Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
remont
11-07-2019 15:12

Jak położyć płyty gipsowe na ścianę?

Ściana – jak to ściana – większości z nas zapewne będzie kojarzyć się z czymś ciężkim, grubym, murowanym, chyba że będzie wykonana z płyt gipsowo-kartonowych. Sucha zabudowa wnętrz coraz częściej – i jak się okazuje z powodzeniem – zastępuje tradycyjne ściany murowane. Ściany z płyt gipsowych posiadają szereg zalet, zarówno jeśli mowa o ich funkcjonalności, jak i montażu. Poniżej prezentujemy przebieg całego procesu kładzenia płyt gipsowych na ścianę, od przygotowania narzędzi i materiałów do prac wykończeniowych.

Artykuł sponsorowanyArtykuł sponsorowany
Jak położyć płyty gipsowe na ścianę?Źródło: Materiały prasowe
d31nco8
d31nco8

Zalety płyt gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe posiadają szereg zalet, dzięki którym cieszą się tak dużą popularnością. Przede wszystkim za ich pomocą można postawić idealnie gładką ścianę, co wcale nie jest takim łatwym zadaniem, jakby mogło się na pierwszy rzut oka wydawać. Pod płytami gipsowymi można bez problemu ukryć wszelkiego rodzaju kable i przewody instalacyjne, a w przypadku płyt gipsowo-kartonowych przystosowanych do gięcia – dowolnie kształtować wystrój wnętrza poprzez tworzenie elementów działowych czy ozdobnych w formie łuku.

Pamiętać ponadto należy, że właściwości płyt gipsowo-kartonowych będą zależeć również od tego, jaki ich rodzaj wybierzemy. Płyty standardowe, o grubości pomiędzy 9,5 mm do 12,5 mm, nadają się do pomieszczeń, gdzie wilgotność powietrza nie przekracza 70 procent. Poza nimi wyróżnić możemy między innymi płyty impregnowane (poddane hydrofobizacji, czyli procesowi mającemu na celu większe „odpychanie” przez nie wody), płyty ogniochronne czy dźwiękoizolacyjne. W końcu płyty gipsowe (zarówno gipsowo-kartonowe, jak i gipsowo-włóknowe) można względnie łatwo i szybko zamontować, jeśli tylko będziemy mieć świadomość, czego będziemy potrzebować do prac, jak się do nich zabrać i jakich zasad przestrzegać. Przyjrzyjmy się więc, jak powinien przebiegać prawidłowy proces kładzenia płyt gipsowych na ścianę.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Po pierwsze: przygotowanie płyt i narzędzi

Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, to przygotowanie potrzebnej ilości płyt gipsowo-kartonowych (w zależności od metrażu ścian) oraz kilku narzędzi, które będą niezbędne w całym procesie montowania płyt gipsowych. Dzięki długiej, najlepiej mierzącej około 2-2,5 metra poziomicy, będziemy mogli nie tylko ustalić stopień równości ściany przed rozpoczęciem układania płyt gipsowych, ale także regulacji pionu już po ich przyklejeniu. Na pewno przyda nam się gumowy młotek, którym będziemy mogli korygować położenie świeżo przyklejonych płyt. Potrzebować będziemy również kleju gipsowego, za pomocą którego będziemy przymocowywać płyty do ściany. Do nakładania kleju zaś – szpachelki, najlepiej kilku rodzajów, o różnej szerokości; również kielni i packi. Natomiast do jego rozrobienia – duży pojemnik, a także wiertarka z mieszadłem. Niezbędny będzie też ostry, wysuwany nóż ze zmiennymi ostrzami, który posłuży nam do docinania płyt (alternatywą może być piła płatnica, jednak biorąc pod uwagę grubość płyt gipsowych – nóż powinien w zupełności wystarczyć). Do wycinania otworów w płytach gipsowo-kartonowych można wykorzystać mechaniczną wyrzynarkę.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Po drugie: przygotowanie ścian

Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych narzędzi i materiałów, powinniśmy zainteresować się ścianą, na której mamy zamiar układać płyty gipsowe, a dokładnie jej stanem. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy ściana w ogóle nadaje się do ułożenia na niej płyt. Jeśli bowiem nie jest wystarczająco stabilna lub jej odchylenie jest zbyt duże, wówczas montuje się specjalny stelaż, na którym instaluje się płyty. Praca ze stelażem to jednak temat na osobny artykuł – do jego montażu potrzeba też nieco więcej elementów i narzędzi. Pozostańmy przy montażu płyt gipsowych na ścianę, zakładając, że nasza przykładowa powierzchnia nadaje się do rozpoczęcia prac z płytami gipsowo-kartonowymi bez konieczności montowania stelaża. Jeśli występują na niej niewielkie nierówności, wówczas należy zastosować zabiegi wyrównujące (gipsowe marki kontrolne w przypadku mniejszych nierówności lub pasy gipsowo-kartonowe w przypadku tych większych, powyżej 20 mm/mb).

d31nco8

Ściany, do których mają być klejone płyty gipsowo-kartonowe, powinny być przede wszystkim oczyszczone z wszelkiego rodzaju wcześniejszych form dekoracji, takich jak pozostałości tynków, tapet, farby. Powinny być również oczyszczone z kurzu i pyłów. Do procesu oczyszczania ściany przyda się metalowa szpachelka (zeskrobywanie tynków, farby itd.), a także różnego rodzaju pędzelki do oczyszczania z kurzu. Następnie, dla zwiększenia przyczepności oraz wyrównania chłonności ściany, należy przystąpić do gruntowania powierzchni. Dopiero po odczekaniu doby można przystąpić do montażu (klejenia) płyt gipsowo-kartonowych.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Po trzecie: układanie i klejenie płyt gipsowych

Przed przystąpieniem do klejenia trzeba jeszcze przygotować płyty. Docinamy je do wysokości ściany, odliczając około 15 mm na szczelinę pomiędzy płytą a podłogą, oraz wycinając wszystkie niezbędne otwory (na przykład na gniazdka) za pomocą mechanicznej wyrzynarki, po czym możemy przejść do klejenia. Klejenie płyt do ścian może odbywać się na różne sposoby. Popularną metodą jest klejenie płyt przez nakładanie zaprawy plackami (o średnicy około 10 centymetrów), rozmieszczone po brzegach płyty w odstępach około 15-20-centymentrowych. Ponadto przez środek płyty nanosi się kilka placków w odstępach od 30-50 centymetrów. Następnie tak przygotowaną płytę dostawia się do ściany, dociskając ją i regulując w pionie i poziomie za pomocą długiej (2 lub 2,5 metra) łaty murarskiej i gumowego młotka. Należy zauważyć, że jeśli w danym pomieszczeniu manewrowanie płytą jest bardzo utrudnione, wówczas placki można nakładać bezpośrednio na ścianę. Zaznaczmy w tym miejscu, że prócz metody placków istnieją również inne sposoby klejenia płyt. W przypadku bardzo równej powierzchni (o odchyłach poniżej 3 mm/mb) można wykorzystać technikę klejenia na cienkiej warstwie kleju gipsowego. W przypadku większych nierówności można mocować płyty na pasach gipsowo-kartonowych.

Po ułożeniu płyt kolejnym krokiem jest spoinowanie, czyli wypełnianie szczelin między płytami gipsowo-kartonowymi masą szpachlową, dodatkowo wzmacniając łączenia taśmą zbrojącą. Pamiętać należy, że metodą placków można montować ściany z płyt gipsowo-kartonowych – jednak ma ona zastosowania w przypadku sufitów. Po zakończeniu spoinowania i odczekaniu w celu zawiązania się masy szpachlowej, można powoli przystępować do prac wykończeniowych.
Jak przebiega szczegółowy montaż dekoracyjnej zabudowy, ściany łukowej czy też ścianki z bloczków gipsowych można obejrzeć na kanale RIGIPS POLSKA.

d31nco8

Materiał powstał we współpracy z RIGIPS.

Advertisement
Artykuł sponsorowany
d31nco8

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31nco8