Trwa ładowanie...

Ochrona drewna podłogowego. Podłoga olejowana, lakierowana czy woskowana?

Kupno i poprawne ułożenie pięknej podłogi drewnianej to dopiero połowa sukcesu. Sztuka w tym, by zabezpieczyć ją przed uszkodzeniami - dzięki temu będzie cieszyć domowników przez wiele lat. Poznaj skuteczniejsze sposoby ochrony drewna podłogowego.

Ochrona drewna podłogowego. Podłoga olejowana, lakierowana czy woskowana?Źródło: RuckZuck
d4je87a
d4je87a

Kupno i poprawne ułożenie pięknej podłogi drewnianej to dopiero połowa sukcesu. Sztuka w tym, by zabezpieczyć ją przed uszkodzeniami - dzięki temu będzie cieszyć domowników przez wiele lat. Poznaj skuteczniejsze sposoby ochrony drewna podłogowego.

Aby podłoga drewniana nie starzała się w przyspieszonym tempie, konieczna jest ochrona drewna. Do tego celu służą rozmaite preparaty, których trwałość, efekt i sposób stosowania znacząco się różnią. Dobór impregnatu do drewna uzależnia się od funkcji oraz rodzaju pomieszczenia i gatunku drewna. Nie bez znaczenia jest też gust oraz preferencje domowników – każdy preparat daje odmienne wrażenia estetyczne i dotykowe.

Ochrona drewna: podłoga lakierowana

Popularnym środkiem zabezpieczającym drewno podłogowe przed przenikaniem wilgoci i zanieczyszczeń jest lakier do drewna. Wygładza on powierzchnię drewnianej podłogi, tworząc warstwę chroniącą. Profesjonalny i dobrze dobrany preparat nie powoli na uszkodzenia powierzchniowe drewna oraz zmianę jego barwy. Dobrze konserwowana drewniana podłoga będzie dzięki temu wieczna.

Lakier do drewna podłogowego dzięki swym właściwościom umożliwia łatwe usuwanie kurzu i brudu z posadzki. Aby go zastosować, należy najpierw położyć warstwę podkładową, która zmniejszy chłonność surowca i stworzy barierę dla naturalnych jego soków. W przeciwnym razie możesz się spodziewać zmiany koloru drewna, a dotyczy to głównie gatunków kwaśnych, takich jak dąb.

Rodzime drewno liściaste dobrze jest pokryć lakierem poliuretanowym, uretanowym lub uretanowowo-alkidowym. Są to preparaty elastyczne i doskonale nadają się do drewna silnie pracującego. Podłoga z drewna iglastego wymaga lakieru alkilowego lub uretanowego, który nakłada się na oczyszczoną z wosków powierzchnię (np. z użyciem benzyny).

d4je87a

Drewno egzotyczne, tak jak liściaste, wymaga podkładu, przy czym wyjątkowo tłuste gatunki (np. iroko czy ipe) potrzebuje specjalistycznego środka, w przeciwnym razie zmieni kolor i opóźni działanie utwardzaczy warstwy nawierzchniowej. Może ją tworzyć każdy rodzaj lakieru.

Podłogę drewnianą można pokryć preparatem matowym, błyszczącym lub półmatowym oraz kolorowym. Lakiery do podłogi są produkowane na bazie wody lub rozpuszczalników, jednak te pierwsze lepiej oddają strukturę drewna i są bardziej ekologiczne. Atutem drugich jest łatwiejsze rozprowadzanie na powierzchni posadzki. Trwalsze będą preparaty dwuskładnikowe, które wymagają połączenia komponentów przed lakierowaniem.

Najlepszą ochronę do miejsc często użytkowanych, takich jak schody, korytarz, salon, da lakier poliuretanowy. Pouliretanowo-akrylowy to odrobinę słabszy preparat, ale łatwiejszy do rozprowadzania, dlatego dobrze go położyć w miejscach takich jak sypialnia. Bardzo odporne na wilgoć i trwałe będą lakiery akrylowe i alkilowe – sprawdzą się nawet w kuchni i łazience. Na zmiany temperatury oraz wilgotności odporny będzie lakier uretanowo-alkaidowy. Uniwersalny i solidny jest też lakier epoksydowy.

Ochrona drewna: podłoga olejowana

O ile podłoga lakierowana jest chłodna w dotyku, o tyle podłoga olejowana jest ciepła i satynowa, o lekkim połysku. W przeciwieństwie do lakieru olej do drewna uwydatnia jego rysunek oraz - niestety - jego niedoskonałości. Dlatego dobrze będzie się prezentowało pod olejem jedynie drewno wysokogatunkowe i idealnie wygładzone.

d4je87a

Olej do drewna wnika głęboko w strukturę surowca, dzięki czemu doskonale i w naturalny sposób go impregnuje. Środki do olejowania produkuje się z naturalnego oleju roślinnego z dodatkiem wody. Nie zawierają syntetycznych rozpuszczalników. Nadają się do każdego rodzaju podłogi drewnianej oraz praktycznie wszystkich gatunków surowca. Wyjątkiem jest drewno o zawartości krzemionki i węglanu wapnia takie jak doussie.

Cechą charakterystyczną oleju do drewna jest pogłębienie jego koloru oraz delikatne jego przyciemnienie. Niestety podłoga olejowana nie jest zaimpregnowana na stałe, tak jak lakierowana. Proces olejowania należy regularnie powtarzać, najpierw co pół roku, a później raz na rok. Olejować można podłogi we wszystkich pomieszczeniach, zwłaszcza tych narażonych na działanie wody.

Ochrona drewna: podłoga woskowana

Uszkodzenia mechaniczne, na które drewno podłogowe jest szczególnie narażone, można uzupełniać specjalną szpachlą lub olejem i woskami. Wosk nadaje się również do impregnowania posadzki, w pojedynkę jednak wosk tworzy zbyt śliską, podatną na zaplamienia oraz odbarwienia powłokę. Choć podłoga woskowana jest bardzo efektowna i wodoodporna, lepiej będzie przed woskowaniem naolejować posadzkę.

d4je87a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4je87a