Trwa ładowanie...

Jak prać pościel i ręczniki, by były miękkie i puszyste?

Pościel i ręczniki po praniu nie zawsze są miękkie oraz miłe w dotyku. Co zrobić, żeby tego uniknąć? Wystarczy stosować się do kilku zasad, a także wykorzystać sprawdzone domowe sposoby.

Jak prać pościel i ręczniki, by były miękkie i puszyste?Źródło: Shutterstock.com
d4n2dmo
d4n2dmo

Jak często prać pościel?

Czysta i świeża pościel gwarantuje lepszy wypoczynek podczas snu. Najlepiej prać ją po 2 tygodniach używania, a wskazane jest nawet, by robić to już po tygodniu. W ten sposób pozbywamy się bakterii, roztoczy i innych drobnoustrojów, które niekorzystnie wpływają na zdrowie. Regularne pranie jest szczególnie ważne w przypadku alergików.

Czy nową pościel należy prać?

Często pomijamy ten krok – skoro pościel jest nowa, od razu zakładamy ją na kołdrę. Warto jednak zawsze uprać nowy komplet pościeli, zwłaszcza jeśli przeznaczony jest dla najmłodszych. Usuniemy z włókien ewentualne pozostałości z procesów produkcyjnych, a także nie zawsze przyjemny zapach "nowości". Po pierwszym praniu pościel często jest milsza w dotyku.

Pranie pościeli bawełnianej

Pościel bawełniana bodaj najczęściej gości w naszych domach. Włókna bawełniane zapewniają dobry komfort cieplny, ponieważ podtrzymują ciepło, a jednocześnie pozwalają skórze oddychać. Dużym atutem bawełny jest to, że można ją bez obaw prać w pralce, i to w wyższej temperaturze (np. 60 stopni). Włókna nie ulegają uszkodzeniu, a przy tym udaje się wyeliminować drobnoustroje. Oczywiście sporo zależy od konkretnego rodzaju tkaniny bawełnianej, dlatego zawsze powinniśmy sprawdzać zalecenia producenta. Temperatura 40 stopni jest bezpieczna właściwie dla każdego typu pościeli bawełnianej (także satynowej).

Lepiej ograniczyć się tylko do proszku do prania oraz płynu do płukania. Niektóre wybielacze mogą bowiem powodować blaknięcie pościeli, a nawet uszkadzać włókna. Warto zrezygnować z wirowania pościeli – wydłużymy w ten sposób jej trwałość i unikniemy prasowania. Podobne zalecenia dotyczą pościeli flanelowej, z kory i z włókien syntetycznych (najczęściej będzie to poliester).

d4n2dmo

Jak prać pościel lnianą?

Pościel lniana wraca do łask! Podkreśla się jej korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Włókna lniane przyjemnie masują ciało, a także zapewniają dobry komfort cieplny (latem są bardzo przewiewne, a zimą dobrze akumulują ciepło). Pościel lniana uchodzi za długowieczną – po każdym praniu jest bardziej miękka i przyjemniejsza dla skóry. Tradycyjne tkaniny lniane pierze się w bardzo wysokiej temperaturze (nawet 95 stopni), jednak len barwiony, z którego często wykonuje się pościel, wymaga delikatniejszego potraktowania – zwykle będzie to 40 stopni. Oczywiście zawsze sprawdź etykietę przed praniem! Dobra rada: pościel lnianą prasuj, gdy jest jeszcze odrobinę wilgotna. Wtedy praca pójdzie sprawniej i z lepszym efektem.

Pranie pościeli jedwabnej

Pościel jedwabna to synonim luksusu. Ze względu na niedużą dostępność i wysoką cenę nie za często gości w polskich domach. Ale jeśli już się na nią zdecydujemy, musimy wiedzieć, jak o nią dbać. Przede wszystkim będzie to pranie w specjalnym programie do delikatnych tkanin (max 30 stopni) z łagodnym środkiem piorącym. Najlepiej jednak zacząć od prania ręcznego (trzy-cztery razy), by przyzwyczaić tkaninę do takiego procesu. Jedwab to bardzo wytrzymałe włókno, dlatego przy odpowiedniej pielęgnacji służy w doskonałym stanie przez wiele lat.

Pranie ręczników – podstawowe zasady

Częstotliwość prania ręczników to właściwie sprawa indywidualna. Dużo jednak zależy od samej łazienki. Jeśli jest to bardzo wilgotne pomieszczenie, tzn. wentylacja nie radzi sobie z wydajnym odprowadzaniem wilgoci, warto prać ręczniki nawet co 2-3 dni. Wilgoć sprzyja bowiem namnażaniu się bakterii. Częściej powinniśmy prać ręczniki do rąk niż te kąpielowe. Jakich środków piorących używać? Najlepiej płynów i żeli. Proszek może bowiem osadzać się przy włóknach, przez co stają się szorstkie i gorzej wchłaniają wilgoć. Optymalna temperatura prania to 40-60 stopni zależnie od rodzaju ręcznika. Zawsze sprawdzaj informacje na metce.

Nowe ręczniki pierz przed użyciem, by usunąć środki chemiczne, które mogły pozostać po procesie produkcyjnym, a także ewentualne zanieczyszczenia osadzające się np. podczas transportu.
Ważne: ręczniki pierz zawsze oddzielnie i nie wrzucaj ich do bębna np. z pościelą. Podczas prania dochodzi do tzw. pylenia ręczników, które jest naturalnym procesem (są to drobinki włókien). Takie drobinki mogą osadzać się na innych tkaninach.

d4n2dmo

Jak prać ręczniki, by były miękkie i puszyste?

Trzymasz się wszystkich zaleceń, a jednak ręczniki są szorstkie i nieprzyjemne w dotyku? Do prania warto wtedy wykorzystać sodę oczyszczoną i ocet. Szklankę sody wsyp w miejsce na proszek, a ocet wlej w przegródkę na płyn do płukania. By uniknąć charakterystycznego "kwaśnego" zapachu, możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego. Zarówno soda, jak i ocet pozwalają dobrze oczyścić włókna, przez co są bardziej puszyste. Uważaj jednak z kolorowymi ręcznikami, które czasami nieco blakną pod wpływem sody oczyszczonej.

d4n2dmo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n2dmo