o którą powinieneś zadbać zwłaszcza wtedy, gdy większość czasu spędzasz w domu. Odrobina samotności i spokoju należą się przecież każdemu.

Pexels
Źródło: Pexels

Pies śpi na łóżku. Jak go oduczyć?

Wiele osób pozwala szczeniakom wchodzić do łóżka. Nie zajmują przecież zbyt wiele przestrzeni, a poza tym trudno im się oprzeć. Niektórzy decydują się wyprowadzić psa z sypialni dopiero na stare lata, gdy psiak choruje. Taki brak konsekwencji jest dla niego zupełnie niezrozumiały i może wywoływać zaburzone poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli nie chcemy, by pies spał z nami w łóżku, to najlepiej nie brać go nawet, gdy jest szczeniakiem. Jeśli zrobiliśmy ten błąd, im szybciej go oduczymy, tym lepiej.

Gdzie ma spać pies?

Posłanie dla psa powinno być na tyle duże, aby mógł się w nic całkowicie wyciągnąć. Ma to kluczowe znaczenie dla jakości snu - gdy pies zwija się w kłębek, rzadko wpada w fazę snu REM - a tylko ona pozwoli głęboko zregenerować psi organizm.

d2z0p7o

Ponadto posłanie nie może być ustawione przy kaloryferze czy w miejscu, gdzie występują przeciągi. Miejsce do spania musi być ciche i spokojne. Zrezygnuj z położenia legowiska tuż przy drzwiach, czy w przejściu. Pies nie powinien też czuć się izolowany od reszty rodziny. Dobrze, by ze swojego legowiska mógł obserwować to, co się dzieje i miał poczucie, że reszta rodziny jest blisko. Dzięki temu będzie się czuł bezpieczniej i spokojniej.

Rozważ klatkę

Jeżeli nie byliście konsekwentni podczas wychowywania psa i teraz chcecie oduczyć go spania w łóżku, pomóc może klatka. Wiele osób wzbrania się na myśl o niej sądząc, że to forma niewoli. Nic podobnego. Klatka dla psa jest rodzajem bezpiecznej przestrzeni, która należy tylko do niego.

Dzięki niej, możecie również uniknąć ciągłego wstawania i odprowadzania psa na posłanie, gdy ten znów wskoczy na łóżko. Jeżeli pies jest przyzwyczajony do spania w waszej obecności, to klatkę można ustawić w tym samym pokoju, w którym śpicie. Jeśli nie posiadacie dużej przestrzeni, rozważcie możliwość zrobienia psu legowiska tuż przy łóżku. Dzięki temu będzie spokojny i będzie miał na was na wyciągnięcie ręki. To sprawi, że różnica nie będzie wielka i pozwoli psu szybciej się przyzwyczaić do nowego miejsca.

Pexels
Źródło: Pexels
d2z0p7o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z0p7o