Trwa ładowanie...

Marmur w nowoczesnym wnętrzu. Ściany, blaty czy dodatki?

Ten niezwykle elegancki materiał inspirował artystów już w czasach starożytnych. Dziś używamy go do tworzenia blatów kuchennych, płytek łazienkowych czy nawet dodatków dekoracyjnych. Lubisz stylowe i nowoczesne wnętrza? Sprawdź, na co warto się zdecydować, dobierając elementy do swojego mieszkania.

Marmur w nowoczesnym wnętrzu. Ściany, blaty czy dodatki?Źródło: Unsplash
d1cjcxe
d1cjcxe

Marmur (słowo pochodzi z języka greckiego i oznacza "lśniącą skałę") jest jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Przede wszystkim dlatego że jest bardzo trwały i zachwyca swą nieprzeciętną estetyką. Sprawdzi się w każdym wnętrzu – klasycznym, skandynawskim, a nawet w minimalistycznych loftach o surowym charakterze. Najbardziej rozpowszechnione są marmury wydobywane w Carrarze we Włoszech. Mają swoją własną nazwę: marmur karraryjski.

Materiał ten ma bardzo szerokie spektrum zastosowań. Można z niego zrobić kuchenne blaty, ściany w łazience, parapety, posadzki, schody lub małe detale, np. akcesoria kuchenne. Sprawia, że pomieszczenia wydają się większe, bardziej przestronne i czyste.

Unsplash
Źródło: Unsplash

Marmur w kuchni – w wersji black & white

Marmur ze swymi charakterystycznymi żyłkami doskonale sprawdzi się w kuchni. Jego piękne odcienie fantastycznie wpisują się w najnowsze trendy. Jednym z nich są blaty z czarnego marmuru, na którym odznaczają się białe użylenia. Jednak aby nie była to czerń w wersji total look, można ją przełamać, montując białe szafki z mosiężnymi uchwytami. Marmur świetnie wygląda w towarzystwie wszelkiego rodzaju złoceń i uchwytów rodem z XIX wieku.

Równie stylowo wyglądają białe blaty z szarymi żyłkami. Będą pasowały do kuchni, która jest przedłużeniem salonu. Można w niej przyrządzać posiłki na oczach gości – to jeszcze jeden trend 2019, tym razem nie wnętrzarski, lecz kulinarny.

Łazienkowe płytki i stylowe dodatki

Choć marmur pięknie wygląda, trzeba pamiętać, że jest materiałem mniej odpornym na zarysowania i zabrudzenia niż granit czy konglomerat kwarcowy. Blaty wymagają więc systematycznego impregnowania. Z tego względu również znacznie częściej wykorzystuje się go w łazienkach.

Unsplash
Źródło: Unsplash

Charakterystyczną mozaikę "żylną" można z powodzeniem odwzorować w płytkach łazienkowych. Wzory te pięknie wyglądają zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Pasują do niewielkich pomieszczeń w stylu vintage, a także tych dużych, przeszklonych, w których zamiast wanny zainstalowany jest prysznic.
Marmurowe bywają nie tylko płytki łazienkowe, ale i wszelkiego rodzaju dodatki – mydelniczka, kubek na szczoteczkę lub doniczki na kwiaty. W towarzystwie złotych akcentów wydają się jeszcze bardziej wytworne i wyrafinowane.

Efekt marmuru za niewielkie pieniądze

Marmur jest bardzo drogim kamieniem, dlatego na rynku pojawiło się dużo materiałów imitujących jego charakterystyczną fakturę. Jest to ciekawa alternatywa, a zarazem rozwiązanie, z którego korzystają producenci tekstyliów i różnych dodatków. W ten sposób możemy kupić np. w pościel malowaną w marmurowe wzorki, kuchenne akcesoria takie jak kieliszki do jajek czy moździerz, a nawet etui na telefon komórkowy.

Efekt marmurowej, "spękanej" powierzchni można również osiągnąć za pomocą drobnoziarnistej masy na bazie akrylu (pozwala kształtować różne wzory) oraz transparentnego lakieru, który ostatecznie nadaje ścianie marmurowy efekt.

Unsplash
Źródło: Unsplash

Bardzo popularne są również tapety z szarymi pęknięciami, imitujące marmur. Ich wybór jest bardzo szeroki – od klasycznych, białych po wersje w mocniejszych kolorach. Im bardziej przypominają prawdziwy marmur, tym bardziej cena idzie w górę, dlatego warto dokładnie przemyśleć zakup.

d1cjcxe

Przez lata marmur kojarzony był z pałacowym przepychem. Dziś jest luksusem, na który może sobie pozwolić każdy z nas. Dlatego warto inspirować się pięknie urządzonymi pomieszczeniami. Nigdy nie wiadomo, kiedy wpadnie nam w oko ciekawa aranżacja, którą potem zastosujemy w naszym własnym domu.

Unsplash
Źródło: Unsplash
d1cjcxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cjcxe