Trwa ładowanie...

Nie stój na zmywaku! Spraw sobie zmywarkę

Kto raz miał zmywarkę w domu, nigdy z niej nie zrezygnuje. Zapewnia ona komfort na co dzień, pozwala oszczędzić czas, wodę i… ręce. Ponadto daje gwarancję perfekcyjnie czystych naczyń bez smug – o ile właściwie się o nią dba. Jaką zmywarkę kupić i jak ją czyścić?

Nie stój na zmywaku! Spraw sobie zmywarkęŹródło: Shutterstock.com
db797qj
db797qj

W zabudowie czy wolnostojąca?

Zabudowana zmywarka prezentuje się nienagannie. To rozwiązanie idealne do kuchni o nowoczesnym, monolitycznym stylu. Urządzenie widać dopiero po uchyleniu drzwiczek, poza tym cały czas pozostaje wtopione w zabudowę meblową. Niekiedy jego obecność może zdradzać odkryty panel sterujący. To rozwiązanie pozwala na bieżące śledzenie kolejnych etapów pracy sprzętu. Równie dobrze panel może być jednak dostępny dopiero po otwarciu frontu.

W zależności od aranżacyjnej koncepcji kuchni niekiedy lepiej pasuje tam zmywarka wolnostojąca. Eksponowanie urządzeń to dobry pomysł do wnętrz w charakterze industrialnym, retro czy fusion. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest też łatwa dostępność w przypadku awarii. Nie trzeba wówczas rozkręcać mebli czy zdejmować blatu.

Mała czy duża?

Standardowe urządzenia są dostępne w szerokościach 45 i 60 cm. Wąska zmywarka to dobra opcja, jeśli w domu mieszka nie więcej niż 3 osoby albo rodzina większość dnia spędza poza nim. Lepiej wtedy na co dzień wykorzystywać małe urządzenie w pełni niż większe w połowie – nawet jeśli oznacza to, że raz na jakiś czas po spotkaniu w gronie bliskich trzeba będzie uruchomić zmywarkę dwa razy.

Szeroka zmywarka będzie jednak wydajniejsza przy większej liczbie domowników, szczególnie gdy chętnie gotują i częściej jedzą w domu niż na mieście. Przyda się też, jeśli do mieszkania często zaglądają goście. Sprawę potrafi jednak ostatecznie rozstrzygnąć ilość miejsca w kuchni.

Jakie suszenie?

Najczęściej stosowane w zmywarkach jest suszenie statyczne. Polega to na tym, że wewnątrz sprzętu AGD podnosi się temperatura. Rozgrzane naczynia dzięki temu szybciej parują, a na ich powierzchni nie pozostają ślady po kroplach wody.

W droższych zmywarkach stosowane jest suszenie kondensacyjne. Podczas suszenia kondensacyjnego para z gorących po opłukaniu naczyń, krąży w komorze zmywarki skraplając się ostatecznie na jej tylnej ściance gdzie ulega ochłodzeniu. Najszybsze suszenie – turbo, odbywa się dzięki zastosowaniu wentylatora. Ten włączany jest dodatkowo poza wcześniej wymienionymi systemami.
Nowością na rynku jest suszenie za pomocą zeolitów. Są to minerały wykazujące zdolność do absorbowania wody. Pochłonąwszy ją oddają ciepło zgromadzone podczas wcześniejszych etapów mycia naczyń i rozgrzewają wnętrze sprzętu AGD podczas ich suszenia.

db797qj

Zaledwie kilka zmywarek na rynku ma też opcję suszenia parą. Jest ona wytwarzana za pomocą specjalnej grzałki i uwalniana przez dodatkowe dysze zamontowane w bokach komory. Zapewnia to nie tylko sterylność naczyń, lecz także ich nabłyszczenie. Porównując różne rodzaje suszenia zwróć uwagę na zużycie energii. Zdecyduj, czy ważniejsze jest dla ciebie jej mniejsze zużycie, czy jakość i tempo osuszania naczyń.

Z koszami, półkami i stojakami?

