Trwa ładowanie...

Malowanie ścian to nic trudnego! Rady dla domowych malarzy

Nawet własnoręcznie pomalowane ściany i sufity mogą wyglądać jak efekt profesjonalnie wykonanej pracy. Wystarczy się zastosować do kilku łatwych wskazówek. Zanim zaczniesz malować, przygotuj narzędzia i... przeczytaj nasz poradnik.

Malowanie ścian to nic trudnego! Rady dla domowych malarzyŹródło: Benjamin Moore
d2oxdeb
d2oxdeb

Nawet własnoręcznie pomalowane ściany i sufity mogą wyglądać jak efekt profesjonalnie wykonanej pracy. Wystarczy się zastosować do kilku łatwych wskazówek. Zanim zaczniesz malować, przygotuj narzędzia i... przeczytaj nasz poradnik.

Najważniejszym narzędziem podczas malowania jest wałek malarski - przyda się do malowania dużych powierzchni sufitu oraz ścian. Wyposażeniem obowiązkowym jest także mały wąski wałek z długim uchwytem - potrzebny do malowania wąskich fragmentów ścian oraz wnęk okiennych i drzwiowych. Zaopatrz się też w wysięgniki do wałków - dzięki nim pomalujesz sufit bez wchodzenia na drabinę, kuwety oraz taśmę malarską, dzięki której zabezpieczysz różne elementy przed zabrudzeniem w trakcie pracy.

1. Zacznij od przygotowania podłoża

Żeby sprawdzić, jakich zabiegów wymaga podłoże przed malowaniem, zrób test z taśmą klejącą. Naklej na ścianę jej pasek, a następnie go oderwij. Gdy zostaną na nim fragmenty farby lub pył, oznacza to, że ścianę trzeba umyć, przedtem jednak warto je odkurzyć.

Jeżeli w ścianie są nierówności, pęknięcia czy otwory po kołkach, wyrównaj je masą szpachlową. Zagruntuj ściany z płyt gipsowo-kartonowych oraz te pokryte tynkiem gipsowym - w przeciwnym razie będą wchłaniać zbyt dużo farby. Ewentualne zacieki po wodzie pokryj gruntem izolującym albo specjalną farbą do maskowania plam. Tak przygotowane podłoże jest gotowe do malowania.

2. Zabezpiecz powierzchnie

Bu uniknąć zachlapania farbą, zakryj folią malarską wszystkie powierzchnie, które chcesz ochronić przed zabrudzeniem. Krawędzie folii przylep do podłoża taśmą malarską. Zdemontuj lampy, karnisze, gniazda i włączniki lub zamaskuj je taśmą. Osłoń taśmą także te powierzchnie, które stykają się z oknami, drzwiami i płytkami ceramicznymi.

d2oxdeb

3. Bez przerw w trakcie malowania

Zacznij pracę od narożników - dzięki temu później nałożone warstwy farby nie będą się od siebie różnić. Najpierw pomaluj sufity, dopiero potem zaś ściany - w ten sposób łatwo zamalujesz farbę pryskającą na ściany podczas malowania sufitu. Sufit i ściany maluj wałkiem, nanoś farbę pasami, prowadząc wałek od góry ku dołowi. Kolejne pasy farby nanoś na zakładkę. Najlepiej nie przerywać pracy, dopóki nie pomalujesz całej ściany, pozwoli to wyeliminować widoczne przejścia pomiędzy poszczególnymi pasami.

Do malowania listew i ościeżnic użyj pędzla płaskiego lub okrągłego. Niewielkie powierzchnie narożnikowe, miejsca przy listwach przypodłogowych i grzejnikach pomaluj pędzelkiem.

4. Zakończenie pracy

Gdy skończysz malować, odczekaj, aż farba przeschnie (czas potrzebny na wyschnięcie farby jest zazwyczaj podany na etykiecie produktu), a następnie usuń taśmy malarskie oraz folie ochronne. Odrywaj taśmy równomiernie od krawędzi malarskiej, najlepiej pod kątem 30-45 stopni.

d2oxdeb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oxdeb