Trwa ładowanie...

Wymień okna jeszcze przed zimą i zmniejsz koszty ogrzewania!

Dobrze zamontowane, szczelne okna mogą służyć bez szwanku nawet przez 20 lat. Po takim czasie użytkowania tracą swój urok, niszczeją, a przez to przepuszczają na zewnątrz uciekające z domu ciepło. Jeżeli więc kupiłeś okna kilkanaście lat temu, zwróć uwagę, czy z ram nie odchodzi farba lub czy w ich pobliżu czujesz przeciąg. To znak, że pora na wymianę okien.

Wymień okna jeszcze przed zimą i zmniejsz koszty ogrzewania!Źródło: Fotolia
dq0dcs1
dq0dcs1
Dobrze zamontowane, szczelne okna mogą służyć bez szwanku nawet przez 20 lat. Po takim czasie użytkowania tracą swój urok, niszczeją, a przez to przepuszczają na zewnątrz uciekające z domu ciepło. Jeżeli więc kupiłeś okna kilkanaście lat temu, zwróć uwagę, czy z ram nie odchodzi farba lub czy w ich pobliżu czujesz przeciąg. To znak, że pora na wymianę okien.

Kiedy okna nadają się do wymiany?

Niszczenie okien to nie tylko efekt mijającego czasu. Nieodpowiedni montaż może spowodować odkształcenie ramy lub pękanie szyby, a w efekcie nieszczelność okna.

Nie zawsze konieczna jest całkowita wymiana. W niektórych przypadkach naprawa skończy się na wstawieniu nowego zestawu szyb albo renowacji ram okiennych. Wymieniając uszkodzoną szybę, możesz zapłacić nawet o połowę mniej niż w przypadku montażu nowego okna. Znacznie trudniej jest naprawić ramę PCV. Drobne zarysowania można zatuszować samodzielnie za pomocą papieru ściernego. Przy większych uszkodzeniach trzeba będzie wymienić okno.

Po czym poznać, że okna nadają się do wymiany?

dq0dcs1

– z ram schodzi farba,

– zauważasz rysy i pęknięcia,

– rama okienna się odkształca,

– stojąc przy oknie, wyczuwasz przeciąg,

– na szybach lub między nimi tworzy się para wodna,

– podczas zimnych nocy pojawia się szron na oknach,

– przeszkadza ci miejski hałas – okna z dźwiękoszczelnymi szybami rozwiążą ten problem.

Nie zostawiaj wymiany okien na zimę

**

**

Przedstawiciele firm zajmujących się sprzedażą i montażem stolarki okiennej zapewniają, że okna można montować nawet przy ujemnych temperaturach (do ok. minus 10 stopni Celsjusza). Wystarczy odpowiednie zabezpieczenie w postaci pianek zimowych. Można jednak spotkać się z opiniami, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest montaż przy temperaturze minimum plus 5 stopni. Dodatkowo opady deszczu lub śniegu uniemożliwiają prace montażowe.

dq0dcs1

Najlepszą porą na wymianę okien jest więc okres od wiosny do wczesnej jesieni. Ceny okien po tym okresie spadają i zimą można kupić je taniej. Jednak wymiana okien przy mroźnej pogodzie bywa uciążliwa zarówno dla ekipy montażowej, jak i dla nas samych. Dlatego decyzję o wymianie lepiej podejmij wcześniej, a zimą ciesz się już tylko komfortem nowych, ładnych i szczelnych okien.

Wymieniając okna na nowe, zyskujesz lepszą szczelność okien, mniejsze zużycie energii, a co za tym idzie – niższe koszty ogrzewania. Jeżeli planowałeś zakup nowych okien jeszcze w tym roku, teraz jest na to najlepsza pora. Jeszcze przed zimą zdążysz zamówić i zlecić montaż. Przed zakupem porównaj oferty od sprzedawców i sprawdź, ile kosztują energooszczędne okna. Ta inwestycja może się opłacić. Jeśli szukasz dostawcy okien lub firmy montażowej – wypełnij krótki formularz i bezpłatnie porównaj oferty firm.

Nowe wymagania dla okien od 2017 roku

Zgodnie z europejskimi standardami w Polsce dąży się do ograniczenia zużycia energii. Okna pełnią w tym zadaniu ważną funkcję – mogą skutecznie zatrzymać w domu ciepło albo ułatwić mu drogę ucieczki. Sama stolarka okienna może przepuścić aż do 25 proc. energii.

Źle zaizolowany dach i podłogi również powodują straty ciepła, jednak to ściany i okna plasują się na niechlubnym pierwszym miejscu. Dlatego od stycznia 2017 r. obowiązywać będą nowe warunki techniczne dotyczące również stolarki okiennej. Jeszcze wyższe standardy wprowadzone zostaną w 2021 r.

dq0dcs1

Nowe rozporządzenia dotyczą przede wszystkim współczynnika przenikania ciepła – Uw. Pokazuje on, ile ciepła wydostaje się na zewnątrz przez 1m2 przy różnicy temperatur 1K (lub 1 stopnia Celsjusza). Im mniejszy współczynnik, tym mniej ciepła okno przepuszcza na zewnątrz. Współczynnik przenikania ciepła zależy od grubości profili, pakietów okiennych, liczby komór i szyb w oknie.

Obecnie Uw nie powinien przekraczać 1,7-1,8 W/m2K. Wprowadzane etapami zmiany mają zmniejszyć współczynnik aż do 0,9 W/m2K.

Poszukując nowych okien, zwróć także uwagę na współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego g. Wskazuje on, ile energii świetlnej zostanie wewnątrz domu po przejściu przez szybę. Co to oznacza? Jeżeli okno ma współczynnik g o wartości 30 proc., szyba przepuści 30 proc. energii słonecznej.

dq0dcs1

Zgodnie z nowymi normami latem współczynnik przepuszczalności światła powinien wynosić maksymalnie 35 proc. Przykładowo współczynnik standardowego okna z podwójnym przeszkleniem wynosi 75 proc., z potrójnym – 70 proc. Aby mieć pewność, że uzyskasz zamierzony efekt, zainwestuj dodatkowo w rolety i żaluzje. Dzięki nim uchronisz wnętrze przed przegrzaniem.

Nowe warunki techniczne dotyczą przede wszystkim inwestorów. Jeżeli planujesz budowę domu, którą chcesz zgłosić w 2017 r., nowe przepisy powinieneś uwzględnić już na etapie projektu. Zyskasz pewność, że twój projekt nie zostanie odrzucony przez urząd.

Nawet jeżeli nie planujesz budowy domu, warto zwrócić uwagę na nowe wytyczne. Okna o niskim Uw ograniczą zużycie energii, a w efekcie zmniejszą koszty ogrzewania. Uw mniejsze już o 0,1 pozwoli na zmniejszenie zużycia węgla o 1,7 kg na 1 m2 powierzchni okien w ciągu roku. Dzięki tej niewielkiej zmianie spalisz 60 kg mniej węgla w sezonie grzewczym. Licz się jednak z tym, że okna o niższym współczynniku przenikania ciepła są droższe – ich cena może być nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku standardowego produktu.

dq0dcs1

Żródło: Oferteo.pl

dq0dcs1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq0dcs1