Trwa ładowanie...

6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o elektryku

Mało kto ma na tyle doświadczenia, by samodzielnie podjąć się naprawy instalacji elektrycznej w domu. Jeśli przepali się włącznik, a światło zaczyna podejrzanie migać , większość z nas bez chwili wahania dzwoni po elektryka. Tylko po czym poznać, że trafiło się na profesjonalistę, i jak sprawić, by efekt jego pracy był zadowalający?

6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o elektrykuŹródło: shutterstock
d1h5az9
d1h5az9

Mało kto ma na tyle doświadczenia, by samodzielnie podjąć się naprawy instalacji elektrycznej w domu. Jeśli przepali się włącznik, a światło zaczyna podejrzanie migać , większość z nas bez chwili wahania dzwoni po elektryka. Tylko po czym poznać, że trafiło się na profesjonalistę, i jak sprawić, by efekt jego pracy był zadowalający?
Fachowiec z referencjami
Poszukiwania elektryka zacznij od rekonesansu wśród znajomych lub na forach internetowych. Poczta pantoflowa to najlepsza reklama. W czasach, kiedy trudno jest o dobrego specjalistę, a internet, tak samo jak papier, zniesie wszystko, najlepiej polegać na opinii innych. Powiedzą oni o elektryku to, czego nie dowiesz się z ogłoszenia i polecą sprawdzoną osobę. I chiciaż laik w zakresie problemów elektrotechnicznych nie oceni być może w 100 proc. kompetencji elektryka, to będzie widział efekty jego pracy efekty i potwierdzi, czy problem został usunięty. Opinie na ogół bywają różne, nawet skrajne. Sprawdź jednak, które przeważają. Nawet najsolidniejsze firmy są bowiem narażone na ataki klientów i ich niezadowolenie.
Udokumentowane umiejętności
Zatrudniany fachowiec musi mieć stosowne uprawnienia, co więcej – aktualne. Nie wierz w zapewnienia, że jest w trakcie odnawiania dokumentacji. Jako profesjonalista powinien zadbać o to wcześniej, nie podejmując się pracy bez stosownych papierów. Szczególnie jeśli jesteś na etapie budowy – brak uprawnień elektryka może wpędzić cię w kłopoty z odbiorem instalacji elektrycznej oraz załatwieniem formalności z dostawcą energii, nawet jeśli wszystko zostanie wykonane poprawnie. Nie licz na fachową pomoc tak zwanych złotych rączek. To nie oni ryzykują, lecz ty. Nie czuj się też zażenowany, wypytując elektryka o uprawnienia czy doświadczenie. Profesjonalista chętnie się nimi pochwali. Najlepiej, by była to osoba z ukończoną szkołą kierunkową lub dyplomem studiów wyższych z uprawnieniami SEP.
Kompetentna rozmowa
Nikt nie lubi być traktowany z góry. Jeśli podchodzisz do elektryka przyjaźnie, on powinien odwdzięczyć się tym samym i umieć wytłumaczyć ci, jako laikowi, na czym polega problem i jakie podejmuje działania, by zażegnać kryzys z instalacją elektryczną. Fachowiec zazwyczaj odpowiada rzeczowo i cieszy się, że klient szanuje jego wiedzę i opinię. Amator zwykle czuje się atakowany. Wykręca się od odpowiedzi lub reaguje złością, zarzucając klientowi, że wtrąca się on do jego pracy. Być może wie, jak w typowych sytuacjach radzą sobie koledzy po fachu, jednak nie wie, dlaczego trzeba robić tak, a nie inaczej. Do najgorszych szkód może doprowadzić, improwizując, zwykle dlatego zawczasu zabezpiecza się, mówiąc, że robi coś prowizorycznie, ale problem jest w gruncie rzeczy poważniejszy i może powrócić. Nie daj się zwieść takim tłumaczeniom!
Jakość pracy
Jeśli po pierwszej rozmowie ocenisz elektryka pozytywnie, przyjrzyj się jeszcze jego pracy. Nie musisz wiedzieć dokładnie, na czym ona polega. Zwróć jednak uwagę na detale. Zawodowiec dysponuje profesjonalnym i dobrze utrzymanym sprzętem. Tanie, brudne i poniszczone narzędzia z supermarketu czy wręcz brak odpowiednich urządzeń i pożyczanie ich od klienta świadczą o tym, że elektryk nie inwestuje we własny warsztat pracy oraz opinię na swój temat, tym bardziej nie możesz więc liczyć, że przyłoży się do wykonywanej roboty. Nie oznacza to oczywiście, że nie policzy sobie za nią słono. Naprawa instalacji elektrycznej bywa kosztowna. Szczególnie po wykonaniu większych prac profesjonalny elektryk powinien zostawić ci rachunek z wyszczególnieniem zakresu działań oraz gwarancję, co także świadczy o jakości wykonywanych przez niego usług. Jeśli instalacja elektryczna jest trudno dostępna i wymaga kucia ścian, ustal z elektrykiem, w jaki sposób szkody zostaną naprawione. Jako profesjonalista powinien on zadbać o jak
najlepszy stan twojego mienia.
Kredyt zaufania
Elektryk to nie cudotwórca. Czasem problem może leżeć po stronie dostawcy energii albo nie ograniczać się do jednego włącznika, lecz całego obwodu instalacji elektrycznej. Nie każdy elektryk próbuje cię naciągnąć na większą naprawę. Jeśli nie jesteś tego pewien, poradź się kilku, ale nie neguj od razu opinii pierwszego. Bądź też otwarty na sugestie. Im bardziej kompetentny elektryk, tym bardziej sam z siebie doradzi ci w różnych kwestiach i podpowie najlepsze rozwiązania. Taka inicjatywa może być cenna. Podejmując się większych napraw w instalacji elektrycznej, profesjonalista powinien poprosić się o jej schemat, a po skończonej pracy oznaczyć na nim ewentualnie naniesione zmiany. Instalacji eklektycznej nie naprawia się na wyczucie, a po latach sam klient też może nie pamiętać, co było robione i którędy dokładnie przebiegają przewody.
* Elektryk też człowiek!*
Praca elektryka nie należy do najłatwiejszych i czasem wymaga więcej czasu niż inne naprawy. W końcu nie chodzi o zabetonowanie dziury. Czasem fachowiec musi sprawdzić kilka możliwości, zanim wybierze tę właściwą. Nie twórz więc nerwowej atmosfery. Elektrykowi też zależy na tym, by jak najszybciej opuścić twój dom. Twoje podenerwowanie i ponaglenia na pewno nie pomogą mu rozwiązać problemu. Za dobrze wykonaną pracę nie zaszkodzą też słowa pochwały czy kubek kawy. Warto odwdzięczyć się referencjami czy poleceniem elektryka dalej. Okazując życzliwość, możesz zyskać godnego zaufania specjalistę, który zawsze pomoże ci w kłopotach z instalacją eklektyczną.

d1h5az9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h5az9