Trwa ładowanie...

Jak dobrać markizy do elewacji domu?

Jednym z najbardziej niezawodnych sposobów ochrony naszych tarasów i balkonów przed światłem słonecznym jest montaż markizy. Takie zadaszenie wpływa również w znacznym stopniu na wizerunek elewacji domu. Jak dobrać markizę, by stworzyć spójną kompozycję z fasadą?

Jak dobrać markizy do elewacji domu?Źródło: Shutterstock.com
d4g1ipe
d4g1ipe

Nawet w naszym dość surowym klimacie na usytuowanych od południa czy też zachodu tarasach i balkonach latem nadmiar słońca może być dokuczliwy. Dodatkowo przenikające do wnętrz światło słoneczne wpływa na znaczne podwyższenie w nich temperatury. Skutecznym sposobem na uniknięcie tych niedogodności jest odpowiednie zadaszenie.

Coraz częściej stosowanym jego rodzajem – należącym jednocześnie do najefektowniejszych – jest markiza. Do wyboru mamy wiele rodzajów tego typu osłon, które różni zarówno budowa, kształt, rodzaj użytego na poszycie materiału, jak i sposób obsługi.

Markiza – finezja formy
Stałe zadaszenia stref wypoczynku, takie jak odrębny dach nad tarasem, płyta balkonowa czy nawet wysunięty okap sprawiają, że bryła budynku wydaje się masywniejsza i ciąży ku ziemi. W skrajnych przypadkach dom może stwarzać wrażenie nieprzyjaznego.

Zobacz koniecznie! Najtrwalsze, najcichsze i w dobrej cenie. Idealne rozwiązanie do domu

Tak może się zadziać, np. gdy elewacja domu została wykonana z klinkieru w kolorze ceglastym albo czekoladowym lub z okładziny kamiennej o bogatej strukturze i ciemnej kolorystyce. Wspomniany efekt wzmaga również użycie ciężkich w odbiorze materiałów pokryciowych na zadaszeniu.

d4g1ipe

Ponadto stałe formy zadaszenia zacieniają wnętrza także wtedy, kiedy jest to niepożądane, np. w pochmurne dni, których u nas nie brakuje. Montaż osłon materiałowych, z których najbardziej popularne i uniwersalne są markizy, to skuteczniejszy sposób na regulowanie dostępu światła oraz dodanie budynkowi lekkości.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Nawet markiza o dużych wymiarach (największe mogą mieć do 4 m wysięgu i szerokość ponad 20 m) nie będzie oddziaływać tak obciążająco na bryłę domu jak stała forma zadaszenia. W ponure dni możemy ją zwinąć, by nie hamować dopływu światła do wnętrza. Ukryta nie ingeruje w wizerunek elewacji, zaś jej pojawienie się w pełnym wymiarze mówi wszystkim, że lato tuż, tuż.

Markizy wykonuje się z trwałych, impregnowanych materiałów, np. z akrylu, dralonu lub z PCW (niekiedy objętych nawet 10-letnią gwarancją), które są także odporne na promieniowanie UV, odbarwienia, kurz, pleśń, siłę wiatru.

d4g1ipe

Spójna z elewacją i aranżacją
Regularny kształt markizy harmonijnie wpisuje się w każdy styl architektoniczny – można ją dobrać zarówno do domów nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Bardzo duży wpływ na odbiór elewacji odgrywa kształt markizy. Do domów nowoczesnych, wyróżniających się prostą, kubiczną bryłą warto zastosować proste modele z falbaną wykończoną poziomą linią, natomiast zakończone lambrekinem np. w kształcie fali będą pasować do domów o bardziej tradycyjnej stylistyce.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Markiza stwarza także duże możliwości, jeśli chodzi o dobór do elementów elewacji oraz aranżacji tarasu czy balkonu. W ofercie wielu producentów znajdziemy nawet do kilkuset różnych wariantów. Z łatwością dopasujemy je do mebli tarasowych czy dekoracji okiennych. Jeśli chcemy dodać elewacji lekkości, warto sięgnąć po modele w jasnych kolorach – dobry efekt da użycie złamanych odcieni żółtego, kremowych bieli, delikatnych beży i szarości.

d4g1ipe

Charakter letniska uzyskamy stosując kolory pastelowe – błękit i zieleń. Dobrym wyborem jest także energetyzująca czerwień. Południowy klimat strefie wypoczynku nadamy z kolei, stosując markizy we wzór pionowych pasów, biało-żółtych, biało-zielonych, biało-czerwonych, biało-niebieskich lub biało-granatowych. Te ostatnie będą niezastąpione dla uzyskania na balkonie kojarzącego się z wakacjami marynistycznego klimatu.

d4g1ipe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g1ipe