Trwa ładowanie...
Vetrex
okna
29-01-2016 09:06

Dbasz o domowy budżet? Pomyśl o energooszczędnych oknach!

Okna energooszczędne, w porównaniu ze standardową stolarką, umożliwiają znaczne ograniczenie strat ciepła. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w okna energooszczędne.

Dbasz o domowy budżet? Pomyśl o energooszczędnych oknach!Źródło: Vetrex
d13wdn7
d13wdn7

Okna energooszczędne, w porównaniu ze standardową stolarką, umożliwiają znaczne ograniczenie strat ciepła. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w okna energooszczędne.

Okna energooszczędne, w porównaniu ze standardową stolarką, umożliwiają znaczne ograniczenie strat ciepła. Jeśli przyjmiemy, że łączna powierzchnia okien w danej domu to mniej więcej 30 m2, wówczas roczne straty ciepła, w przypadku zastosowania stolarki energooszczędnej (Uw = 0,7 W/m2*K) wyniosą 1512 kWh, zaś zwykłej (Uw = 1,3 W/m2*K) – aż 2808 kWh. W praktyce oznacza to konkretną różnicę w kosztach ogrzewania, choć przy tego rodzaju wyliczeniach oczywiście trzeba też wziąć pod uwagę założenia projektowe budynku, które mogą znacząco na nie wpłynąć, takie jak stosunek powierzchni okien do ścian, rodzaj ścian, sposób ogrzewania. Czym dokładnie różnią się energooszczędne okna od tradycyjnych? Co stanowi o ich ciepłochronnych właściwościach?

Pakiety szybowe

Elementem, który w głównej mierze wpływa na energooszczędność stolarki, są szyby. Ponieważ pakiety szybowe są lepszym izolatorem niż ramy - im więcej szyby w oknie, tym korzystniejsze parametry ono uzyska. Ta wiadomość ucieszy wszystkich, którzy planują budowę domu z dużymi przeszkleniami, np. w postaci drzwi tarasowych. Stolarka do domów energooszczędnych szklona jest pakietami dwukomorowymi (inaczej 3-szybowymi), o współczynniku izolacji Ug = 0,5 W/m2*K wg EN673. Chronią więc one przed chłodem prawie tak skutecznie jak murowana ściana. Takie szyby, w zestawieniu z pakietami spotykanymi w tradycyjnych oknach o współczynniku Ug = 1,1 W/m2*K, umożliwiają zatrzymanie do 40 proc. ciepła więcej.

Ramki dystansowe

W energooszczędnych pakietach szybowych przestrzenie pomiędzy trzema taflami szkła wypełnia gaz szlachetny przewodzący ciepło w mniejszym stopniu niż powietrze. Aby ograniczyć przekazywanie ciepła z jednej szyby na kolejną – rozdziela się je dodatkowo tzw. ramkami dystansowymi Master therm, wykonanymi z tworzywa o właściwościach izolacyjnych, podczas gdy w standardowej stolarce – element ten jest aluminiowy, a więc przewodzi temperaturę. Dzięki takiemu rozwiązaniu – gdy na zewnątrz słupki termometrów wskazują kilkadziesiąt stopni mrozu, szyba znajdująca się we wnętrzu wciąż jest ciepła. Takie rozwiązanie przynosi też dodatkowy efekt – minimalizuje skraplanie się pary wodnej na szybach, a tym samym ryzyko zawilgocenia ramy i ściany, a w konsekwencji – rozwój pleśni. Wszystkie topowe produkty firmy Vetrex już w standardzie wyposażone są w termiczne ramki międzyszybowe Master therm.

d13wdn7

Powłoka niskoemisyjna

Nowoczesne technologie pozwalają nie tylko oszczędzać ciepło, nie wypuszczając go na zewnątrz, ale też uzyskać tzw. darmowy zysk ciepła. Pakiety szybowe w oknach energooszczędnych powleczone są warstwą z tlenku metalu - tzw. powłoką niskoemisyjną, która przepuszcza do wnętrza promienie słoneczne o krótkiej długości fali i nie wypuszcza promieniowania niskotemperaturowego. W praktyce pozwala ona, aby do domu wpadało słoneczne ciepło i zapobiega jego ucieczce na zewnątrz.

Ramy

Ponieważ szerokość profili przekłada się na skuteczność ochrony przed chłodem – w oknach energooszczędnych stosowane są systemy o większej głębokości zabudowy 70-90 mm. Dzięki temu profil może się składać z większej liczby komór i możliwe jest zastosowanie szerszych, energooszczędnych pakietów szybowych. Wybierając okna, nie należy jednak traktować liczby komór jako głównego kryterium. Pomnożenie ich liczby przysporzy korzyści jedynie wtedy, gdy będzie efektem zwiększenia głębokości zabudowy okna.

Klin izolacyjny

Wielokomorowa budowa profili okiennych nie tylko przekłada się na większą stabilność konstrukcji, ale również pozwala uzyskać lepsze parametry w zakresie ciepłochronności, zwłaszcza gdy jedna z nich wypełniona jest materiałem izolacyjnym. Umieszczany w środkowej komorze i zapobiegający mieszaniu się temperatur pomiędzy komorami klin najczęściej wykonywany jest ze spienionego polistyrenu - tworzywa dobrze znanego ze swoich właściwości izolacyjnych. Dostępne w ofercie Vetrex okna VR90 Synergy oraz V90+ już w standardzie wyposażone są w ten ciepłochronny element.

d13wdn7

Uszczelki

Uszczelki to niedoceniany element wyposażenia okna, w istotny sposób wpływający na ich właściwości użytkowe w zakresie izolacji akustycznej i cieplnej. Spełniają swoją funkcję dzięki sprężystości i elastyczności. W nowoczesnej stolarce wykonuje się je z tworzyw odpornych na wilgoć i na działanie ekstremalnych temperatur oraz uszkodzeń mechanicznych. W przypadku okien Vetrex uszczelki wykonywane są z EPDM i stosowane aż w trzech płaszczyznach, co pozwala na uzyskanie jeszcze lepszych efektów.

Okucia

Sposób otwierania okien, z czego sprawę zdaje sobie niewielu inwestorów, ma istotny wpływ na ich parametry w zakresie energooszczędności. Ciekawym i przynoszącym korzyści rozwiązaniem są tzw. zawiasy ukryte, umieszczane w wewnętrznej płaszczyźnie złożonych profili, które nie powodują odkształcania uszczelek, dzięki czemu można zaoszczędzić jeszcze więcej ciepła. Przy okazji, tego rodzaju okucia nie wychodzą poza obrys ramy, dzięki czemu nie zaburzają estetyki przeszklenia, co jest dodatkowym atutem dla tych, którzy planują zastosowanie rolet zamiast zasłon. Ukryte zawiasy już w standardzie montowane są w najpopularniejszych systemach dostępnych w Vetrex.

d13wdn7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13wdn7