Pojemność zmywarki ocenia się na ogół w kompletach naczyń, które się w niej standardowo mieszczą. Jeden komplet to talerz głęboki, dwa płaskie (mały i duży), szklanka oraz sztućce. Większość takich sprzętów AGD ma dwa wysuwane kosze. Dobrze jeśli są one wyposażone w kółeczka łatwo poruszające się po specjalnych szynach. W wielu modelach wysokość koszy można regulować, co umożliwia mycie nawet bardzo dużych naczyń – brytfanek czy pater.

Są też zmywarki wyposażone w trzeci kosz na sztućce. Te ostatnie układa się tam na płasko. W przypadku większej liczby widelców czy noży praktyczniejsze i pojemniejsze są jednak pojemniki pionowe. Ustawienie talerzy, misek czy garnków w koszach ułatwiają z kolei stojaki (niektóre są składane). Nieocenione bywają też podpórki do kieliszków. Im częściej korzystasz z mniej standardowych naczyń, tym przydatniejsze będą tego typu patenty.

db797qj

Z dodatkowymi funkcjami?

Elektroniczny wyświetlacz nie tylko wskazuje czas, który pozostał do zakończenia działania zmywarki, lecz także sygnalizuje brak nabłyszcza czy pustą komorę na tabletkę myjącą. W zaawansowanych sprzętach AGD umożliwia ponadto skorzystanie z rozmaitych funkcji, które mogą okazać się dla ciebie ważne.

Kontrola wielkości załadunku pozwala na dobranie optymalnej ilości wody i detergentu do liczby naczyń i sztućców znajdujących się w zmywarce. Wyznaczanie stref dla mocno zabrudzonych naczyń z kolei – skierować na nie silniejszy strumień wody podczas mycia i płukania. Wyparzanie umożliwia sterylizowanie naczyń, co docenią szczególnie rodzice niemowląt. Oprócz tego można też skorzystać z opóźnionego startu, programu eco, w trakcie którego ograniczony zostaje pobór wody i prądu, czy programu szybkiego do mycia naczyń ze świeżymi zabrudzeniami. Opcja delikatnego mycia jest przeznaczona do cienkiego szkła i porcelany, a cicha umożliwia działanie zmywarki także w nocy bez budzenia domowników. Wybrane urządzenia są ponadto zaopatrzone w czujnik odcinający dostęp do sieci wodociągowej podczas przypadkowego wycieku wody z komory.

db797qj

Jak czyścić zmywarkę?

To, że zmywarka potrzebuje mycia, widać na pierwszy rzut oka. Resztki jedzenia osadzone na filtrach są powodem nieprzyjemnego zapachu, a zabrudzona zmywarka oznacza tłusty osad na naczyniach. Czyszczenie urządzenia powinno być rutynową i comiesięczną czynnością, nawet gdy wydaje się ono czyste. Tylko dzięki temu będziesz bowiem zadowolony z efektów działania.
Do czyszczenia sprzętu AGD służy zwykle osobny program, stosowany na pusto, bez naczyń w środku. Warto sięgnąć też po specjalne detergenty, które poradzą sobie z zabrudzeniami także w zakamarkach oraz z kamieniem często osadzającym się na dyszach.

Jeśli zmywarka nie ma programu samoczyszczenia, trzeba włączyć taki wykorzystujący do mycia możliwie najwyższą temperaturę (ok. 70°C). Zamiast tabletki do komory można wsypać sodę oczyszczoną lub wylać na dno zmywarki szklankę octu.

db797qj

W większości modeli filtry zmywarki da się zdemontować. Zbierają one resztki jedzenia i zapobiegają ich dostawaniu się do rur, a tym samym ich zatykaniu. Filtry najlepiej umyć pod kranem (tę część warto czyścić nawet raz w tygodniu). Jeśli osadził się na nich kamień, dobrze jest zanurzyć je na godzinę w roztworze ciepłego octu z wodą.

Podczas czyszczenia zmywarki ważne są też drzwi. Za pomocą szmatki lub gąbki trzeba ze szczególną starannością umyć panel sterowania, krawędzie drzwi i uszczelki. Dotarcie do trudno dostępnych miejsc ułatwi nieużywana szczoteczka do zębów. Przede wszystkim trzeba jednak postępować zgodnie z instrukcją producenta sprzętu AGD.

db797qj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db797qj