Trwa ładowanie...

Jak czyścić akwarium w domu? Proste metody i przydatne triki

Zaniedbane akwarium szybko zostanie zaatakowane przez glony, a rybki i rośliny mogą zacząć chorować. Aby tego uniknąć musimy zadbać o właściwą pielęgnację zbiornika – nie tylko podwodnych roślin i stworzeń, ale również całego sprzętu.

Jak czyścić akwarium w domu? Proste metody i przydatne trikiŹródło: Adobe Stock
d2yfay1
d2yfay1

Tajemniczy, morski świat od wieków fascynował ludzi. Pierwsze wzmianki na temat hodowli ryb pochodzą z Dalekiego Wschodu. Wśród chińskiej i japońskiej arystokracji panował zwyczaj trzymania ozdobnych rybek w ceramicznych naczyniach lub oczkach wodnych. Dziś akwarystyką zajmują się miliony ludzi na całym świecie. Co więcej, technologia umożliwia posiadanie nawet najbardziej wymagających ryb, a także małych krewetek czy raków. Takie domowe akwarium to wspaniałe hobby. Wymaga jednak sporej uwagi i cierpliwości.

Akwarium – najważniejsze elementy wyposażenia

Obecnie odchodzi się od sztucznych ozdób na rzecz zbiorników biotopowych, czyli takich, które przypominają naturalne środowisko ryb. Umieszcza się w nich rośliny i zwierzęta pochodzące z tego samego gatunku. Warto stawiać na rośliny szybko rosnące, które pobierają składniki pokarmowe z wody, a tym samym zapobiegają rozwojowi glonów. Ciekawym elementem wyposażenia akwarium są korzenie – muszą być martwe i całkowicie okorowane.

Zamiast farbowanego żwiru wybierzmy naturalny – nie zawiera toksycznych substancji, które mogą uwalniać się do wody. Niewskazane są też kamienie z ostrymi krawędziami ani zbyt duże kamyki. Pewne gatunki ryb (np. złota rybka) mogą je połykać, a to szkodzi ich zdrowiu.

Oprócz odpowiedniego podłoża ważne jest również oświetlenie. Pomaga ono roślinom wytwarzać tlen, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania ryb i innych wodnych stworzeń. Najpopularniejszym rozwiązaniem są świetlówki lub diody – charakteryzują się długą żywotnością, a ich barwę można dostosować do konkretnych potrzeb. W ciągu dnia najlepiej korzystać ze światła słonecznego, które jest uzupełnieniem dla sztucznego oświetlenia.

d2yfay1

W akwarium niezbędny jest również filtr, który pełni ważną funkcję w procesie oczyszczania wody. W niewielkich akwariach najczęściej montuje się filtry wewnętrzne. Należy je umieścić w środku zbiornika, mocując do szyby przyssawkami lub zaczepami. Woda zasysana jest do pojemnika z gąbką filtracyjną, a następnie wypuszczana przez dyszę. Strumień skierowany na powierzchnię wody powoduje jej poruszanie – stąd charakterystyczny szum i bąbelki.

Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Czyszczenie domowego akwarium

Podstawowa zasada jest taka – nigdy nie opróżniamy całego akwarium. Raz w tygodniu powinniśmy wymienić ok.* 30 proc. wody*. Nie wlewajmy świeżej wody prosto z kranu, ponieważ chlor może niekorzystnie wpłynąć na ryby. Na kilka dni przed czyszczeniem akwarium wlejmy zapas wody do baniaka i odstawmy – tę wodę wlejemy do zbiornika.

Zanim przystąpimy do czyszczenia akwarium, przygotujmy dwa naczynia – jedno, w którym umieścimy rybki na czas robienia porządków, a drugie po to, by włożyć tam elementy dekoracyjne. Potrzebne będzie także naczynie na wodę, którą wylejemy z akwarium.

d2yfay1

Jeśli zależy nam na odpowiedniej pielęgnacji, czyśćmy wkład filtracyjny w tej samej wodzie, która została wylana w trakcie oczyszczania dna. W ten sposób w filtrze zostaną zachowane bakterie, które walczą z glonami i zapewniają odpowiednie pH wody. Zanim wlejemy nową wodę, oczyśćmy dno akwarium z resztek pokarmów i innych zanieczyszczeń – najlepiej za pomocą odmulacza. Sprawi on, że brudy zostaną wciągnięte, a żwirek pozostanie na swoim miejscu.

A co z glonami?

Prędzej czy później glony rozwijają się w każdym akwarium. Mogą rozrastać się, jeśli w zbiorniku znajduje się zbyt wiele substancji odżywczych. Aby je usunąć, można zastosować lampy UV, których światło działa zabójczo na pasożyty, bakterie i glony (ale tylko te pływające na wodzie). Nadmiar zielonego osadu można też kontrolować wprowadzając ryby żywiące się glonami. Oprócz "zieleniny" na szybie pojawia się również biały nalot. Zlikwidujemy go za pomocą szkolnej ekierki, która posłuży jako skrobaczka, a resztki doczyścimy wacikiem nasączonym kropelką octu.

d2yfay1

Pamiętajmy, że pielęgnacja akwarium to nie tylko wymiana wody czy usuwanie glonów. To również kontrola temperatury wody. To ważne, ponieważ uszkodzona grzałka może przestać ocieplać wodę lub wręcz przeciwnie – sprawić, że ryby zaczną się "gotować". Sprawdzajmy również, czy filtr prawidłowo dotlenia wodę. Warto wyrobić w sobie nawyk sprawdzania stanu akwarium, np. w trakcie karmienia rybek. Dzięki temu nasze kolorowe okazy zachowają zdrowie, a my będziemy mogli cieszyć nimi oko.

d2yfay1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yfay1