Trwa ładowanie...

Jak ustawić łóżko w sypialni?

Ustawienie łóżka w sypialni zależy w dużej mierze od powierzchni i rozkładu pokoju. Ważne jest usytuowanie w pomieszczeniu drzwi i okna. Im większa sypialnia, tym więcej możliwości.

Jak ustawić łóżko w sypialni?Źródło: Justyna Lewicka Design
d2jsq0o
d2jsq0o

Ustawienie łóżka w sypialni zależy w dużej mierze od powierzchni i rozkładu pokoju. Ważne jest usytuowanie w pomieszczeniu drzwi i okna. Im większa sypialnia, tym więcej możliwości.
Niestety w niedużej sypialni lokalizacja łóżka jest przeważnie z góry narzucona ze względu na ograniczenia przestrzenne lub możliwe są zaledwie niewielkie zmiany ustawienia mebli. Jeśli wziąć pod uwagę mądrość Wschodu, zasady feng shui dają dodatkowe wskazówki dotyczące aranżacji sypialni. Sprawdź, czy twoje łóżko stoi odpowiednio i co możesz zyskać, zmieniając jego położenie.

Komfort wypoczynku

(fot. KC Design)
Źródło: (fot. KC Design)

Optymalnym ustawieniem łóżka w sypialni, w zgodzie z feng shui, jest pozycja na środku pokoju z zagłówkiem przylegającym do ściany. Wówczas z każdej strony możesz wygodnie podejść do łóżka, możliwa jest również swobodna komunikacja od drzwi do okna i z każdego innego miejsca w pomieszczeniu. Jeśli jednak rozkład pokoju na to nie pozwala, mebel może przylegać do ściany bez okna dłuższym bokiem. To rozwiązanie będzie wygodne wyłącznie przy jednoosobowym łóżku – parze trudniej będzie z niego korzystać.
Choć ustawienie łóżka z zagłówkiem pod oknem może wydawać się atrakcyjne – w ciągu dnia naturalne światło pozwoli czytać w pozycji leżącej, a parapet spełni funkcję półki – nie jest to dobre rozwiązanie. W zimie od okien wieje chłodem, co może utrudniać spanie i zagrażać naszemu zdrowiu. W ten sposób ogranicza się również dostęp do okna, przez co trudniej będzie je umyć. Ponadto pod oknem przeważnie montuje się grzejniki. Ich zasłonięcie ogranicza rozchodzenie się ciepła w pomieszczeniu. Z drugiej strony mogą one zbytnio nagrzewać zagłówek. Także feng shui odradza takie ustawienie łóżka, gdyż w kierunku okna przepływa energia chi, która działa pobudzająco, a to kłóci się z potrzebą osiągnięcia wyciszenia w sypialni.

Mała sypialnia

(fot. SAS Wnętrza i Kuchnie)
Źródło: (fot. SAS Wnętrza i Kuchnie)

W niedużych mieszkaniach przeważnie nie ma innej możliwości ustawienia łóżka, niż ta wyrysowana na planie przez architekta, np. we wnęce. Jednym z odważnych rozwiązań w takiej sytuacji, zapewniającym komfort wypoczynku, jest wykorzystanie całej szerokości wąskiej przestrzeni na materac. Choć czasem wiąże się to z zamówieniem łóżka na wymiar, powierzchnia do spania zamknięta z trzech stron ścianami pozwala na maksymalne wykorzystanie wnętrza. Zyskujesz w ten sposób wygodne legowisko. Taka aranżacja daje również poczucie bezpieczeństwa w czasie snu, nie jest to jednak propozycja wygodna dla osób starszych. Wchodzenie do łóżka praktycznie na czworaka nie dla każdego będzie komfortowe.
Inne wskazówki feng shui
Wskazówki aranżacyjne dyktowane przez feng shui mają umożliwić swobodny przepływ energii chi w sypialni. Ta życiodajna siła biegnie od drzwi w kierunku okna, dlatego na jej drodze nie powinno stanąć łóżko. Jeśli jednak nie ma wyjścia, powinno ono być przesłonięte meblem - fotelem lub parawanem. Ściana za wezgłowiem musi być pełna, czyli bez okien i drzwi, aby dawać poczucie bezpieczeństwa. Ponadto z łóżka powinno się widzieć całe pomieszczenie, ale nie korytarz za drzwiami. Dodatkowo łóżka nie powinno się ustawiać pod wiszącymi elementami wystroju takimi jak żyrandole, kwietniki itp. W żadnym razie naprzeciw osoby leżącej nie należy też wieszać lustra. Najlepiej, aby nie było ich w sypialni lub by zostały zasłonięte na czas wypoczynku.
Zdjęcia w tekście: Justyna Lewicka Design, KC Design, SAS Wnętrza i Kuchnie

d2jsq0o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jsq0o