Trwa ładowanie...

Niezbędny w każdej kuchni. Jaki okap kuchenny warto wybrać?

Niepożądane zapachy i wilgoć mogą skutecznie popsuć przyjemność z codziennego przygotowywania posiłków. Niewielki sprzęt pomoże ci zapanować nad oparami, tłuszczem i brzydkimi woniami, zdobiąc przy tym kuchnię. Jaki okap wybrać i co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Niezbędny w każdej kuchni. Jaki okap kuchenny warto wybrać?Źródło: iStock.com
dkhe3s8
dkhe3s8

Niezbędny dodatek w nowoczesnej kuchni

Okap kuchenny to niewielkie urządzenie, które montowane jest nad kuchenką dowolnego rodzaju. Posiada dwie najważniejsze funkcje - pozbycie się nieprzyjemnych zapachów oraz wilgoci, które wytwarzają się podczas codziennego przygotowywania posiłków. Wyciąg kumuluje parę znad gotujących się dań oraz ich zapach oraz skutecznie je eliminuje. Nowoczesne okapy posiadają także wmontowane oświetlenie. Niewielkie lampki ułatwiają gotowanie oraz zdobią kuchnię. Miłośnicy nowych technologii mogą pokusić się także o zakup modelu z minutnikiem, zegarem oraz ciekawymi sposobami regulowania mocy urządzenia. W sklepach znajdziemy cały szereg okapów, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także materiałami, z którego zostały wykonane, rodzajem montażu oraz filtra. Jaki warto wybrać do swojej kuchni?

Okap kuchenny. Jaki wybrać?

Okapy dzielą się na cztery główne grupy. Do wyboru mamy okap podszafkowy, kominowy, teleskopowy oraz wyspowy. Sprawdźmy, jakie są ich cechy szczególne.

dkhe3s8

Okap podszafkowy

Ten rodzaj okapu montujemy bezpośrednio w szafce, która znajduje się nad kuchenką. Takie okapy są niemal niewidoczne i stosunkowo niewielkie. Ze względu na zamontowaną szafkę, zyskujemy nieco więcej miejsca do przechowywania. Świetnie nadaje się więc do niewielkich kuchni. Jego głównymi zaletami jest przede wszystkim niska cena oraz łatwość montażu. Podczas wyboru odpowiedniego modelu, kierować należy się przede wszystkim wydajnością sprzętu.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Okap kominowy
Ten rodzaj okapu to konstrukcja, która mocowana jest bezpośrednio do ściany nad kuchenką. Posiada on duży komin, w którym zamontowany jest silnik urządzenia oraz przewód, który łączy okap z szybem wentylacyjnym. Okapy kominowe mają często większą wydajność niż okapy podszafkowe, chociażby ze względu na ich większy rozmiar. W niektórych sytuacjach może to być jednak minus - decydując się na montaż takiego modelu musimy być przygotowani, że nie powiesimy już nad nim żadnej szafki, co oznacza mniej przestrzeni do przechowywania w kuchni. Dużym plusem, który docenią przede wszystkim miłośnicy designu, jest wygląd urządzenia. Prócz funkcji użytkowej, okap może być więc prawdziwą ozdobą pomieszczenia.

Okap teleskopowy
Okap tego typu jest podobny z wyglądu do modelu podszafkowego, jednak uruchamiany jest on w zupełnie inny sposób. Aby włączyć urządzenie, należy pociągnąć do siebie wysuwalny front urządzenia. Powierzchnia wyciągu jest więc dużo większa niż w przypadku okapu szafkowego. To idealna opcja dla osób, które często gotują w domu oraz przyrządzają potrawy na wielu palnikach jednocześnie. Po wyłączeniu urządzenia i wsunięciu frontu, model ten zajmuje bardzo mało miejsca i świetnie sprawdzi się w niewielkich kuchniach.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Okap wyspowy
Okapy wyspowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do montażu nad wyspą kuchenną, w której znajduje się kuchenka. Zazwyczaj wyglądają jak prostopadłościan lub walec i posiadają bardzo dużą moc. Zajmują również dużo miejsca, lecz właściciele domów z dużą kuchnią nie będą mieli z tym problemu. Z racji na ich ogromną wydajność, świetnie nadają się do dużych pomieszczeń, a także kuchni połączonej z salonem. Ich wygląd jest bardzo nowoczesny, więc z powodzeniem wpasuje się w awangardową przestrzeń.

Filtry w okapach kuchennych

W ofercie producentów można znaleźć kilka rodzajów filtrów, których zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń wytwarzanych podczas gotowania. Warto dowiedzieć się, jakie są ich cechy.

Brudny okap łatwo wyczyścić 123RF
Brudny okap łatwo wyczyścić Źródło: 123RF

Filtry metalowe
Filtry tego typu doskonale zatrzymują tłuszcz, który razem z wodą paruje z garnków oraz patelni. Metalowe kratki chronią silnik przed zabrudzeniem oraz nie pozwalają brudowi osadzać się na szafkach i sprzętach w kuchni. Filtry metalowe są także bardzo proste w czyszczeniu. Raz na kilka miesięcy wystarczy włożyć je do zmywarki lub wymyć w ciepłej wodzie.

dkhe3s8

Filtry węglowe

Ten rodzaj filtrów jest szczególnie istotny, gdy nasz okap nie jest podłączony do otworu wentylacyjnego. Cząsteczki węgla filtrują powietrze, przyciągając brud i brzydki zapach, a przefiltrowane powietrze wraca do pomieszczenia czystsze. Filtry węglowe mają różną skuteczność. Należy wymieniać je raz na kilka miesięcy, w zależności oznaczonej na opakowaniu.

Filtry fizelinowe

Tego rodzaju filtry są najczęściej wybieranym typem. Włóknina dobrze sprawdza się przy usuwaniu zanieczyszczeń z pochłanianego powietrza. Właściwości fizeliny pozwalają także na skuteczne wyłapanie cząsteczek tłuszczu, jednak filtry te często muszą być wymieniane.

Montaż okapu kuchennego

Decydując się na zakup okapu kuchennego, warto zastanowić się, na jakiej wysokości należy go zamontować. Wszystko zależy oczywiście od układu naszej kuchni oraz typu wybranego modelu, jednak istnieją pewne ramy, w których warto się poruszać. Przyjmuje się, że urządzenie powinno znajdować się 70 centymetrów nad płytą grzewczą elektryczną lub indukcyjną oraz 75 centymetrów nad płytą gazową. Stosując się do tych zasad będziemy mieć pewność, że efekty pracy naszego okapu będą jak najlepsze, a my będziemy mogli cieszyć się porządkiem i czystym powietrzem podczas gotowania.

dkhe3s8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkhe3s8