Trwa ładowanie...

Remont instalacji grzewczej. Jakie zmiany wprowadzić?

Gdy sezon grzewczy dobiega końca, wielu inwestorów zastanawia się nad wymianą lub modernizacją instalacji c.o. Najczęściej, z powodu braku środków lub nieprzygotowania do inwestycji, planowany remont przekładamy na kolejny rok. Decyzji o zwiększeniu sprawności starej instalacji grzewczej nie można odkładać w nieskończoność - od tego zależą przecież rachunki za ogrzewanie.

Remont instalacji grzewczej. Jakie zmiany wprowadzić?Źródło: shutterstock
d2o5vah
d2o5vah

Gdy sezon grzewczy dobiega końca, wielu inwestorów zastanawia się nad wymianą lub modernizacją instalacji c.o. Najczęściej, z powodu braku środków lub nieprzygotowania do inwestycji, planowany remont przekładamy na kolejny rok. Decyzji o zwiększeniu sprawności starej instalacji grzewczej nie można odkładać w nieskończoność - od tego zależą przecież rachunki za ogrzewanie.

Instalacja grzewcza nie jest żywotna. Po pewnym czasie użytkowania wymaga częściowej lub całkowitej modernizacji – zwłaszcza gdy nie jest już dostatecznie sprawna i występują duże straty ciepła przy jednoczesnych wysokich rachunkach za ogrzewanie. Zakres modernizacji uzależniony jest od tego, w jakim stanie jest stara instalacja i jakim kapitałem dysponujesz. Możemy dokonać wymiany tylko kotła z osprzętem, rur lub grzejników – bądź wymienić całą instalację na nową. Gdy dążymy do całkowitej wymiany instalacji grzewczej w starym budynku, warto ją poprzedzić termomodernizacją - która polega na ociepleniu ścian, stropu, wymianie okien itp. Wykonane prace pozwolą obniżyć potrzeby grzewcze budynku, co przełoży się na mniejsze koszty ogrzewania.

Ocena stanu instalacji grzewczej

W każdym remoncie najważniejsze jest dobre przygotowanie i przeanalizowanie zakresu niezbędnych prac. Ustalając zakres remontu, instalator powinien wykonać ocenę stanu instalacji. Jeżeli zamierzysz wymienić tylko nieefektywny kocioł lub stare żeliwne grzejniki, warto zlecić płukanie instalacji grzewczej, w której przez lata zgromadził się osad i zanieczyszczenia stałe. Zakłócają one przepływ wody i utrudniają oddawanie ciepła. Po wypłukaniu instalacji i usunięciu nagromadzonych w niej osadów należy zabezpieczyć instalację centralnego ogrzewania przed dalszym postępowaniem korozji. Wymiany rur nie unikniesz, jeżeli są skorodowane, uszkodzone lub po prostu zmieniasz umiejscowienie grzejników. Gdy wymieniasz grzejniki na nowe, o innym sposobie podłączenia, wymiana rur w całości może być uzasadniona.

Wymiana nieefektywnych grzejników

Grzejniki warto wymienić, gdy dom zostaje ocieplony i zmienia się zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania. Stare grzejniki mogą okazać się wówczas zbyt duże w stosunku do nowego zapotrzebowania pomieszczeń. Innym powodem jest wymiana źródła ciepła, wraz z którą zmieniają się parametry wody grzewczej. Obniżenie temperatury zasilania i powrotu, a zwłaszcza różnicy między nimi, wiąże się z koniecznością wymiany starych grzejników na większe i efektywniejsze. Jeżeli parametry instalacji pozostają bez zmian, stare grzejniki żeliwne można po prostu wymienić na nowe ze względów estetycznych. Wymiana grzejników jest okazją do zamontowania zaworów termostatycznych umożliwiających utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniu. Niektóre grzejniki mogą mieć wbudowany zawór termostatyczny - wówczas głowicę kupuje się osobno. Wybierając odpowiednią głowicę do zaworu termostatycznego, należy sprawdzić wymiary gwintu – powinien być taki sam jak gwint wewnętrzny głowicy.

d2o5vah

Kocioł grzewczy – kiedy warto go wymienić?

Wymiana kotła to najbardziej charakterystyczna część modernizacji instalacji grzewczej. Taka inwestycja daje korzyść w postaci wydajniejszej pracy urządzenia, kocioł spali mniej paliwa i szybciej będzie reagował na zmiany temperatury na zewnątrz. Prawdą jest, że nawet kilkunastoletnie kotły mogą być w dobrym stanie i działać bezawaryjnie, jednak nowocześniejsze urządzenia mają wyższą sprawność – ich eksploatacja jest tańsza, dlatego taka wymiana kotła przynosi dodatkowe oszczędności w sezonie grzewczym.

Jeżeli w najbliższym czasie planujesz remont i chcesz zaoszczędzić już na etapie wyboru ekipy remontowej lub materiałów - wypełnij krótki formularz i nawiąż kontakt z firmami remontowymi.

Wymiany kotła warto dokonać po termomodernizacji budynku. Gdy zmniejsza się zapotrzebowanie domu na ciepło, moc istniejącego kotła grzewczego często okazuje się za duża. Przewymiarowany kocioł pracuje na niskim zakresie mocy, a jego sprawność utrzymuje się na niskim poziomie.

Stary kocioł węglowy można wymienić na nowoczesne urządzenie spalające paliwa stałe (węgiel, ekogroszek lub pellety). Wybierając kocioł z podajnikiem, możesz liczyć na bardziej komfortową obsługę w porównaniu z kotłami zasypowymi. Im większy zasobnik, tym rzadziej zaglądamy do kotłowni, wraz z gabarytami rośnie jednak cena urządzenia.

d2o5vah

Wymiana kotła gazowego na kondensacyjny w dłuższej perspektywie jest bardzo opłacalna. Piece kondensacyjne pozyskują dodatkową ilość ciepła ze spalin, a dokładniej - z zawartej w nich pary wodnej. Kocioł kondensacyjny ma zamkniętą komorę spalania, potrzebuje więc dostępu do kanalizacji (przy skraplaniu pary wodnej ze spalin powstaje kondensat, który musi być gdzieś odprowadzony). Kotły kondensacyjne sprawdzają się najlepiej w systemach niskotemperaturowych (temperatura wody w instalacji do ok. 50°C).

Niska temperatura spalin opuszczających kocioł pociąga za sobą konieczność zastosowania wkładu ze stali kwasoodpornej w kominie. Żeby kocioł pracował bardziej ekonomiczne i jednocześnie zapewniał komfort cieplny w pomieszczeniach, można sterować jego pracą za pomocą regulatorów pokojowych i pogodowych. W trakcie modernizacji warto zabezpieczyć kocioł przed zanieczyszczeniami, które mogą odrywać się od starych rur i grzejników – montując na przewodzie powrotnym obiegu grzewczego filtr.

Damian Czernik

d2o5vah
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o5vah