Trwa ładowanie...

Największe "grzechy" wnętrzarskie lat 90. W nowej odsłonie wracają do naszych domów

Meblościanka, ława lub stolik na wysoki połysk, wzorzysty wypoczynek i drzwi harmonijkowe to wnętrzarskie hity lat 90. Rozwiązania, które u wielu z nas wywołują uśmiech, po lekkim liftingu wracają dziś w projektach kreatorów.

Największe "grzechy" wnętrzarskie lat 90. W nowej odsłonie wracają do naszych domówŹródło: pexels.com
d2a00h5
d2a00h5

Po szarym i deficytowym pod każdym względem PRL-u nastały kolorowe lata 90. W muzyce to czas boysbandów i girlsbandów, a w modzie – adidasów ze światełkami w podeszwach, skórzanych kurtek i obszernych bluz. Po ulicach jeździło się wówczas cinquecento, polonezami caro i sprowadzanymi z zachodu golfami. W telewizji królowały: "Alf", "5-10-15" i "Randka w ciemno".

Lata 90. to także interesujące, choć nie zawsze udane, rozwiązania w architekturze i wnętrzach. Któż z pokolenia dzisiejszych 30-to i 40-latków nie miał w domu meblościanki, rozkładanej ławy na wysoki połysk i wzorzystej wersalki? Część z tych rozwiązań wraca we współczesnych aranżacjach.

Rozeta ze styropianu i drzwi z tektury

Lata 90. to czas bloków z wielkiej płyty i klockowatych domów jednorodzinnych. Pierwsze zaczęły zyskiwać nowe elewacje i to o takim zestawieniu barw, że można się było zastanawiać, czy projektujący, aby na pewno nie mieli kłopotów z rozróżnianiem kolorów. Drugie właściciele zaczęli pokrywać plastikowym sidingiem, najczęściej w białym kolorze.
A co skrywały ich wnętrza? Po latach PRL-owskiej szarzyzny Polacy chcieli nowoczesnych i kolorowych przestrzeni, pełnych najróżniejszych form i nie zawsze współgrających ze sobą rozwiązań.

Ściany nadal pokrywała – popularna jeszcze w PRL-u – boazeria, a sufity zaczęto wykładać styropianowymi dekoracyjnymi panelami. W narożnikach montowano ozdobne listwy, a przy żyrandolu – rozetę. Ściany wyklejano tapetami z kwiatowymi wzorami oraz malowano intensywnymi odcieniami zieleni, różu, fioletu i niebieskiego.
Wzorzyste tapety i mocne kolory także obecnie wracają do łask.

d2a00h5

Remedium na mały metraż były drzwi harmonijkowe. Pierwsze modele wykonane były z tektury pokrytej dermą, kolejne z twardego tworzywa w różnych wersjach kolorystycznych. Montowano je w kuchni, przedpokoju, łazience i między pokojami. Dziś przy małych wnętrzach architekci proponują podobne rozwiązanie – drzwi przesuwne. Praktycznie niewidoczne, nie blokują wąskich korytarzy i pozwalają na większą swobodę przy ustawianiu mebli w pokojach. Całe systemy drzwi przesuwnych (chowanych w ścianie gipsowej lub odsuwanych na ścianę) oraz drzwi łamane oferuje dziś m.in. PORTA.
Sposobem na rozświetlenie i optyczne powiększenie małego metrażu jest także montaż drzwi przeszklonych. PORTA oferuje różne typy szkła, a także różne kształty i rozmiary przeszklenia. W nowoczesnej aranżacji sprawdzą się również drzwi szklane.

Okna polskich mieszkań lat 90. zdobiły często klasyczne żaluzje z aluminiowych listewek, montowane pomiędzy szybami. Dziś także, choć montowane już na szybach, żaluzje wracają do naszych mieszkań. Do wyboru mamy drewniane (z różnych gatunków drzew), bambusowe, PCV, aluminiowe, a nawet skórzane w najróżniejszych kolorach i rozmiarach. Kolorystykę dopasowujemy do wntęrz, w tym także do podłóg i mebli. Przypomnijmy, że w tym roku ściany malujemy na mocne kolory: koralowy, ciemną zieleń, granat, bordo, terakotowy odcień pomarańczowego czy czerwonego, beże, brązy, ale też barwy pastelowe: liliowe, cytrusowe, pistacjowe czy seledynowe.

Meblościanka, wypoczynek i ława

Jeśli chodzi o dobór mebli, to nie było chyba wówczas mieszkania, którego idący z duchem czasu właściciel nie wyposażyłby w meblościankę, najczęściej w ciemnym kolorze. Regał miał często zamykany na klucz barek i przeszklone półki, na których gospodyni ustawiała kryształy. Hitem były gabloty, czyli wysunięty przed front całego zestawu moduł witryny z charakterystycznym przeszkleniem: stałym pośrodku i dwoma otwieranymi po bokach. Każda meblościanka musiała mieć miejsce na towar, który przez lata był deficytowy: wieżę stereo, telewizor i… magnetowid.

