Trwa ładowanie...

Domowa instalacja elektryczna: jak wygodnie rozmieścić przewody?

Instalacja elektryczna w mieszkaniu to rozdzielnica z zabezpieczeniami, gniazda wtyczkowe, łączniki i oprawy oświetleniowe. Zwykle są także instalacje teletechniczne – telefoniczna, domofonowa albo wideodomofonowa, alarmowa, telewizyjna, nagłaśniająca czy komputerowa. Wszystkie one są oparte na przewodach, których rozprowadzenie jest najbardziej pracochłonnym etapem ich wykonywania.

Domowa instalacja elektryczna: jak wygodnie rozmieścić przewody?Źródło: Shutterstock
d2qf0x6
d2qf0x6
Instalacja elektryczna w mieszkaniu to rozdzielnica z zabezpieczeniami, gniazda wtyczkowe, łączniki i oprawy oświetleniowe. Zwykle są także instalacje teletechniczne – telefoniczna, domofonowa albo wideodomofonowa, alarmowa, telewizyjna, nagłaśniająca czy komputerowa. Wszystkie one są oparte na przewodach, których rozprowadzenie jest najbardziej pracochłonnym etapem ich wykonywania.

Przewody elektryczne

Nie muszą one być umieszczone pod tynkiem, ale ze względów estetycznych i praktycznych lepiej, żeby były. Dlatego zanim wykończysz dom lub mieszkanie, dobrze się zastanów, gdzie, ile i jakich przewodów możesz potrzebować - niekoniecznie od razu, ale też w przyszłości. Jeśli bowiem nie umieścisz ich na ścianach przed wykonaniem gładzi i malowaniem, następną okazję będziesz mieć dopiero podczas większego remontu. A przedłużacze i rozgałęziacze są nie tylko nieestetyczne, ale też nie gwarantują tak pewnego połączenia jak zamontowane na stałe gniazda elektryczne.

Przy projektowaniu instalacji elektrycznej warto przyjąć zasadę, że gniazda wtyczkowe powinny być rozmieszczone na ścianach mniej więcej co 2,5 m.

  • W kuchni są one potrzebne w miejscach, gdzie staną lodówka, zmywarka, płyta kuchenna i piekarnik (zasilane z osobnych obwodów), a także co najmniej dwa, a najlepiej cztery gniazda nad blatem roboczym.
  • W łazience zwykle montuje się gniazdo przy lustrze, a jeśli ma tam być pralka, to oczywiście także gniazdo umożliwiające jej zasilanie – z osobnego obwodu.
  • W pokojach standardowym miejscem montażu jest ściana przy wejściu i wysokość 30 cm nad podłogą.
d2qf0x6

Pozostałe gniazda przydadzą się w miejscach odpowiednich do ustawienia telewizora, komputera, sprzętu grającego czy lampy stołowej. Nie warto montować pojedynczych, lepiej od razu kupić podwójne. Oprócz podłączonych do nich na stałe sprzętów na pewno będziesz używać też coraz popularniejszych urządzeń mobilnych, a te potrzebują zasilaczy i ładowarek. Trzeba więc mieć pod ręką wolne gniazda, by mieć gdzie je włączyć.

Tam, gdzie będzie stał telewizor, na pewno przydadzą się więcej niż dwa gniazda – do odtwarzacza płyt, konsoli do gier, dekodera telewizyjnego. Jeśli zamontujesz cztery, a nawet sześć gniazd, nie będziesz musiał korzystać z niewygodnych rozgałęziaczy.

Pozostałe instalacje domowe

Nie wszyscy myślą odpowiednio wcześnie o tym, że przewody są potrzebne nie tylko do działania instalacji elektrycznej. Głośniki zwykle ustawia się z dala od wzmacniacza, a łączy się je z nim przewodami. Jeśli dzieląca je odległość ma być duża, to warto także te przewody umieścić pod tynkiem i zakończyć specjalnymi gniazdami głośnikowymi.

Jak najwcześniej zdecyduj się na instalację alarmową. Jej wykonanie należy powierzyć fachowcom, którzy zdecydują, w których miejscach są potrzebne czujki i gdzie umieścić centralę alarmową. Łączy się je ze sobą przewodami, więc lepiej nie czekać z układaniem, aż mieszkanie będzie wykończone. Wprawdzie są też alarmy bezprzewodowe, ale takie rozwiązanie jest droższe i bardziej zawodne, więc stosuje się je tylko w ostateczności.

d2qf0x6

Pamiętaj, że do odbioru sygnału telewizyjnego jest potrzebna antena, więc - o ile nie zamierzasz korzystać wyłącznie z pokojowej - do miejsca przewidzianego na telewizor musisz doprowadzić przewód łączący go z tą umieszczoną na dachu bądź ze złączem telewizji kablowej na klatce schodowej. Przewód antenowy poprowadzony pod tynkiem możesz zakończyć gniazdem antenowym zamontowanym w ścianie, ale bierz pod uwagę, że złącza antenowe są częstą przyczyną zakłóceń sygnału, więc lepiej, żeby było ich jak najmniej. Z tego względu warto zrezygnować z gniazda i zastosować odpowiednio długi przewód, tak żeby jego koniec wyprowadzić z pod tynku i bezpośrednio podłączyć do telewizora czy dekodera.

Jeżeli zamierzasz korzystać z sieci komputerowej, zastanów się, gdzie umieścić router. Najlepszym miejscem jest środek mieszkania, ale jeśli jest to router Wi-Fi, warto się zastanowić, czy w pobliżu nie ma lub nie będzie elementów mogących zakłócać fale radiowe. O ile nie jest to przenośny router GSM, trzeba do niego doprowadzić przewód łączący go z modemem, potrzebne będzie też zasilanie.

Router Wi-Fi (a przynajmniej jego antenę) należy umieścić wysoko, pod samym sufitem, warto więc tam, na nietypowej wysokości, zamontować gniazdo elektryczne i sieciowe, by podłączenie było łatwiejsze. Przewód do gniazda sieciowego należy poprowadzić z miejsca, gdzie ma stać modem, czyli, w zależności od dostawcy Internetu, z okolic, gdzie znajduje się gniazdo telekomunikacyjne albo telewizyjne (połączone z instalacją telewizji kablowej). Jeżeli do routera mają być podłączone urządzenia przewodowe, to do miejsc, w których mają być ustawione, od razu poprowadź przewody sygnałowe, tak zwane skrętki, by również znalazły się pod tynkiem.

d2qf0x6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qf0x6