Trwa ładowanie...

Materiały budowlane - taniej nie znaczy gorzej

Jeśli materiały budowlane, to najlepiej tanie i dobrej jakości. Należy jednak unikać niepewnych źródeł. Warto za to szukać tańszych zamienników znanych marek o podobnych parametrach. Jak kupować mądrze, by zaoszczędzić na budowie domu?

Materiały budowlane - taniej nie znaczy gorzejŹródło: Shutterstock
doawi8l
doawi8l
Jeśli materiały budowlane, to najlepiej tanie i dobrej jakości. Należy jednak unikać niepewnych źródeł. Warto za to szukać tańszych zamienników znanych marek o podobnych parametrach. Jak kupować mądrze, by zaoszczędzić na budowie domu?

Materiały budowlane: w dobrym składzie

Składy z materiałami budowlanymi to chętnie odwiedzane miejsca podczas remontu i budowy, zakupy tam są bowiem wygodne. Najpopularniejsze towary są na ogół dostępne od ręki, można też na żywo obejrzeć różne rozwiązania. Wymaga to jednak zainwestowania czasu i... paliwa. Warto bowiem porównać oferty kilku wybranych składów w okolicy. Różnice w cenach mogą wynosić do kilkunastu procent, co w skali budowy oznacza spore kwoty.

Materiały budowlane: w hurtowej cenie

Warto odwiedzić również hurtownie. Koniecznie trzeba tam jednak sprawdzić dostępność wszystkiego, a przynajmniej większości z tego, co będzie ci potrzebne w czasie budowy domu. Umawiając się bowiem na zakup dużej ilości materiałów budowlanych, można liczyć na atrakcyjne upusty. Hurtownie są na ogół bardziej skłonne do negocjacji niż składy. Na miejscu warto też przejrzeć próbki towarów, by mieć pewność jakości. Warto, by był przy tym obecny zaufany wykonawca, który wesprze nas radą.

Materiały budowlane: z wykonawcą

Niektórzy inwestorzy powierzają w całości zakupy firmom, które mają ugruntowane od lat rabaty u dostawców. Część wykonawców specjalizuje się też w budowie z materiałów określonych marek i przeszło autoryzowane szkolenia w tym zakresie. Promując dane rozwiązania, firmy wynajęte do budowy mogą jednak liczyć na atrakcyjniejsze rabaty niż indywidualni inwestorzy.

doawi8l

Decydując się na samodzielny zakup materiałów budowlanych w składzie czy hurtowni, musisz liczyć się z tym, że w cenie będzie zawarte 23 proc. VAT. Jeśli jednak zapłacisz za usługę (na którą obowiązuje 8-proc. VAT) i zlecisz ją firmie, która zapewni materiały budowlane, również one będą rozliczane za stawkę niższą. Wykonawca może także odliczyć sobie koszt VAT od własnego podatku. Pamiętaj, by za każdym razem żądać od fachowców faktur, by mieć stałą kontrolę nad wydatkami.

Materiały budowlane: z sieci

Kupując materiały budowlane przez internet, trzeba zawsze skalkulować koszty transportu, zwłaszcza z miejsca oddalonego o wiele kilometrów - i to nie tylko podczas zamawiania. Pozostaje też bowiem kwestia zwrotu niewykorzystanego podczas budowy materiału. Składy budowlane na ogół przyjmują je bez problemu i zwracają umówioną sumę. Dystrybutorzy internetowi – zdecydowanie rzadziej.

Nie oznacza to jednak, że nie opłaca się korzystać z sieci. Wręcz przeciwnie, jest tam dużo atrakcyjnych ofert. Zanim zamówi się jednak towar, warto najpierw sprawdzić producenta i obejrzeć materiały budowlane na żywo w sklepie. Lepie decydować się na ogół na kilka zakupów u tego samego dostawcy, bowiem niektórzy przy większych zamówieniach gwarantują bezpłatną dostawę. Zakupy w internecie pozwalają szybko porównać ceny i zaoszczędzić na czasie.

Materiały budowlane: ekologicznie

Popularne w wielu innych krach pozyskiwanie materiałów budowlanych z odzysku w Polsce powoli zyskuje zainteresowanie. Ponowne ich wykorzystanie nie tylko wiąże się z oszczędnościami na indywidualną korzyść, lecz także przyczynia się do globalnego obniżenia strat energii zużytych do przetwarzania surowców oraz kosztów transportu.

doawi8l

Chętnie wybierane do ponownego wykorzystania jest drewno. Można je stosować zarówno jako element konstrukcyjny, jak i fragment elewacji. Jego demontaż i przeróbka są stosunkowo niekłopotliwe.

Nierzadko wśród materiałów budowlanych nowe zastosowanie znajdują też cegły z odzysku, będące niekiedy dwukrotnie tańsze niż nowe. Ich ponowne wykorzystanie wymaga usunięcia zaprawy, co w przypadku wapiennej jest na ogół łatwiejsze niż cementowej, stosowanej na ogół w mniej leciwych budynkach.

Ofert materiałów budowlanych z odzysku warto poszukać w ogłoszeniach zamieszczanych w prasie lub internecie. Niektórzy są nawet skłonni oddać je za darmo, pod warunkiem że na własny koszt spakujesz je i przetransportujesz. Kupując z odzysku, nie zaoszczędzisz jednak kompleksowo, lecz na wybranych elementach.

doawi8l

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, gdzie najlepiej kupować materiały budowlane. Każde z rozwiązań oferuje jednak tańsze opcje. Wiele zależy od bieżącej koniunktury, promocji czy kupowanych ilości. Zawsze jednak dobrze jest się zaprzyjaźnić z innym, lokalnym inwestorem. Może się bowiem okazać, że część materiałów budowlanych opłaca się kupić wspólnie, zyskując większy rabat.

doawi8l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doawi8l