Dziś idea mebli zajmujących całą powierzchnię ściany wraca. Współczesne meblościanki to ergonomiczne i funkcjonalne meble systemowe. Najczęściej jest to połączenie kilku prostych modułów o geometrycznych kształtach i jasnych kolorach (od lat w modzie jest biel), które można dowolnie ze sobą zestawiać. Dominują półki otwarte (zamiast zamkniętych barków i gablot), idealne do przechowywania np. książek czy bibelotów. Współczesne meblościanki z powodzeniem zastępują biblioteczki i regały. Montuje się je w salonie, sypialni, a nawet biurze. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie we wnętrzach o małym metrażu. Meblościanki z powodzeniem można wykorzystać do podzielenia przestrzeni np. w kawalerce.

d2a00h5

W salonach lat 90. centralne miejsce zajmował wypoczynek: wzorzyste kanapy o odważnych zestawieniach kolorystycznych i fotele, w bogatszych domach wykonane ze skóry. Pomiędzy kanapą i fotelami pyszniła się rozkładana ława lub stolik na wysoki połysk. A wszystko było ustawione na wzorzystych dywanach z frędzlami w geometryczne lub kwiatowe motywy.

Dzisiejsze salony znów zaczynają być bardziej kolorowe, a połączenie faktur i wzorów bardziej odważne. Pojawiają się meble na wysoki połysk, sofy i fotele o wyrazistych barwach i wzorach, także w motywy kwiatowe. We współczesnych aranżacjach coraz więcej jest też żywych roślin. Do łask wraca paprotka i fikus. Na podłogach pojawiają się wzorzyste dywaniki (także z frędzlami), a na kanapach narzuty.

d2a00h5

Powrót do przeszłości

Poza wspomnianymi już kryształami na każdej wolnej przestrzeni, a więc na półkach, telewizorze, stołach i stolikach porozkładane były szydełkowe serwetki.

Wśród trendów na 2019 rok znalazły się m.in. kryształowe lampy i żyrandole, a także ręcznie wykonane elementy wystroju, w tym klosze lamp wyplatane z wikliny czy kosze z trawy morskiej.

Ściany w latach 90. zdobiły mało wytrzymałe i podatne na rozdarcia papierowe fototapety. Pokrywające najczęściej jedną ścianę np. w sypialni lub pokoju nastolatka (w salonach gościły rzadko), z motywem zachodzącego słońca, lasu czy plaży z palmami, były aranżacyjnym hitem. Te wielkoformatowe obrazy dla niejednego były namiastką marzeń o podróżach do egzotycznych krajów. Dziś królują tapety w ciemnych barwach, z dużymi roślinnymi elementami.

Na ścianach pojawiały się też często obrazy z motywem kwiatowym i zegary z ciemnobrązowej czy czarnej skóry lub tworzywa skóropodobnego, które Polacy chętnie kupowali w prezencie. A w futrynie drzwi kuchennych montowano kurtyny z koralików lub pasków z PCV.

d2a00h5

Współcześnie na ścianach nie może zabraknąć luster w okrągłych, często złoconych ramach.

Ozdobą łazienek były dostępne w najróżniejszych kolorach komplety dywaników, składające się z nakładki na deskę, prostokątnego przy wannie oraz z wycięciem na nogę muszli klozetowej. Wnętrze "zdobiły" także plastikowe komplety: lustro, półeczka z kubeczkami, mydelniczka, wieszaki na ręczniki i uchwyt na papier toaletowy.

Dziś w łazienkach projektanci także stawiają na spójną koncepcję estetyczną aranżacji (choć poszczególne elementy wystroju nie muszą być z tej samej serii). Wybór materiałów, armatury, ceramiki i dekoracji nie może być przypadkowy, wszystko musi do siebie pasować. Plastik jednak nie przejdzie. Kreatorzy sięgają tylko po trwałe materiały.

d2a00h5

Uwaga! Konkurs

Współcześnie wnętrzarskie hity/grzechy lat 90. wywołują uśmiech nierzadko podszyty sentymentem. I wielu 30-to i 40-latków rozwiązania znane z dzieciństwa wprowadza dziś – już w zmienionej i mocno unowocześnionej formie – w swoich mieszkaniach.
Chcecie się nimi pochwalić? Zgłoście się do, organizowanego przez Portę, konkursu "O!Twórz Mieszkanie – Konkurs na Najpiękniejsze Mieszkanie". Wystarczy wejść na stronę i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Do formularza dołączcie zdjęcie mieszkania i kilka słów na temat jego wystroju, procesu urządzania czy doboru dodatków. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do końca lutego. Do wygrania jest 30 tys. zł. Powodzenia!

Partnerem artykułu jest PORTA DRZWI.

d2a00h5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a00h5