Trwa ładowanie...

Nowe mieszkanie - jakie zmiany można wprowadzić w projekcie?

Kupno mieszkania od dewelopera daje wiele możliwości. Przede wszystkim inwestor może zmienić ustawienie ścian i rozkład pomieszczeń wedle życzenia przed wybudowaniem nieruchomości, w trakcie jego budowy, a nawet po jej zakończeniu. Do stworzenia nowego projektu najlepiej jest zatrudnić fachowca, którym będzie w tym przypadku architekt. Wykona on bowiem plan z najwyższą dbałością o nawet najmniejszy szczegół, jakim jest rozmieszczenie gniazdek z prądem. Ponadto zwróci również uwagę na zachowanie bezpieczeństwa technicznego budynku.

Nowe mieszkanie - jakie zmiany można wprowadzić w projekcie?Źródło: materiały partnera
d1b2biq
d1b2biq

Artykuł sponsorowany

1. Terminy i formalności związane ze zmiennym projektem.
2. Jakie są koszty zmian w projekcie?
3. Architekt czy na własną rękę - jaki sposób projektowania wybrać?

Terminy i formalności związane ze zmiennym projektem

Chcąc wprowadzić jakiekolwiek zmiany w projekcie mieszkania, najlepiej jest to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem prac. Dlatego też wielu developerów planuje swoje budowy z wyprzedzeniem, aby potencjalni inwestorzy mogli dostosować nieruchomości według własnych potrzeb i wizji. Oczywiście, istnieje możliwość dokonywania zmian także podczas robót budowlanych. Jeśli jednak powstaną już ścianki działowe, a instalacja zostanie rozprowadzona, trzeba będzie liczyć się z kosztami wyburzeń i przenoszenia rur oraz kabli. Warto również dodać, że w takim przypadku wszelkie zmiany będą odnotowane w akcie notarialnym.

Najczęściej warunki ewentualnych zmian lokatorski są uwzględniane w umowie przedwstępnej sprzedaży mieszkania, która zawierana jest między deweloperem a inwestorem. Należy jednak mieć na uwadze, że nie jest to jeden określony spis i każdy sprzedający sam ustala własne kryteria. Niektórzy inwestorzy wymagają, aby do wniosku o możliwość przeprowadzenia ewentualnych zmian, dołączyć projekt od architekta. Inni natomiast umawiają spotkanie z własnym projektantem, z którym można skonsultować swoje pomysły. Takie propozycje pojawiają się zazwyczaj w ofertach na nowe mieszkania warszawa na Obido.pl

Jakie są koszty zmian w projekcie?

Deweloperzy, którzy umożliwiają inwestorom zmianę w projekcie, zawierają odpowiednie punkty w umowach przedwstępnych, z których wynika, że to kupujący pokrywa koszty wszelkich zmian. Wśród składowych wylicza się:
• koszty związane z zaawansowaniem prac budowlanych
• koszty wykonania zmian w projekcie
• koszty związane z likwidacją istniejących już ścian oraz przeniesieniem instalacji
• opłata ryczałtowa

d1b2biq

Istnieje jednak możliwość uniknięcia pokrywania kosztów. Dzieje się tak w przypadku, gdy przedstawione zmiany są jeszcze na etapie projektowania nieruchomości. Ponadto inwestor może liczyć na zwrot kosztów zakupu mieszkania, gdy okaże się, że jego projekt uwzględnia tańsze rozwiązania niż te, które były pierwotnie przedstawiane przez dewelopera.

Architekt czy na własną rękę - jaki sposób projektowania wybrać?

Wszelkie zmiany w projekcie nieruchomości można wprowadzać samemu, jednak należy mieć świadomość, że nie ma możliwości ingerowania w części wspólne, ściany nośne, szachty wentylacyjne, instalacje i powierzchnie wspólne oraz stolarkę otworową. Ponadto do podstawowego zaprojektowania zmian niezbędne jest posiadanie podstawowej wiedzy z zakresu materiałów budowlanych i poświęcenie czasu na wizyty w sklepach.

Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług architekta, który wykona całą pracę za inwestora. Mimo iż może to być kosztowne, warto opierać się na wiedzy osoby, która siedzi w tym fachu od wielu lat. Wtedy jest pewność, że projekt mieszkania będzie jak najbardziej zindywidualizowany i dostosowany do potrzeb inwestora.

Artykuł sponsorowany

d1b2biq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b2biq