Trwa ładowanie...

Niezastąpiona myjka ciśnieniowa – jaką wybrać?

Mycie samochodu, elewacji, piaskowanie… Myjka ciśnieniowa to urządzenie przydatne w wielu sytuacjach i coraz częściej uważane za niezbędne w jednorodzinnym domu.

Niezastąpiona myjka ciśnieniowa – jaką wybrać?Źródło: Shutterstock.com
d1nd3qu
d1nd3qu

Zasada działania jest prosta: urządzenie podnosi ciśnienie wody kilkunasto-, a nawet kiludziesięciokrotnie. Wyrzucany z dużą siłą strumień skutecznie usuwa zabrudzenia. Sam impet wystarcza, by usunąć błoto czy kurz, zużycie detergentów można więc ograniczyć. Znacznie więcej środków czyszczących potrzeba przy ręcznej pracy.

Domowa myjnia

Najbardziej typowym zastosowaniem myjek jest czyszczenie samochodowej karoserii. Równie skutecznie i szybko można oczyścić inne sprzęty, od mebli ogrodowych po traktor. Do niektórych celów moc urządzenia jest jednak zbyt duża. Na przykład rower lepiej umyć tradycyjną, powolną metodą. Woda pod wysokim ciśnieniem wciska ziarenka piasku w szczeliny łańcucha i między zębatki, a smar zatrzymuje je tam na dłużej, napęd narażony jest więc na szybsze zużycie.

Zawsze też warto pamiętać o prawidłowym stosowaniu myjki. Minimalna odległość od wylotu dyszy to ok. 30 cm. Strumień powinien być płaski i dość szeroki. Skoncentrowany punktowo jest tak mocny, że może uszkadzać lakier. Także lance z tzw. dyszą turbo mogą się okazać niebezpieczne dla delikatnych powłok. Producenci zalecają stosowanie takich końcówek do szczególnie ciężkich zabrudzeń, odrywania rdzy i łuszczącej się farby.

d1nd3qu

Czysty dom

Elewacja każdego domu z czasem ulega zabrudzeniu. Na nierównościach tynku osiada pył i kurz, w cieniu rozwija się zielony nalot glonów, po sezonie grzewczym pozostają ślady sadzy. Za pomocą myjki ciśnieniowej można się szybko pozbyć tych zabrudzeń i to używając czystej wody, ewentualnie z niewielkim dodatkiem detergentu. W zależności od rodzaju tynku trzeba dobrać odpowiednie ciśnienie i rodzaj strumienia, żeby nie uszkodzić powierzchni. Próbę najlepiej przeprowadzić na mało widocznej partii ściany. Do czyszczenia wyżej położonych powierzchni przydają się lance teleskopowe. Dostępne są też specjalne końcówki do okien i przystawki umożliwiające mycie gładkich powierzchni bez rozchlapywania wody.
Myjka jest mobilnym urządzeniem, sprawdza się także w ogrodzie przy czyszczeniu nawierzchni, ogrodzeń, murów.

Przydatne dodatki

Podstawowy osprzęt to wąż, lanca i pistolet. Niemal wszyscy producenci proponują jednak dodatkowe akcesoria, poszerzające możliwości maszyny. Są wśród nich węże do czyszczenia rur i rynien, szczotki obrotowe, przystawki do mycia tarasów, wygięte lance do mycia podwozi i długie do pokryć dachowych, dysze wielostrumieniowe i pianowe, a także wiele innych. Interesującą opcją wydaje się zestaw do piaskowania. Ziarna mieszane są z wodą w specjalnej głowicy dołączonej do pistoletu, a następnie pod dużym ciśnieniem wyrzucane. Umożliwia to usunięcie z metalu skorodowanej warstwy czy zmycie starych zabrudzeń.

Oferta poszczególnych firm różni się, nie wszystkie modele myjek można więc doposażyć w równie liczne akcesoria.

d1nd3qu

Myjki: ważne parametry

Dopuszczalne ciśnienie wody w domowej instalacji mieści się w zakresie 0,5-6 barów. Myjki przeznaczone do domowego użytku podnoszą je do 60, 100, a nawet 160 barów. W urządzeniach profesjonalnych ciśnienie to jest jeszcze wyższe, w wielu modelach sięga 200 barów i więcej. Ogólnie im wyższe ciśnienie robocze, tym lepiej.

Równie istotna jest wydajność tłoczenia wody, określana w litrach na godzinę. Solidny domowy sprzęt ma wydajność 300-600 litrów, z możliwością regulacji. W przypadku myjek używanych przez zawodowców wartość ta sięga nawet 2000 litrów. Im jest wyższa, tym większe zużycie wody, a więc i koszt eksploatacji, ale też sprawność urządzenia.

d1nd3qu

Najczęściej do czyszczenia używa się chłodnej wody. Niektóre myjki mogą wyrzucać także ciepłą wodę, czyszczenie jest wtedy łatwiejsze. Dla większości domowych modeli maksymalna temperatura to 40-50°C. Jej przekroczenie grozi uszkodzeniem mechanizmu. Na komfort użytkowania wpływa tekże ergonomia: kształt uchwytu, dostęp do włącznika i inne cechy. Nie bez znaczenia jest też długość węża. Nie powinien być on zbyt krótki, np. 3-metrowy. Do większości zastosowań wystarczy 6-8 metrów. Warto wybierać modele zbrojone, bo nie skręcają się i nie zwijają podczas pracy. Jeśli tylko to możliwe, najlepiej wypróbować dany model przed kupnem.

Materiały

Pod obudową kryją się pompy, tłoki i zawory – serce maszyny. Trwałość podzespołów zależy w dużej mierze od materiału, z którego zostały wykonane. Najtrwalszym materiałem używanym do produkcji głowic jest mosiądz. Wytrzymały mechanicznie, niepodatny na korozję, ale też drogi. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w sprzęcie z wyższej półki. Tańsza alternatywa to aluminium, a na dole skali znajduje się tworzywo sztuczne, a właściwie tzw. kompozyt. Takie części są mniej odporne, ale jeśli myjka używana jest okazjonalnie, mogą okazać się całkiem dobrym wyborem.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Co kupić?

Podobnie jak w przypadku innych elektronarzędzi, wybór najlepszego modelu zależy od indywidualnych potrzeb. Właściciel gospodarstwa rolnego będzie potrzebował solidnego sprzętu o dużej trwałości, osoba używająca myjki kilkanaście razy w roku może wybrać tani model o niewielkiej mocy. W każdym przypadku lepiej jednak zdecydować się na sprawdzoną firmę. Sprzęt nieznanej marki może się szybko zepsuć, a wtedy okazuje się, że niestandardowe końcówki czy brak dostępnych części uniemożliwiają naprawę.

d1nd3qu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nd3qu