Trwa ładowanie...

Mała łazienka - na co zwrócić uwagę przy urządzaniu

Mała łazienka - na co zwrócić uwagę przy urządzaniuŹródło: shutterstock
db797qj
db797qj

Problem małej i niefunkcjonalnej łazienki najbardziej znany jest mieszkańcom bloków, chociaż nie tylko. Nieprawidłowo rozplanowana łazienka dla gości w domu jednorodzinnym też może nie spełnić swojej funkcji. Zobacz, jak z małej łazienki zrobić pomieszczenie funkcjonalne i przyjemne dla oka.

Jeśli zbyt mała powierzchnia łazienki jest twoim problemem, koniecznie powinieneś zacząć jej aranżację od wykonania dobrze przemyślanego projektu. To absolutna podstawa. Warto pamiętać także o zasadzie, że im mniejsze pomieszczenie, tym ważniejsze jest dokładne rozplanowanie.

Projekt małej łazienki – co powinien uwzględniać

Najważniejsze jest rozplanowanie podstawowych elementów łazienki: umywalki, prysznica (w małej łazience raczej należy zrezygnować z wanny) i sedesu. To dobry punkt zaczepienia dla aranżacji dodatkowego wyposażenia i sprzętu oraz dostosowania go do tych trzech, kluczowych elementów w łazience.

Mała łazienka – funkcjonalność przede wszystkim

Realizując projekt lub po prostu planując usytuowanie poszczególnych elementów wyposażenia łazienki, zwróćmy uwagę na użytkowy walor sprzętów np. dostępność do wody. To bardzo ważne. W małej łazience, przy umywalce, warto rozważyć montaż baterii podtynkowej, która nie zajmuje dużo miejsca i łatwiej jest z niej napełnić np. miskę czy wiadro. Podobnie jest z sedesem. Jeśli zdecydujemy się na stelaż podtynkowy, wizualnie miejsca będzie więcej, ale pamiętajmy, że ukrywany jest on w specjalnie zaaranżowanej ściance z płyty gipsowej. Jeśli wybierzemy to rozwiązanie, raczej zrezygnujmy już z dodatkowych półek i elementów zabudowujących, bo jeszcze bardziej zmniejszymy powierzchnię łazienki.

Oświetlenie w małej łazience

Im mniejsze pomieszczenie, tym ważniejsze jest jego odpowiednie oświetlenie. Dobrze je także rozplanować już na etapie projektowania – wtedy nie będzie problemu z ukryciem nieestetycznego okablowania. W małych łazienkach raczej sprawdzi się oświetlenie punktowe - z różnych miejsc np. przy lustrze, podświetlana półka czy halogen tuż przed prysznicem. Efekt ten będzie dodatkowo wzmożony, gdy to światło będzie miało delikatnie inną barwę i różne natężenie. W małych pomieszczeniach raczej zrezygnujmy z monotonnego oświetlenia sufitowego – jeśli górne, to tylko odpowiednio rozplanowane.

db797qj

Lustro w małej łazience – jak je dobrać

Jego moc optycznego powiększania łazienki jest nieco wyolbrzymiona. Fakt, lustro dodaje przestrzeni, ale gdy jest odpowiednio rozplanowane. Efekt odwrotny do zamierzonego (ściśnięcie pomieszczenia) uzyskamy instalując lustro na ścianach prostopadłych lub równoległych (klamrowo). Jeśli chcemy, by naszą łazienkę rozświetlała duża powierzchnia zwierciadła, wykorzystajmy do tego ścianę naprzeciwko wejścia. Zwykle tam też powinna być zaplanowana umywalka. Moc lustra, jeśli chodzi o zwiększanie przestrzeni, dodatkowo wzmocni jego właściwe podświetlenie – najlepiej po obu stronach. Możemy też umieścić je na ścianie przeciwległej lub na suficie, kierując strumień światła z reflektora na lustro. Jeśli łazienka sąsiaduje z pomieszczeniem z oknem, warto wykorzystać moc światła dziennego, aranżując tworząc jedną ze ścianek z luksferów lub innych szklanych struktur – wcześniej sprawdźmy jednak w projekcie mieszkania czy montowanie takiej ścianki jest dozwolone!

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę

Jest masa trików na powiększenie zbyt ciasnej łazienki. Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z masywnych struktur – zabudowań, półek, drewnianych wykończeń, na rzecz lekkich elementów takich jak szkło czy przeźroczysty plastyk. Ich powierzchnie dodają lekkości i zapewniają ruch światła. Nie decydujmy się też na duże kafle płytek – mniejsze elementy „mnożą” przestrzeń. Nie mogą one jednak być zbyt pstrokate. Wybierajmy raczej jasne barwy, bez grania kolorami czy nawet odcieniami. W małej łazience warto postawić też na atrakcyjne detale – żeby było na czym skupić uwagę. Na małych powierzchniach i niewielkich odległościach, moc szczegóły jest niezwykle ważna. Oczywiście wszystko z umiarem. Zbyt dużo elementów zaśmieci przestrzeń.

db797qj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db797qj