Trwa ładowanie...

Maszyna do szycia dla początkujących. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Poprawki krawieckie, czy tworzenie własnych projektów? W każdym z tych przypadków przyda ci się dobra i funkcjonalna maszyna do szycia. W poniższym tekście wyjaśniamy, co jeszcze potrafi taki sprzęt i jak wybrać maszynę, która będzie nam służyć przez długi czas.

Teraz możesz uszyć sobie coś samodzielnieTeraz możesz uszyć sobie coś samodzielnieŹródło: Adobe Stock
d3eqzus
d3eqzus

Moda na DIY od kilku lat święci prawdziwe triumfy. Odnawianie lub przerabianie mebli oraz przedmiotów codziennego użytku albo też tworzenie coś z niczego to nie tylko powód do dumy i satysfakcji, ale także sprytny sposób na oszczędzanie pieniędzy. W ten trend doskonale wpisuje się szycie. Ręcznie wykonane ubrania, serwetki czy zasłonki mają jeszcze jeden niepodważalny atut – są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Mając w domu maszyną do szycia, możesz zapomnieć o kosztownych przeróbkach ubrań u krawca – skracanie, zwężanie czy naprawę odzieży wykonasz w kilka chwil i to bez wyjątkowych umiejętności. Co jeszcze potrafi maszyna do szycia i jak wybrać najlepszy model? Przeczytaj nasz poradnik.

Maszyna do szycia – dlaczego warto ją mieć?

W czasach naszych babć maszyna do szycia była nieodłącznym sprzętem wyposażenia domowego. W ten sposób rekompensowano sobie rynkowe braki oraz wysokie ceny zagranicznych ubrań, które można było wówczas kupić jedynie w sklepach sieci Pewex i w Baltona. Dzisiejszym problemem konsulentów jest zdecydowanie nadmiar dóbr, za którym rzadko kiedy idzie dobra jakość wykonania. Co więcej, ubrania oferowane przez popularne sieciówki to produkty masowe, często będące kalką kolekcji znanych projektantów. Osoby, które lubią się wyróżniać i chcą podkreślać swój własny styl, zazwyczaj omijają sklepy odzieżowe szerokim łukiem – zamiast nich wolą wyszperać nietuzinkową rzecz w second handzie albo też stworzyć ją samodzielnie.

Jeżeli ty także zliczasz się do tej grupy, maszyna do szycia będzie świetną inwestycją, która przyniesie ci wiele zadowolenia. Z pomocą takiego sprzętu możesz diametralnie zmienić wygląd swoich ubrań, naprawić rzeczy, które się zniszczyły albo uszyć coś zupełnie od podstaw. Maszyna do szycia doskonale wpisuje się w coraz modniejszy nurt less waste. Dzięki niej nie wyrzucasz ubrań, które się zużyły lub znudziły, ale dajesz im drugie życie. Gwarantujemy, że mając w domu maszynę zaczniesz się zastanawiać, co można by było zrobić ze starej narzuty lub zasłon – może poszewki na poduszki albo inne, równie funkcjonalne rzeczy, za które w sklepie z wyposażeniem wnętrz zapłacisz niemałą sumę pieniędzy.

d3eqzus

DIY w nowoczesnym wydaniu. Co potrafi maszyna do szycia?

Maszyna do szycia kojarzy ci się ze żmudnym, wielogodzinnym dzierganiem ściegów w materiale? To już przeszłość! Nowoczesne modele mają wiele przydatnych funkcji, które sprawią, że domowe szycie stanie się prawdziwą przyjemnością. Z jej pomocą zszyjesz nie tylko cienkie tkaniny, jak np. jedwab, bawełna czy wiskoza, ale także tapicerkę, filc, grubą skórę oraz jeans. Maszyna do szycia bez trudu poradzi sobie także z wszywaniem zamka błyskawicznego, pikowaniem (bardzo przydatna funkcja, gdy szyjemy narzuty, kamizelki, ocieplane kurtki oraz spodnie), cerowaniem i wszelkimi naprawami oraz poprawkami odzieży. Lubisz upiększać swoje ubrania i dodatki? Z maszyną do szycia bez trudu wykonasz piękne hafty, doszyjesz koronkę czy ozdobne lamówki. Co więcej, żaden z programów w rzeczywistości nie jest wcale trudny – wystarczy przeczytać dokładnie instrukcję producenta i poćwiczyć trochę na próbnym kawałku materiału – zapewniamy, że za każdym razem praca będzie ci szła sprawniej i szybciej.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wymarzonej maszyny do szycia?

Na rynku dostępne są maszyny mechaniczne i komputerowe. Dla początkujących najlepsze będą te pierwsze – są proste oraz intuicyjne w obsłudze, dzięki czemu szybko opanujemy wszystkie tryby i techniki szycia. Cena maszyn mechanicznych jest zdecydowanie niższa. Urządzenia z podstawowymi funkcjami kosztują od 200 do 600 zł. Decydując się na maszynę komputerową musimy liczyć się z wydatkiem od 1000 zł w górę. Wbrew pozorom, maszyny manualne mają wiele do zaoferowania. Jak wybrać taką, która okaże się funkcjonalna i będzie nam służyła latami? Przed zakupem warto zwrócić uwagę na parametry urządzenia oraz wybór funkcji, jakie oferuje producent. Programy do haftowania, cerowania, marszczenia tkanin czy oraz obszywania dziurek guzików to dziś absolutna podstawa.

d3eqzus

Oprócz tego ważne, żeby miała dużo ściegów – im więcej, tym szerszy zakres możliwości. Większość maszyn ma kilkaset ściegów do wyboru, a wśród nich: z overlockiem, do pikowania, elastyczny, gałązkowy, cerujący, prosty, satynowy, piórkowy, kryty, plaster miodu, półksiężycowy, wykańczający, zygzakowy. Równie istotna jest także regulacja długości i szerokości ściegów – dzięki temu nie musimy przerywać pracy w trakcie i możemy bez trudu dostosować ścieg do obrabianego materiału. Inne pomocne funkcje to np. podświetlenie (ułatwia pracę w godzinach wieczornych), funkcja lustrzanego odbicia (umożliwia symetryczne szycie i obrabianie materiału), funkcja szycia wstecznego, funkcja automatycznego nawlekania igły i funkcja podwójnej igły.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na budowę maszyny do szycia. Regulacja stopki ułatwia pracę z grubymi materiałami, tzw. wolne ramię umożliwia obszywanie rękawów, nogawek i kołnierzyków, a automatyczne pozycjonowanie igły pomoże zmienić jej pozycję jednym przyciskiem. Dzięki tym udogodnieniom szycie na maszynie stanie się jeszcze łatwiejsze i bardziej efektywne. Zanim wybierzesz się po wymarzoną maszynę, koniecznie przeanalizuj, do czego będziesz jej używać na co dzień, a także jakie funkcje i cechy budowy urządzenia będą ci niezbędne. Dzięki temu na pewno wybierzesz wariant, który spełni wszystkie twoje oczekiwania.

d3eqzus
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eqzus