Trwa ładowanie...

Jak dobrać wyraziste kolory ścian? 7 zasad, które musisz znać

Moda na wyraziste kolory ścian na dobre zagościła w polskich domach. Chętnie wybieramy ściany niebieskie i czerwone, odcienie żółcieni, intensywny pomarańcz. Otwieraniu się na nowe trendy kolorystyczne i eksperymentom z kolorami ścian powinna jednak towarzyszyć znajomość zasad wyboru koloru. Oto 7 wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak dobrać mocne kolory ścian.

Jak dobrać wyraziste kolory ścian? 7 zasad, które musisz znaćŹródło: Tikkurila
d1dip95
d1dip95

Moda na wyraziste kolory ścian na dobre zagościła w polskich domach. Chętnie wybieramy ściany niebieskie i czerwone, odcienie żółcieni, intensywny pomarańcz. Otwieraniu się na nowe trendy kolorystyczne i eksperymentom z kolorami ścian powinna jednak towarzyszyć znajomość zasad wyboru koloru. Oto 7 wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak dobrać mocne kolory ścian.

To prawda, że żywe kolory ścian wnoszą wiele energii, dynamizują przestrzeń, dodają jej oryginalności i indywidualnego charakteru. Tworzą atmosferę, odzwierciedlają naszą osobowość, ale także wpływają na samopoczucie. Trzeba jednak pamiętać, że wyraziste kolory ścian niesą pewne ryzyko – użyte w nadmiarze bądź z nieświadomością ich wpływu szybko mogą się opatrzyć i niekorzystnie wpłynąć na to, jak odbieramy dane pomieszczenie.

1. Kolory ścian a funkcja pomieszczeń

Dobór kolorów ścian w poszczególnych pomieszczeniach powinien być podyktowany nie tylko indywidualnymi preferencjami czy aktualnymi trendami, ale przede wszystkim ich funkcją i właściwościami. Kuchnie, łazienki, pokoje dzienne, sypialnie czy pokoje dzieci, zwłaszcza małych, powinno się malować w taki sposób, by kolor ścian podkreślał całą przestrzeń, nie dominował nad nią i subtelnie budował atmosferę.

2. Kolory ścian a światło

Równie ważna jest ilość naturalnego światła w danym pomieszczeniu. Mocne kolory w pomieszczeniach niedoświetlonych, zamiast je ożywić, zaciemnią. Z kolei w bardzo nasłonecznionych pokojach wyrazisty kolor może zacząć dominować nad całością wystroju. Odbijając światło intensywniej od pozostałych barw, mocne barwy będą męczyć wzrok, niekorzystnie wpływając na samopoczucie.

3. Kolory ścian a kształt pokoju

Równie ważny w doborze kolorystki ścian jest układ pomieszczenia. W małych przestrzeniach mocny kolor podkreśli kubaturę, w efekcie zaś całe wnętrze nabierze klaustrofobicznego charakteru. Przestronne pokoje często wydają się nieprzytulne i zimne - to właśnie w nich powinniśmy stosować mocne, ale jednocześnie ciepłe kolory.

d1dip95

Wybierając kolory ścian, często zapominamy, że temperatura barwy ma decydujący wpływ na to, jak ją postrzegamy. Chłodne barwy spotęgują wielkość pomieszczenia, natomiast ciepłe optycznie je zmniejszą. Ten efekt warto wykorzystać w pokojach o mniej „naturalnych” proporcjach. Długie i wąskie wydadzą się bardziej regularne, gdy dłuższe ściany pomalujemy kolorem jaśniejszym.

4. Kolory ścian a ich faktura

Decydując się na wyraziste, żywe kolory ścian, trzeba także wziąć pod uwagę samo podłoże, na które będzie nakładana powłoka farby. Kolory pastelowe, naturalne o wiele lepiej maskują niedoskonałości podłoża. Bardzo gładkie, idealne ściany wzmacniają intensywność kolorów, dlatego na tak przygotowanych podłożach dobrze jest zastosować farbę jaśniejszą o jedną, dwie tonacje.

5. Kolory ścian a potrzeby domowników

Częstotliwość przebywania w danym pomieszczeniu również powinna być brana pod uwagę, gdy planujemy zastosowanie mocnych kolorów ścian. Powinny być one stosowane w pokojach, w których nie przebywamy długo. W pokojach dziennych należy stosować stonowane, ciepłe kolory, które mają pozytywny wpływ na samopoczucie. Pozwalają się one zrelaksować i na chwilę odpocząć od codziennych czynności.

W sypialni do snu również powinien nas tulić kolor jasny, ale o chłodniejszym odcieniu. Pozwoli on nam się wyciszyć i spokojnie zapaść w sen. W kuchniach – w szczególności utrzymanych w nowoczesnym stylu – mocne kolory mogą stanowić ciekawą przeciwwagę dla mebli i dużych sprzętów.

d1dip95

W pokojach dzieci najlepszym doradcą jest ich wiek, płeć oraz temperament. Dzieci pełne energii powinny przebywać w otoczeniu kolorów wyciszających, a spokojne szkraby najlepiej będą się czuły z kolorami energetycznymi.

6. Kolory ścian a styl życia

Mocne barwy narzucają styl pomieszczeniom. O wiele trudniej jest dobrać do nich nowe meble, bibeloty, sprzęty użytkowe i dekoracyjne. Osoby, które lubią eksperymentować, często zmieniają wystrój mieszkania, powinny raczej stosować kolory neutralne, barwy ziemi, do których z łatwością można dopasować elementy nowego wystroju. Styl życia, to, w jaki sposób traktujemy najbliższą przestrzeń, także powinien zaważyć na wyborze koloru ścian. Bałaganiarze powinni raczej unikać mocnych barw, bowiem panujący nieład jest bardzo silnie widoczny na ich tle.

7. Kolory ścian - z umiarem

Używanie mocnych kolorów to w dużej mierze umiejętność wyczucia ich zalet i świadomość ich ograniczeń. Posługiwanie się nimi w sposób umiejętny pozwala stworzyć oryginalną, inspirującą i przyjazną przestrzeń. Wszelka przesada może się łatwo obrócić przeciw nam. Dlatego pamiętajmy, by mocne kolory ścian stosować z umiarem - w sposób przemyślany i najlepiej służący nie tylko efektowi wizualnemu, ale także samopoczuciu naszemu i naszych bliskich.

d1dip95
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dip95