Trwa ładowanie...

Kolor elewacji domu - jak go wybrać? Kolorowe elewacje w praktyce

Jesteśmy świadkami coraz odważniejszego stosowania niestandardowych kolorów w polskim budownictwie. Skończyła się era smutnych szarych elewacji domów jednorodzinnych, jednak z palety barw należy korzystać z wiedzą i umiarem. Poznaj najważniejsze zasady dotyczące kolorowych elewacji.

Kolor elewacji domu - jak go wybrać? Kolorowe elewacje w praktyceŹródło: Weberhaus
d3u8rka
d3u8rka

Jesteśmy świadkami coraz odważniejszego stosowania niestandardowych kolorów w polskim budownictwie. Skończyła się era smutnych szarych elewacji domów jednorodzinnych, jednak z palety barw należy korzystać z wiedzą i umiarem. Poznaj najważniejsze zasady dotyczące kolorowych elewacji.

Wybór koloru elewacji domu należy uzależnić od stylu budynku, jego otoczenia oraz tendencji sąsiadujących zabudowań. Kontrastowe odcięcie się może jest oryginalne, lecz nie zawsze przynosi atrakcyjny efekt. Barwą można też manipulować dla osiągnięcia złudzenia wizualnego, uatrakcyjnienia, a nawet zakamuflowania tego, co chcemy ukryć w bryle domu.

Kolor elewacji a architektura domu

Ścianom zewnętrznym domu barwę mogą nadać zarówno farby elewacyjne, jak i gotowe barwne tynki. W zależności od stylu projektu domu warto rozważyć jasne, ciemne oraz dwukolorowe wykończenie. Klasyczne domy jednorodzinne lub takie, które są na nie stylizowane, wymagają klasycznych rozwiązań. Dlatego dom utrzymany np. w stylistyce dworkowej powinien nosić stonowane szaty. Spokojne, rozbielone barwy, utrzymane w czystej, jasnej i pastelowej tonacji zawsze się tu spełnią.

Nowoczesne i modernistyczne kształty bryły domu pozwalają na odważniejsze zastosowanie barw. Często architekci decydują się na głęboki odcień bordo, zielenie, granaty, choć i tak najmodniejsze jest wykorzystanie palety stalowej, szarej, grafitowej.

W domach jednorodzinnych nawiązujących stylistyką do zabudowy tradycyjnej można zauważyć tendencję do wybierania elewacji zewnętrznych w odcieniach jasnych żółcieni. Zastąpiła ona elewacje bielone i nadaje fasadzie radośniejszy, cieplejszy charakter.

d3u8rka

Rozbudowana architektura domu wymusza stonowaną kolorystykę. Proste kształty pozwalają na puszczenie wodzy wyobraźni. Elewacje domu często urozmaica się poprzez zastosowanie barwnych opasek wokół okien. Kontrastowy kolor bardziej podkreśli rysunek przeszkleń. Wybrana z podobnej palety jak tynk, doda eleganckiego, stonowanego sznytu.

Barwę elewacji zestawia się najczęściej kontrastowo w stosunku do stolarki okiennej i drzwiowej. Dzięki temu podkreśla się ich funkcję i wagę. Drugi kolor na elewacji domu powinien nawiązywać do barwy użytej już na posesji, choćby w ogrodzeniu czy zabudowaniach gospodarczych.

Kolorowa elewacja domu a jego otoczenie

Na dużej posesji, gdzie zieleń ogrodu odcina nas od otoczenia, można się zdecydować na zastosowanie odważniejszych barw. W ciasnej czy wręcz szeregowej zabudowie należy wziąć pod uwagę styl pozostałych domów. Kontrastowo podkreślona bryła budynku będzie się wówczas agresywnie wyróżniać, choć oczywiście nie trzeba decydować się na barwę identyczną jak na sąsiedniej posesji - wystarczy ta sama gama i intensywność. Jeśli budujesz dom w regionie o określonej stylistyce i tendencji estetycznej, warto do niej nawiązać dla utrzymania kanonu.

Jaskrawe oraz intensywne kolory elewacji domu zatopionego w naturze bardzo go uwypuklą. Przyjaźniej wyglądają elewacje zewnętrzne nawiązujące do przyrody – w kolorach ziemi. Pamiętaj również o uwzględnieniu w kompozycji koloru dachu i podmurówki.

d3u8rka

Funkcja koloru na elewacji domu jednorodzinnego

Jasne barwy i złamane biele powiększają optycznie bryłę domu, dlatego często używa się ich przy wykańczaniu niedużych i parterowych budynków. To też kolory pogodne, dobrze oddziałujące na obserwatorów. Nie są agresywne i inwazyjne dla otoczenia. Pasują do każdego stylu architektonicznego. Można wybrać kolory zimne lub ciepłe tonacje jasnych elewacji albo je połączyć - ciepłe doskonale wydobędą detale architektoniczne i charakterystyczne dla projektu elementy.

Kolorami można też oddzielić kondygnacje domu, jeśli budynek jest wysoki. Barwne pasy poziome obniżą wizualnie bryłę, tak samo zadziałają ciemne tynki, nawet jeśli sięgają tylko do wysokości parteru. Linie pionowe na rysunku elewacji domu podwyższą optycznie budynek. Zimne barwy bardziej pasują do mniejszych brył, ciepłe do większych, gdyż skupiają i przyciągają wzrok.

Pamiętajmy, że kolor elewacji domu stanowi często część projektu autorskiego i jej zmiana wymaga zgody architekta.

d3u8rka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u8rka