Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
14-08-2014 10:37

Malowanie sufitu: porady i inspiracje

Idealnie biały sufit ma ponadczasowy urok, który skutecznie opiera się wszelkim aranżacyjnym rewolucjom. Wystarczy dyskretna renowacja powierzchni, aby przywrócić mu piękny wygląd. Poznaj wszystkie tajemnice perfekcyjnego malowania sufitu.

Malowanie sufitu: porady i inspiracjeŹródło: Śnieżka
d1piz5k
d1piz5k

Idealnie biały sufit ma ponadczasowy urok, który skutecznie opiera się wszelkim aranżacyjnym rewolucjom. Wystarczy dyskretna renowacja powierzchni, aby przywrócić mu piękny wygląd. Poznaj wszystkie tajemnice perfekcyjnego malowania sufitu.

Sufit to stylowe zwieńczenie pomieszczenia. Nie da się zasłonić go meblami ani obrazami, dlatego zawsze można go oglądać dokładnie takim, jakim jest – ze wszystkimi jego niedoskonałościami. Ten, wydawać by się mogło, niepozorny wycinek wnętrza dodaje mu charakteru i atrakcyjnego wyglądu. Dlatego podczas remontu warto poświęcić mu równie dużo uwagi co ścianom. Podpowiadamy, jak sprawić, aby sufit cieszył oko nienagannym wyglądem oraz dyskretną elegancją nieskazitelnej bieli.

Malowanie sufitu: przygotowanie

Przystępując do renowacji sufitu, najpierw sprawdź, w jakim jest stanie (pomoże to uniknąć ewentualnych problemów w trakcie prac dekoracyjnych). Przeznaczona do malowania powierzchnia musi być sucha, wolna od kurzu i zanieczyszczeń oraz mocno związana. Wszystkie luźne, łuszczące się i słabo trzymające warstwy starych farb należy usunąć metalową szpachelką. W niektórych pomieszczaniach, np. w kuchni, można się spotkać z trudnymi do usunięcia plamami z tłuszczu czy sadzy. Do ich zamalowania warto użyć specjalistycznej farby, która pomoże się pozbyć szpecącego problemu oraz dodatkowo wzmocni podłoże. Jeśli zauważysz, że sufit zaatakowały grzyby lub pleśnie, po usunięciu źródła ich wystąpienia zabezpiecz go miejscowo odpowiednim preparatem. Powierzchni sufitu warto się przyjrzeć także pod kątem ewentualnych niedoskonałości strukturalnych.

Do usuwania rys i pęknięć bardzo dobrze nadaje się gotowa do użycia, elastyczna masa naprawcza. – Po uzupełnieniu ubytków na suficie za pomocą masy naprawczej i pełnym jej przeschnięciu należy wyrównać miejsca zaprawy gładzią wykończeniową i przeszlifować. Następnie tak przygotowany sufit trzeba zagruntować. Pomoże to związać luźne elementy podłoża oraz zwiększyć jego przyczepność. Dodatkowo zapewnisz w ten sposób prawidłowe, równomierne wysychanie nakładanej w dalszych etapach farby – radzi Krzysztof Kędzior, główny specjalista ds. aplikacji i szkoleń Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA.

Warto pamiętać, że farby najlepiej prezentują się na gładkich powierzchniach. Dlatego jeśli sufit nie jest specjalnie równy, możesz go wygładzić, stosując gładź szpachlową. Do wyboru masz wersje sypkie, które musisz samodzielnie przygotować, lub gotowe do użycia. Na koniec prac przygotowawczych sufit warto pomalować podkładem gruntującym. Niweluje on różnice w fakturze i barwie podłoża oraz poprawia przyczepność farb nawierzchniowych.

d1piz5k

Malowanie sufitu: wybór farby

W każdym domu są mniej i bardziej eksploatowane pomieszczenia. Ze względu na ich różne przeznaczenie farbę należy dobierać właśnie pod kątem wnętrza, w którym ma być stosowana. W kuchniach i łazienkach panuje zwykle zwiększona wilgotność powietrza - może to sprzyjać rozwojowi grzybów i pleśni. Aby temu zapobiec, skorzystaj ze specjalistycznych produktów, które pomogą ustabilizować ilość mikroorganizmów na ścianach, na bezpiecznym dla człowieka poziomie, np. z farby zawierającej cząsteczki srebra. – Dodatek srebra sprawia, że tak długo, jak długo pozostaje na ścianie, farba działa biobójczo. Innymi słowy, zwalcza szkodliwe dla zdrowia bakterie osiadające na jej powłoce – wyjaśnia Krzysztof Kędzior. Cząsteczki srebra działają przeciwgrzybicznie i znacznie ułatwiają uzyskanie optymalnych warunków higienicznych w pomieszczeniach narażonych na działanie mikroorganizmów.

Malowanie sufitu: wszystkie odcienie bieli

Biel to najjaśniejsza z barw, prawdziwa królowa kolorów. Kojarzy się z czystością i szlachetnością. Przynosi spokój, poprawia samopoczucie i redukuje stres. Wspaniale współgra z innymi kolorami. Pomalowany na biało sufit pomaga również wizualnie podwyższyć niskie pomieszczenia. Wrażenie to możesz dodatkowo spotęgować, jeśli tuż pod nim zostawisz szeroki na 3-5 cm pasek ściany w śnieżnobiałym kolorze. Biel nie musi jednak zawsze być tak jasna jak śnieg. Przy malowaniu sufitu warto skorzystać z całej gamy jej odcieni. Pomogą one wydobyć charakter pomieszczenia, dodać mu szyku i ponadczasowej elegancji.

Gładki biały sufit jest idealnym dopełnieniem ścian. Pomaga wydobyć inne kolory oraz wizualnie powiększyć nawet małe pokoje. Warto więc optymalnie wykorzystać jego dekoracyjny potencjał. Na sufitach doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju podwieszenia, w których można zamontować punktowe oświetlenie czy też podświetlanie taśmami LED. Świadomie posługując się światłem i różnymi odcieniami bieli na suficie, stworzysz zdumiewającą przestrzeń pełną subtelnych akcentów o wyjątkowym charakterze.

d1piz5k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1piz5k