Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
klimatyzator
03-07-2018 12:57

Jaki klimatyzator kupić?

Moc chłodnicza, przepływ powietrza, rodzaj czynnika chłodzącego, zakres temperatury i funkcje – to parametry, które trzeba wziąć pod uwagę wybierając klimatyzator przenośny. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i bez problemu można znaleźć ten spełniający oczekiwania model.

Artykuł sponsorowanyArtykuł sponsorowany
Jaki klimatyzator kupić?Źródło: iStock.com
d1e2407
d1e2407

Klimatyzator przenośny – luksus na wyciągnięcie ręki

W ciepłych miesiącach roku temperatura potrafi osiągać ponad 30 stopni Celsjusza i utrzymywać się przez wiele dni. Powoduje to szybkie nagrzewanie się pomieszczeń, w których jest ciężko wytrzymać. Wybawieniem, niestety tylko chwilowym, może być wentylator, który nie zawsze się sprawdza i działa punktowo. Najlepszym wyborem jest zatem klimatyzacja. O ile w większych biurach, sklepach czy urzędach jest ona zamontowana na stałe, o tyle na przykład w mieszkaniu czy w domu – już nie.

Nie ma co się jednak smucić z tego powodu. Jest na to doskonałe rozwiązanie – klimatyzator przenośny. Kiedyś uznawany był za dobro luksusowe, teraz coraz więcej osób może sobie na niego pozwolić. A naprawdę warto, gdyż ma on wiele zalet.

Do użytku w każdym miejscu i przez cały rok

Klimatyzator przenośny, jak sama nazwa wskazuje, jest dość praktyczny – można ustawić go po prostu tam, gdzie akurat chcemy schłodzić powietrze, a następnie, jeśli jest taka potrzeba, przenieść go w inne miejsce. Trzeba jednak dokładnie zapoznać się ze specyfikacją danego urządzenia, gdyż co prawda jest ono nieco mniej wydajne niż klimatyzacja stacjonarna, jednak wystarczająco skuteczne, by rzeczywiście przynieść ulgę w upalne dni.

Choć wówczas potrzebujemy wyłącznie chłodzenia, to jednak dobrze jest mieć na uwadze, że klimatyzator przenośny można używać przez cały rok – posiada on funkcję ogrzewania, a dodatkowo jeszcze usuwa z powietrza nadmiar wilgoci.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Jaki klimatyzator kupić – wskazówki

Klimatyzacja w mieszkaniu czy w biurze ma za zadanie głównie schłodzić powietrze. Najważniejszym parametrem jest zatem wydajność – moc (nie można mylić tego z mocą pobieraną przez urządzenie). W przypadku standardowej wysokości pomieszczenia średnio na 1 m2 potrzebna jest moc 0,1 kW. Oznacza to, że na przykład klimatyzator do biura o powierzchni 15 m2 powinien mieć moc chłodniczą 1,5 kW.

d1e2407

W większości producenci zamieszczają informację, który model nadaje się do danej wielkości pomieszczenia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, czy dany pokój jest otwarty, czy też można go zamknąć.

Co ważne, tego typu urządzenia chłodzące wymagają odprowadzania gorącego powietrza – konieczne jest zatem wyprowadzenie rury przez okno, otwór wentylacyjny bądź ścianę. Doskonałym przykładem klimatyzatora do biura, jak i klimatyzatora do mieszkania jest klimatyzator COLUMBIA VAC KLC9100 z ekologicznym czynnikiem chłodniczym R290, wyposażony w filtry powietrza, możliwość sterowania za pomocą smartfona i dodatkowe funkcje. Do mniejszych powierzchni idealnie sprawdzi się klimatyzator RAVANSON PM-9500S również z czynnikiem R290, sterowaniem pilotem oraz trybem nocnym i timerem.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Nie mniej istotne przy zakupie jest zwrócenie uwagi na współczynniki EER (stosunek mocy chłodniczej do ilości energii elektrycznej niezbędnej do jej osiągnięcia) i COP (stosunek uzyskanej mocy grzewczej do mocy energii elektrycznej) – im są wyższe, tym wyższa jest też efektywność klimatyzatora przenośnego.

d1e2407

Niektórym może przeszkadzać ich stosunkowo głośna praca. W tym przypadku także producenci informują o poziomie hałasu.

Jako że jest to klimatyzator do mieszkania lub klimatyzator do biura, dobrze, by był wyposażony w kółka ułatwiające jego przenoszenie – czasem ich waga sięga ponad 20 kg.

Klimatyzator, a może klimator?

Dodatkowo też można zdecydować się na przykład na klimatyzer ewaporacyjny, inaczej klimator, w którym nie ma rury odprowadzającej ciepło na zewnątrz, a głównym czynnikiem chłodzącym jest woda. Polecanymi modelami w tej kategorii są na pewno: wysokiej wydajności klimator RAVANSON KR-7010 z 8-litrowym zbiornikiem na wodę, 3 poziomami prędkości, 2 rodzajami wentylacji i niskim poziomem hałasu oraz doskonały do dużych powierzchni STYLIES Cetus z maksymalnym przepływem powietrza 600 m3/h, pionową i poziomą oscylacją powietrza i możliwością sterowania pilotem, a także KALORIK TKGCO1000 z funkcją chłodzenia i nawilżania powietrza, 3 prędkościami nawiewu, możliwością sterowania pilotem i ustawiania konkretnego czasu pracy dzięki wbudowanemu timerowi.

Artykuł sponsorowanyArtykuł sponsorowany
d1e2407

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e2407