Trwa ładowanie...

Marzec w ogrodzie - jakie prace wykonać

Marzec w ogrodzie - jakie prace wykonaćŹródło: WP.PL
dotjjhx
dotjjhx
Zaczął się marzec i z dnia na dzień czujemy coraz bardziej, że wiosna tuż, tuż. Przyroda budzi się do życia. To idealny moment by wykonać pierwsze prace w ogrodzie.

Prace porządkowe

Prace w ogrodzie możemy zacząć, zanim temperatury pozwolą na zajęcie się roślinami. Kiedy tylko stopnieje śnieg, warto uprzątnąć teren ogrodu po zimie. Możemy również wykonać zabiegi ulepszające glebę, rozsypać próchnicę, kompost i płytko wymieszać je z ziemią.

Krzewy i drzewa

Pierwszą pracą, jaką można wykonać w ogrodzie, kiedy tylko skończą się przymrozki, jest odsłonięcie przykrytych na zimę drzew i krzewów. Warto robić to w pochmurny dzień, jeśli zabierzemy się za takie działania podczas słonecznego dnia, naszym roślinom może zaszkodzić gwałtowny wzrost temperatury. W tym czasie możemy zająć się też krzewami ozdobnymi i owocowymi, można je przycinać i przesadzać. Poza zakończonych pracach wszelkie rośliny wymagają podlania.

Rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny

Rośliny przechowywane zimą w chłodnych pomieszczeniach przenosimy do ciepłego miejsca (temperatura około 15°C) i częściej podlewamy. Po 4–6 tygodniach powinny wypuścić nowe pędy – wtedy można przygotować sadzonki. Do skrzynek tuneli z folii wysiewamy rośliny jednoroczne. Gdy wykiełkują i podrosną, należy je przepikować, a potem wysadzić do gruntu.
Pod koniec miesiąca, jeśli ziemia rozmarzła i jest ogrzana, możemy rozmnażać przez podział byliny kwitnące latem i jesienią: dzielżany, lawendę, kuklik, gęsiówkę, żagwin, marcinki, liliowce, floksy, rudbekie, ostróżki, rozchodniki.

dotjjhx

Trawnik

Trawnik wygrabiamy dokładnie ostrymi grabiami. Jeśli zabieramy się za prace, a trawa zdążyła już odrosnąć, przycinamy ją możliwe krótko. Gołe miejsca posypujemy torfem lub żyzną ziemią i dosiewamy nasion traw. Warto również pierwszy raz w sezonie zająć się nawożeniem trawników.

Stawy i oczka wodne

Marzec to dobry moment na usunięcie resztek lodu i śmieci z powierzchni oczka wodnego. Kiedy już to zrobimy, warto uruchomić pompę, aby wymieszać warstwy wody i nasycić ją tlenem. Jednym z ważniejszych zadań jest usunięcie ze zbiornika zgniłych roślin, a także martwych ryb i żab. Ostatni etap prac to sprawdzenie brzegów folii i przekonanie się, czy lód nie spowodował uszkodzeń. Jeśli okaże się, że folia została uszkodzona, spuszczamy część wody poniżej uszkodzenia i naprawiamy szkody. Ryby zaczynamy karmić dopiero wtedy, gdy woda osiągnie temperaturę +12 stopni Celsjusza.

dotjjhx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dotjjhx