Trwa ładowanie...

Pieniążek - roślina, która robi furorę we wnętrzach

Zapomniana przez lata roślina doniczkowa w wielkim stylu wróciła do łask i do naszych domów. Pieniążek, bo o nim mowa, nie jest wcale tak łatwy do zdobycia, jak mogłoby się wydawać. Nazwa zobowiązuje, jednak ten skromny, a zarazem atrakcyjny kwiat zawdzięcza ją czemuś zupełnie innemu. Dlaczego pieniążek zdobył serca hodowców roślin doniczkowych?

Pieniążek - roślina, która robi furorę we wnętrzachŹródło: Shutterstock.com
d3zz3rc
d3zz3rc

Nietypowe liście

Pieniążek, czyli pilea peperomioides, zawdzięcza nazwę błyszczącym liściom kształtem przypominającym monety. Liście, zdobne w wyraźne unerwienie, wyrastają z brązowej łodygi, są grube i soczyście zielone. Pieniążek początkowo nie wygląda zbyt okazale, ale w miarę wzrostu zyskuje coraz ciekawszy kształt małego drzewka. Roślina czasem jest też określana jako "wystrzałowa". Jej nasiona, kiedy dojrzeją, wystrzeliwują w różne strony - i to na sporą odległość!

Uprawa pieniążka

Pilea nie ma dużych wymagań w kwestii uprawy i pielęgnacji, więc nie trzeba się bardzo starać, aby obsypała nas górą "monet". To roślina doniczkowa, która przyjmie się w każdym rodzaju ziemi i lubi lekko wilgotne podłoże. Dobrze znosi krótkie okresy przesuszenia, ale starajmy się zachować równowagę w podlewaniu. Możemy też spryskiwać liście wodą, aby zwiększyć wilgotność powietrza.

Warunki dla zielonych monet

Pieniążek lubi rozproszone światło, nie stawiajmy go więc na parapecie w pełnym słońcu. Negatywnie na jego kondycję wpływa też ciepło buchające z kaloryfera. Nie należy również przesadzać w drugą stronę, by nie narazić rośliny na przebywanie w temperaturze poniżej 16 stopni – jej cenne liście mogą sczernieć i odpaść. Zimą pilea może stanowić ozdobę przeszklonej werandy lub oranżerii. Przyznajmy, z uprawą bez problemu dadzą sobie radę nawet bardzo niedoświadczeni lub leniwi posiadacze rośliny.

Jak rozmnożyć pieniążki?

Pileę rozmnażamy dzięki jej odrostom korzeniowym. Jest ich dużo i pojawiają się szybko, możemy więc podzielić się pieniążkowymi zasobami z sąsiadami czy znajomymi. Co ciekawe, sadzonek nie trzeba koniecznie wkładać do naczyń z wodą. Jeśli obficie podleje się ziemię, przyjmą się nawet bez tego. Pieniążek może być też rozmnażany z nasion, choć rozsadzanie wydaje się prostsze. Warto zaznaczyć, że w warunkach mieszkaniowych pilea kwitnie rzadko, a jej kwiaty nie są przesadnie dekoracyjne.

Pilea peperomioides – ciekawostki

Pieniążek jest dostępny w około 600 gatunkach i występuje na niemal wszystkich kontynentach. Choć na to nie wygląda, należy do rodziny pokrzywowatych. Pochodzi z terenów Chin i Wietnamu, ale opanowując cały świat, wszędzie spotykał się z uznaniem. Anglicy mówią na niego chinese money plant albo pancake plant. Norwegowie nazywają go rośliną misjonarzy, gdyż do Skandynawii trafił dzięki misjonarzom powracającym z Chin. Niektórzy hodowcy przekonują, że dobrze utrzymany pieniążek zapewni w domu również odpowiednią grubość portfela, na wszelki wypadek warto więc otoczyć roślinę troskliwą opieką.

d3zz3rc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zz3rc