Trwa ładowanie...

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne – co warto o niej wiedzieć?

Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko specjalistyczne panele solarne i inwertory, dzięki którym możemy energią słoneczną zasilać dom. Ważna jest też konstrukcja, na której mocowane są ogniwa.

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne – co warto o niej wiedzieć?Źródło: materiały partnera
d3e11qh
d3e11qh

Artykuł sponsorowany

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne nie jest jedynie standardowym elementem, a ważną podstawą dla każdej instalacji solarnej. Panele muszą się dobrze trzymać, a konstrukcja powinna być trwale zamontowana do dachu lub podłoża.

Rodzaje konstrukcji pod panele słoneczne

Należy zacząć od pytania, gdzie możemy zamontować instalację fotowoltaiczną? Otóż możliwości jest znacznie więcej, niż tylko na dachu budynku. Choć tego typu rozwiązanie jest zdecydowanie najpopularniejsze, często niektóre czynniki wpływają na zmianę lokalizacji. Takim aspektem jest np. orientacja budynku względem stron świata. Zdarza się, że najbardziej nasłoneczniona część domu nie ma dużej powierzchni dachu, gdzie można rozmieścić panele. Problemem może być również kąt nachylenia połaci dachowej, przez który ogniwa będą pracować nieefektywnie. Dlatego alternatywą staje się zbudowanie instalacji fotowoltaicznej na ziemi, z mocowaniem konstrukcji w gruncie. Można przy tym wyróżnić różne rodzaje mocowań:
• wbijane w grunt,
• wkręcane w grunt,
• kotwione do fundamentu,
• zalewane betonem.

Jeśli chodzi o instalowanie ogniw na dachu, również istnieje kilka rozróżnień konstrukcyjnych ze względu na to, czym został on pokryty:
• konstrukcje na blachodachówce,
• konstrukcje na blasze łączonej na rąbek,
• konstrukcje na dachówce bitumicznej (papie),
• konstrukcje na dachówce ceramicznej,
• konstrukcje na blasze trapezowej.

Osobno należy wyróżnić również konstrukcje do montażu na dachach płaskich. W tym przypadku mocuje się panele w wersji kotwionej lub balastowej. Wykorzystywanie bloków betonu jest często niezbędne, żeby instalacja była odporna na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, jak np. silny wiatr.

d3e11qh

Warto przy tym zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonywane są konstrukcje pod panele fotowoltaiczne. Zazwyczaj mamy do czynienia z trzema typami:
• konstrukcje wykonane w pełni z metali nierdzewnych, jak stal nierdzewna i aluminium – konstrukcje aluminiowe są bardzo lekkie, a przez to łatwe w montażu, jednak należą też do najdroższych;
• konstrukcje wykonane ze stali ocynkowanej ogniowo i aluminium oraz połączeń ze stali nierdzewnej;
• konstrukcje wykonane w całości ze stali ocynkowanej ogniowo – należą do najtańszych, ich cena może być nawet o 10% niższa niż w przypadku stali nierdzewnej.

Oprócz nich można spotkać konstrukcje wykonane ze stali kwasoodpornej, aluminium ekstrudowanego czy stali galwanizowanej.

Jak mocować panele fotowoltaiczne do połaci dachowych?

Metody montażu paneli słonecznych różnią się ze względu na materiał, jaki wykorzystano do pokrycia dachu. Dla przykładu, w przypadku dachówki ceramicznej elementem mocującym są haki. Ich największa zaleta to fakt, że nie ingerują zanadto w pokrycie. Jednak montaż z wykorzystaniem haków jest czasochłonny, dlatego stosuje się go przeważnie przy instalacjach na domach jednorodzinnych, gdzie potrzeba średnio od 12 do 16 paneli. Jeśli dom pokryty jest blachodachówką, optymalne będą szpilki, które mocuje się bezpośrednio do krokwi. Przy takim rodzaju montażu niezwykle ważne jest, aby przejścia śrub przez blachę były szczelne. W przeciwnym wypadku grozi nam przeciek albo pojawienie się korozji. Aby właściwie uszczelnić takie łączenia, stosuje się zazwyczaj gumowe podkładki, a także masę bitumiczną. Na blachach trapezowych montaż paneli fotowoltaicznych odbywa się bezpośrednio do pokrycia poprzez montaż profili aluminiowych do góry trapezu.

Montaż paneli solarnych na gruncie

Jak wynika z badań opracowanych na Politechnice Poznańskiej, moduł fotowoltaiczny odbiera największą ilość energii, gdy promienie słoneczne padają prostopadle do jego płaszczyzny. Nieznaczne odchylenie modułu od kierunku południowego ma niewielki wpływ na efektywność pracy instalacji jednak wiąże się ze zmniejszeniem uzysków energetycznych. (źródło: http://red.pe.org.pl/articles/2014/10/8.pdf) Dlatego alternatywą jest montaż paneli solarnych na gruncie. W przypadku umiejscowienia instalacji fotowoltaicznych na ziemi konstrukcje mają jeszcze większe znaczenie. W zależności od wielkości instalacji korzysta się w takich wypadkach z konstrukcji wsporczych jedno- lub dwunożnych. Przy kilku niedużych ogniwach, można przytwierdzić je do konstrukcji na jednej nodze. Jednak jeśli rozmiar i masa są znacznie większe, zaleca się system dwunożny. Istotny jest przy tym rodzaj gruntu. Nie wszędzie wbicie lub wkręcenie przyniesie oczekiwany efekt w postaci stabilnego podłoża. Może się okazać, że niezbędne będzie wylanie fundamentu betonowego, który zapewni odpowiednią solidność całej instalacji.

d3e11qh

Kompleksowy zakup

Przeważnie decyzja o zakupie oraz montażu instalacji fotowoltaicznej obejmuje zarówno kupno samych paneli solarnych, jak i całego zaplecza w postaci konstrukcji, usługi montażowej oraz podłączenia instalacji.. Niemniej warto wiedzieć jakiego rodzaju konstrukcja zostanie zamontowana na naszym dachu, aby mieć świadomość tego, jak dbać o instalację fotowoltaiczną i optymalnie ją eksploatować.

Przed zakupem dobrze jest skonsultować z profesjonalistami decyzję o lokalizacji paneli, szukając optymalnego, najlepiej nasłonecznionego miejsca na domu oraz wokół niego. W ten sposób ogniwa będą działać, produkując optymalną ilość energii elektrycznej. Wtedy też skutecznie dopasujemy rozmiar oraz liczbę paneli solarnych. Pamiętajmy bowiem, że jeśli ogniwa będą produkowały niewystarczającą ilość prądu, inwestycja w odnawialne źródła energii będzie nieopłacalna. Natomiast kupując zbyt wiele paneli, niepotrzebnie przepłacamy, ponieważ duże nadwyżki oddajemy zazwyczaj do sieci, z której potem możemy odebrać jedynie część nadmiaru zielonej energii.
Źródło: Stiloenergy.pl

Artykuł sponsorowany

d3e11qh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e11qh