Trwa ładowanie...

Oświetlenie dekoracyjne. Nieznane oblicza LED-ów

Możliwości zastosowań diod LED we wnętrzu są praktycznie nieograniczone. Oświetlenie dekoracyjne wydobywa przede wszystkim zalety przestrzeni - może podkreślać wybraną ścianę czy skupiać uwagę na detalu architektonicznym, akcentować półki, wnęki, fotografie albo nowoczesny charakter domowych sprzętów.

Oświetlenie dekoracyjne. Nieznane oblicza LED-ówŹródło: John Cullen Lighting
d4fayqb
d4fayqb

LED-owe oświetlenie dekoracyjne pomaga łatwo kreować nastrój we wnętrzu. Light Emitting Diode (w skrócie LED) nie nagrzewają się i nie podwyższają temperatury w pomieszczeniu. W porównaniu z tradycyjną żarówką pobierają mniej energii, pozwalając obniżyć rachunki za prąd. Wykazują przy tym znacznie dłuższą żywotność (nawet do 100 000 godzin) i mają większą odporność na usterki mechaniczne. Światło LED można ponadto stosować w dowolnych układach i miejscach. Właśnie ta wszechstronność decyduje o fenomenie ich popularności.

LED-y w salonie

Niewątpliwie polem do popisu dla oświetlenia dekoracyjnego jest salon. To tu na ogół znajduje się najwięcej wartych wyeksponowania elementów. Tapeta pokryta ciekawą fakturą, brokatowa farba na ścianie, ażurowy mebel czy ozdobiony ornamentami gzyms zawsze zasługują na podkreślenie. Listwy LED zamontowane przy listwie pod sufitem optycznie podwyższają wnętrze. Idealnie prezentują się też w przypadku kilkupoziomowych sufitów podwieszanych.

Najbardziej elastyczną formą LED-owych dekoracji są bez wątpienia taśmy LED - jednobarwne lub wielokolorowe (RGB). Ich długość można dowolnie regulować, a samoprzylepny sposób montażu pozwoli ci umieścić je w dowolnym miejscu. Mogą one tworzyć wybrany wzór lub napis na ścianie albo biec wzdłuż podłogi. Podświetlony nimi panel czy element sztukaterii zdaje się wychodzić ze ściany, zyskując optycznie na trójwymiarowości.

Ciekawy efekt daje podświetlenie zawieszonego na ścianie telewizora. Na rynku są modele odbiorników, które mają wbudowane diody LED za ekranem, zharmonizowane z wyświetlanym obrazem.

d4fayqb

LED-y w sypialni

W sypialni jak w żadnym innym wnętrzu liczy się pozytywny nastrój. Zapewnią go diody LED, które przy okazji wnoszą również nieco nowoczesności. Podświetlenie łóżka od spodu to sposób na jego wizualne oderwanie od ziemi. Smuga światła sprawi, że będzie ono niemal lewitować nad podłogą i wyda się lżejsze niż w rzeczywistości.

LED-owe oświetlenie dekoracyjne sprawdzi się też nad łóżkiem. Rozproszona poświata nie będzie raziła w oczy, gdy przyjdzie ci nocą wstać na chwilę z łóżka. Podobną i niezwykle dekoracyjną funkcję pełni podświetlany zagłówek łóżka. Diody LED mogą go otaczać lub stać się jego częścią. Na przykład maleńkie lampki na ciemnogranatowym lub czarnym tle zagłówka będą przywodzić na myśl rozgwieżdżone niebo.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Listwy LED można również zamontować wewnątrz szuflad, szafek i szaf w sypialni, by rozświetlały wnętrza mebli w momencie otwierania. Dzięki temu nie obudzisz drugiej, śpiącej obok osoby, chcąc odnaleźć potrzebne ubrania czy akcesoria. Podświetlona garderoba będzie ponadto prezentować się okazale, a biżuteria zalśni na nowo.

d4fayqb

LED-y w łazience

Kolejną zaletą LED jest to, że można je montować w miejscach o podwyższonej wilgotności. W łazience z powodzeniem oświetlą lustro czy półkę, dodając wnętrzu przestronności. Tego typu oświetlenie dekoracyjne może też sprawić, że wanna czy kabina prysznicowa zyska kosmiczny wygląd.

Świetnie prezentują się taśmy ledowe montowane pod szafkami zawieszonymi nad szklanymi półeczkami. Dają okazję do nieszablonowego wyeksponowania dekoracji czy flakoników z perfumami. Zamiast jednej lampy możesz też zastosować kilka opraw LED wpuszczonych w sufit, które oświetlą różnymi kolorami poszczególne sfery salonu kąpielowego.

d4fayqb

LED-y w kuchni

Stojąc przy blacie w kuchni, tyłem do centralnego oświetlenia, niejednokrotnie narzekałeś pewnie na niedostateczną ilość światła. Tymczasem zamontowane w specjalnych profilach pod szafkami diody lub taśmy LED w prosty sposób oświetlą blat, stanowiąc przy tym doskonałą dekorację kuchennych mebli. Tego typu oświetlenie dekoracyjne można zamontować także za przeszklonymi szybkami frontów lub na cokole szafek stojących, co nada zabudowie mniej masywny charakter.
LED-y ciekawie prezentują się także rozmieszone pod blatem wyspy kuchennej, eksponując ten element wyposażenia. Półwysep czy barek na pograniczu kuchni i salonu zyska klubowy charakter, gdy zastosujesz diody LED emitujące naprzemiennie światło o różnych barwach.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com
d4fayqb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fayqb