Trwa ładowanie...

Urządzanie domu ze smakiem, czyli styl toskański

Toskania słynie z win, bogatej spuścizny artystycznej i typowego wystroju wnętrz, który wpisuje się w kanony dobrego smaku i wyrafinowania. Urządzanie domu w stylu toskańskim oznacza łączenie komfortu i elegancji z przytulnością, prostotą oraz aurą błogiego wypoczynku.

Urządzanie domu ze smakiem, czyli styl toskańskiŹródło: Aboutspacestudios.com
dcj6k3w
dcj6k3w
Toskania słynie z win, bogatej spuścizny artystycznej i typowego wystroju wnętrz, który wpisuje się w kanony dobrego smaku i wyrafinowania. Urządzanie domu w stylu toskańskim oznacza łączenie komfortu i elegancji z przytulnością, prostotą oraz aurą błogiego wypoczynku.

Styl toskański: znaki szczególne

Toskański wystrój wnętrz kojarzy się z pięknem krajobrazu tego regionu Włoch, szacunkiem do dobrej jakości wyposażenia oraz ciepłem domowego ogniska w nieco rustykalnym wydaniu. Urządzanie domu w stylu toskańskim to sztuka tworzenia nastroju i nawiązywanie kontaktu z naturą, którą wpuszcza się do wnętrz przez duże, oprawione okiennicami okna i malarstwo ukazujące charakterystyczne dla regionu krajobrazy z winnicami, gajami oliwnymi i szpalerami drzewek cytrusowych.

Styl toskański: poetyka barw

Urządzanie najlepiej rozpocząć od neutralnych tonów, brązów i kremów. Paletę barw w stylu toskańskim okraszają słoneczne odcienie złota oraz oliwkowe i szałwiowe zielenie. Soczyste żółcienie i pomarańcze kojarzą się z dojrzałymi owocami, a głębokie bordo i burgund przywodzą na myśl dojrzewające wino. Ciepłe odcienie terakoty i ochry doskonale łączą się z bielą oraz turkusem. Paleta barw jest zatem bliska ziemi, co przejawia się też w zastosowaniu naturalnych materiałów – trawertynu, piaskowca, marmuru, granitu, wapienia, łupków oraz drewna w średnich i ciemnych odcieniach. W ten wachlarz kolorów doskonale wpisuje się też cegła wyzierająca niekiedy spod tynków na ścianach.

**

Styl toskański: ściany wypalone słońcem**

dcj6k3w

Mury wyblakłe jak od promieni słonecznych, chropowate, pokryte gdzieniegdzie stiukami to nie efekt zaniedbania, lecz zakorzenienia w tradycji. Urządzanie domu w stylu toskańskim wykorzystuje rozmaite techniki postarzania ścian. Niejednolite barwienie, przecieranie, tynkowanie bez gładzenia tworzą efekt fresków. Ściany mogą mieć zarówno ciepłe, ziemiste odcienie gliny, jak i pozostawać białe, co nadaje im bardziej śródziemnomorski charakter. Oprócz obrazów na ścianach pojawiają się też tkane gobeliny wnoszące do wnętrz dodatkowy akcent kolorystyczny i strukturalny. Ściany łączą niekiedy z sufitem drewniane belki zachowujące oryginalny rysunek charakterystycznego dla stylu toskańskiego drewna dębowego.

Styl toskański: stabilnie pod stopami

Toskański wystrój wnętrz preferuje podłogi z twardych materiałów. Nie znajdziesz tu miękkich wykładzin czy puszystych dywanów. Powierzchnie nie są na ogół starannie wykończone, kamienie mają nieregularne kształty, a deski bywają grubo ciosane, co i tak nie ma większego znaczenia, zważywszy na to, że najlepsze są stare, autentyczne lub z odzysku. Czasami kamienna podłoga znajduje kontynuację również na tarasie czy przydomowym patio, co rozszerza przestronne i tak już wnętrza o nową sferę - dodatkowy salon w sezonie letnim.

Dywany z naturalnych, krótkich włókien grają we wnętrzu rolę raczej dekoracyjną niż funkcjonalną. Kunsztowne, nierzadko tkane ręcznie, są niczym dzieła sztuki leżące u stóp.

Styl toskański: luksusowe wyposażenie

Urządzanie domu w stylu toskańskim wiąże się z dużymi wydatkami na wyposażenie. Ceni on bowiem wszystko, co jest wytwarzane ręcznie. Stąd upodobanie do kutych łóżek, półek, żyrandoli, świeczników, baterii, klamek czy balustrad, a także rzeźbionych frontów i nóżek mebli. Popularne szczególnie w kuchniach i jadalniach są witrażowe przeszklenia szafek i kredensów. Uchwyty i zawiasy meblowe czy okapy nierzadko są wykonane z miedzi. Pasują zatem do masywnych mebli z dość ciemnego drewna. Te pozostają najczęściej matowe. Pojawiające się na nich malunki nawiązują na ogół do motywu winorośli, owoców i kwiatów.

dcj6k3w

Na wystrój wnętrz składają się zatem przede wszystkim solidne i stosunkowo ciężkie elementy, dlatego najlepiej sprawdzają się one w przestronnych domach o wysokich sufitach. Podczas urządzania domu w stylu toskański nie można przesadzić z liczbą mebli, by nie wydał się on przeładowany.

Pośród mebli w niejednym domu w stylu toskańskim odnajdziemy duże, dodające przestronności lustra, drzewka cyprysowe i oliwne, zioła oraz pelargonie w glinianych donicach, poduszki i tkaniny z naturalnego lnu czy bawełny na obszernych sofach oraz dekoracyjne lampki.

dcj6k3w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcj6k3w