Trwa ładowanie...

Pompa ciepła do wody użytkowej. Jaką wybrać?

Od pewnego czasu obserwuje się stały wzrost zainteresowania pompami ciepła przeznaczonymi do produkcji ciepłej wody użytkowej. Takie urządzenia mogą stanowić uzupełnienie kotłów na paliwa stałe, które wyłącza się po zakończeniu sezonu grzewczego – zapewniając produkcję ciepłej wody w ciągu roku. Podobnie jak kolektory słoneczne stanowią alternatywę dla elektrycznych podgrzewaczy pojemnościowych.

Pompa ciepła do wody użytkowej. Jaką wybrać?Źródło: Shutterstock
d2y0ozk
d2y0ozk

Od pewnego czasu obserwuje się stały wzrost zainteresowania pompami ciepła przeznaczonymi do produkcji ciepłej wody użytkowej. Takie urządzenia mogą stanowić uzupełnienie kotłów na paliwa stałe, które wyłącza się po zakończeniu sezonu grzewczego – zapewniając produkcję ciepłej wody w ciągu roku. Podobnie jak kolektory słoneczne stanowią alternatywę dla elektrycznych podgrzewaczy pojemnościowych.

Pompy ciepła do c.w.u. to urządzenia, które zapewniają produkcję ciepłej wody w ciągu roku. Wykorzystują one energię promieniowania słonecznego zakumulowaną w postaci ciepła w powietrzu zewnętrznym. Zgromadzona energia trafia do sprężarki, tam pod wpływem sprężania czynnik chłodniczy zwiększa swoją temperaturę, ogrzewając następne wodę zgromadzoną w zasobniku. W takim urządzeniu energia elektryczna potrzebna jest wyłącznie do zasilania wentylatora przetłaczającego powietrze, a także do pracy sprężarki. Przygotowanie wody użytkowej przez takie urządzenie w okresie letnim jest trzykrotnie tańsze niż za pomocą elektrycznego podgrzewacza wody - pozwala zapewnić oszczędności oraz odpowiedni komfort ciepłej wody użytkowej dla całej rodziny.

Rosnąca popularność powietrznych pomp ciepła

Na rynku pomp ciepła zajdziemy urządzenia pracujące wyłącznie w trybie przygotowywania wody użytkowej. Na polskim rynku urządzeń grzewczych zyskują one coraz większą popularność. Potwierdzeniem tego są badania opublikowane przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Podano w nich, że powietrzne pompy ciepła do c.w.u. stanowią blisko 40 proc. całego ubiegłorocznego rynku pomp ciepła w Polsce. W 2015 roku zamontowano w Polsce 9 tys. powietrznych pomp ciepła do podgrzewania wody. Na popularność tego typu urządzeń ma wpływ ich wysoka efektowność, niezawodność oraz ostatnie łagodne zimy - podczas których konieczność korzystania z dodatkowego źródła ciepła (grzałki elektrycznej) ograniczała się do minimum.

Pompa ciepła do wody użytkowej - jak działa?

Powietrzna pompa ciepła do c.w.u. to urządzenie kompaktowe lub monoblokowe. Jednostki kompaktowesą zintegrowane z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, przeznaczone do montażu wewnątrz domu, np. w kotłowni, w pomieszczeniach gospodarczych. Pojemność wbudowanego zasobnika waha się w przedziale 80-300 l. Ich zaletą jest ciągła praca w temperaturze powyżej zera, co pomaga utrzymać efektywność urządzenia (współczynnik COP) na wysokim poziomie. Ich sprawność jest uzależniona od temperatury powietrza, zasysanego przewodem wentylacyjnym. Urządzenia te mogą pobierać ciepło z powietrza zewnętrznego lub wewnętrznego - z pomieszczenia, w którym się znajdują (aby było to możliwe, pomieszczenie musi być odpowiednio wentylowane). Schłodzone powietrze może zostać odprowadzone kanałami wyrzutnymi na zewnątrz bądź zostać wykorzystane do schłodzenia pomieszczeń w okresie letnim.

Pompy z osobnym zasobnikiem, tzw. jednostki monoblokowe, wykorzystuje się najczęściej w budynkach poddawanych termomodernizacji. W tej opcji urządzenie podłącza się do istniejącego zasobnika wody użytkowej. Główna jednostka przeznaczona jest do montażu na zewnątrz budynku. Sprawność takiej pompy jest uzależniona od temperatury powietrza zewnętrznego oraz od panujących warunków atmosferycznych. Pompy ciepła mają jednak swoje ograniczenia - podgrzewanie wody użytkowej do wymaganej temperatury 40-50°C może odbywać się wyłącznie w temperaturze powyżej zera. Z całą pewnością nie są to źródła ciepła, które będą pracowały przez cały rok z satysfakcjonującą sprawnością. W ujemnych temperaturach praca pompy musi być wspomagana grzałką elektryczną.

d2y0ozk

Konkurencja dla kolektorów słonecznych

Pompy ciepła oraz kolektory słoneczne mogą stanowić uzupełnienie systemu przygotowania wody użytkowej w okresach letnich i przejściowych. Oczywistą przewagą pompy ciepła w porównaniu z zestawem solarnym jest również łatwość montażu - nie trzeba ingerować w konstrukcję dachu, ale ustawia się urządzenie w dowolnym pomieszczeniu, pod warunkiem że nie będzie nikomu przeszkadzać. Do urządzenia trzeba doprowadzić kanały czerpne i wyrzutne, przyłącze wody oraz zasilanie elektryczne (potrzebne do zasilania sprężarki i wentylatora). Urządzenie to jest znacznie tańsze od kolektorów (cena netto pompy ciepła to ok. 5000 zł, analogiczny zestaw solarny kosztuje ok. 10 000 zł).

Podsumowując, pompy ciepła do podgrzewania wody użytkowej mają swoje wady i zalety. Czerpią energię z powietrza, uzyskując największą efektywność, gdy na zewnątrz jest najcieplej, czyli latem – podobnie jak kolektory. W przeciwieństwie do nich pompa ciepła pracuje jednak nawet w okresach, gdy niebo jest zachmurzone – dlatego, gdy porównasz korzyści z działania obu urządzeń tylko od jesieni do wiosny, pompa ciepła wypada lepiej niż kolektory.

Damian Czernik

d2y0ozk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y0ozk