Trwa ładowanie...

Ochrona elewacji domów na terenach podmokłych

Domy znajdujące się w sąsiedztwie zbiorników wodnych są szczególnie narażone na działanie wilgoci. Okalające je tereny podmokłe sprawiają, że podczas wykonywania elewacji domu konieczne staje się stosowanie materiałów odpornych na silną korozję biologiczną. Jak uniknąć kłopotów z elewacją domu nad wodą?

Ochrona elewacji domów na terenach podmokłychŹródło: Dekoral
ds6xegm
ds6xegm

Domy znajdujące się w sąsiedztwie zbiorników wodnych są szczególnie narażone na działanie wilgoci. Okalające je tereny podmokłe sprawiają, że podczas wykonywania elewacji domu konieczne staje się stosowanie materiałów odpornych na silną korozję biologiczną. Jak uniknąć kłopotów z elewacją domu nad wodą?

Całoroczne domy letnie to już nie tylko proste, drewniane konstrukcje. Coraz częściej inwestorzy wybierają także trwalsze i bardziej odporne materiały do ich budowy, takie jak beton komórkowy, bloczki silikatowe czy tradycyjne pustaki bądź cegły. Zwiększa to koszty realizacji domów letnich, ale jednocześnie powoduje, że są one bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych, wśród których woda stanowi największe zagrożenie.

Murowane domy znajdujące się nad brzegami jezior czy rzek, w sąsiedztwie terenów podmokłych bądź nadmorskich, są szczególnie narażone na degradację związaną z wysoką wilgotnością. Bardzo ważny w takim przypadku staje się wybór odpowiedniego rodzaju zewnętrznego systemu ocieplenia, którego zadaniem będzie nie tylko utrzymanie prawidłowej temperatury wnętrz, ale również zapobieganie przedostawaniu się i zaleganiu w nich wilgoci. Wysoką wytrzymałość na działanie wody oraz sprawną cyrkulację pary wodnej zapewniają tynki silikonowe.

Ocieplenie ścian zewnętrznych domu

Duża wilgotność to główne zagrożenie dla elewacji domu. Powoduje ona nie tylko wykwity solne, które niszczą efekt estetyczny, ale sprawia także, że mniej odporne materiały fasadowe stają się siedliskiem glonów oraz grzybów. Szczególnie w sąsiedztwie terenów zielonych powstaje duże zagrożenie z uwagi na znaczną liczbę znajdujących się w powietrzu zarodników mikroorganizmów, które osiadają na powierzchni ścian zewnętrznych.

Dodatkowe zagrożenie stanowią zbiorniki wodne produkujące duże ilości pary. Widoczne jest to chociażby poprzez częstotliwość pojawiania się mgły i obfitej rosy. Długotrwała degradacja spowodowana tymi czynnikami prowadzi zazwyczaj do odspajania się elementów elewacji, co z kolei powoduje zagrożenia dla całej konstrukcji domu.

ds6xegm

Ma to również swoje skutki w pomieszczeniach, które pozostawiane są zazwyczaj na wiele dni, a czasem miesięcy, bez opieki. W trakcie nieobecności domowników nie są wietrzone i ogrzewane, a zalegająca w nich wilgoć, spowodowana zmniejszeniem paroprzepuszczalności skorodowanych ścian, stwarza przyjazne środowisko do rozwoju pleśni. Zastosowanie systemu ociepleń opartego na komponentach silikonowych skutecznie redukuje wymienione zagrożenia (np. Akrys 3000 marki Dekoral Professional), gwarantuje wysoką hydrofobowość wyprawy tynkarskiej i odpowiedni poziom dyfuzji pary wodnej. Systemy przeznaczone są zarówno do styropianu, jak i do wełny mineralnej, jako główne warstwy termoizolacji.

Dodatkowa ochrona elewacji

Prawidłowo zastosowany tynk silikonowy stanowi wystarczające zabezpieczenie elewacji domu. Warto jednak dodatkowo wzmocnić jego właściwości i zagwarantować jeszcze lepszą odporność fasady na wilgoć oraz wszelkiego rodzaju zabrudzenia.

Poza granicami dużych miast nie ma wysokiego poziomu zanieczyszczeń przemysłowych, które wpływają na estetykę elewacji, niemniej jednak pojawiają się pyłki roślinne oraz zarodniki grzybów. Jeżeli dom stoi bardzo blisko lasu bądź nawet całkowicie jest przez niego okolony, nie wpływa to pozytywnie na jego elewacje.

W przypadku, gdy zastosowano na nich system ociepleń oparty na komponentach silikonowych, zagrożenie jest jednak o wiele mniejsze. Jako dodatkową powłokę ochronną można zastosować farbę silikonową, choć nie jest to wymagane. Precyzyjnie nałożony tynk, jeżeli został użyty w optymalnych warunkach, ma wystarczająco wysokie właściwości ochronne, aby odpowiednio zabezpieczać ściany i wnętrza domów, na których się znajduje.

Źródło:netPR

ds6xegm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds6xegm