Trwa ładowanie...

Drewno w łazience. Czy to możliwe?

Drewno jest bardzo pięknym i wdzięcznym surowcem. W naszych domach coraz częściej pojawiają się drewniane podłogi czy schody. Jednak zazwyczaj rezygnujemy z niego w aranżacji łazienek, obawiając się, że pod wpływem wilgoci spęcznieje, odkształci się i popęka. Rozwiązaniem jest wybór odpowiedniego rodzaju drewna.

Drewno w łazience. Czy to możliwe?Źródło: Marchewka Schody - Podłogi - Wnętrza
dwve1ev
dwve1ev

Użycie drewnianych elementów w wystroju łazienki jest jak najbardziej możliwe. Co więcej, drewno może w tym pomieszczeniu dominować. Zestawione z bielą lub szarością jest kwintesencją stylu skandynawskiego. Drewniane podłogi, półki pod umywalką czy obudowa wanny – możliwości jest nieskończenie wiele. Ten surowiec doskonale przełamuje chłód ceramicznej lub chromowanej armatury, sprawiając, że łazienka jest jeszcze bardziej przytulna.

Postaw na egzotykę

Aby drewno w łazience służyło przez lata i dobrze się prezentowało, kluczowy jest wybór jego odpowiedniego rodzaju. Najlepiej sprawdzi się surowiec pochodzący z drzew egzotycznych. Bardzo wysoka wilgotność, jaka panuje w krajach tropikalnych, sprawia, że takie drewno jest bardzo twarde, gęste, a co najważniejsze – nie nasiąka.

Marchewka Schody - Podłogi - Wnętrza
Źródło: Marchewka Schody - Podłogi - Wnętrza

Drewno egzotyczne zawiera naturalne substancje konserwujące: żywicę i garbniki, które impregnują surowiec, a także oleje eteryczne zabezpieczające kolor. Do łazienki należy wybrać drewno odznaczające się wysoką stabilnością, a przy tym niewielkim współczynnikiem skurczu. To daje pewność, że drewniane elementy nie zmienią kształtu ani nie popękają pod wpływem wilgoci.

dwve1ev

– Wybierając drewno do łazienki, warto postawić na takie, które ma odpowiednią wilgotność – na poziomie wahającym się od 7 do 10%. W innym przypadku mogą pojawić się nieestetyczne wklęśnięcia, wybrzuszenia lub inne deformacje – drewno ulegnie bowiem procesowi rozsychania –– mówi Stanisław Marchewka, prezes zarządu firmy Marchewka Schody – Podłogi – Wnętrza.

Marchewka Schody - Podłogi - Wnętrza
Źródło: Marchewka Schody - Podłogi - Wnętrza

Drewno tekowe, merbau, a może iroko?

Spośród drewna z gatunków egzotycznych szczególnie polecany jest teak, zwłaszcza ten dziko rosnący z Birmy. Bardzo dobrze sprawdzi się także merbau czy iroko. Każde z nich jest odporne na wilgoć i na wahania temperatury. Tym, co je od siebie różni, jest kolorystyka, a co za tym idzie możliwości aranżacyjne i efekt, jaki dają. Można z nich wykonać zarówno podłogi, umywalki, jak i obudowy wanien czy grzejników.

Marchewka Schody - Podłogi - Wnętrza
Źródło: Marchewka Schody - Podłogi - Wnętrza

Teak wyróżnia się zróżnicowaniem barw oraz wysokim połyskiem. Gama kolorystyczna tego drewna przechodzi od żółci, poprzez czerwień, aż po ciemny brąz. Niekiedy drewno ma pojedyncze, czarne słoje.

dwve1ev

Bardzo efektownie prezentuje się gatunek merbau. To połączenie kolorów: rubinowego, brązowego, żółtego i czerwonego ze złotym, połyskującym pyłem. Z kolei iroko to drewno o kolorystyce przechodzącej od bardzo głębokiego brązu, przez barwę oliwkową aż po jaśniejsze, miodowe odcienie. Charakterystyczne dla tego gatunku jest bardzo widoczne usłojenie.

Konserwacja i pielęgnacja drewna egzotycznego

Decydując się na drewnianą podłogę, wannę, umywalkę czy meble pamiętajmy, że nawet najwyższej jakości drewno egzotyczne wymaga odpowiedniej konserwacji. Iroko, teak czy merbau powinny zostać pokryte warstwą oleju, a następnie kilkoma powłokami wosku. Oba preparaty powinny być położone na gorąco. Tylko wtedy wnikną w tworzywo, zamkną pory, a tym samym zabezpieczą przed wilgocią.

Marchewka Schody - Podłogi - Wnętrza
Źródło: Marchewka Schody - Podłogi - Wnętrza

– Takie działania zabezpieczające są bardzo ważne. Pamiętajmy jednak, aby je odpowiednio wcześniej zaplanować wspólnie ze stolarzem. Z takiej łazienki będziemy mogli korzystać dopiero po upływie około dwóch tygodni od wykonania zabiegów – mówi Stanisław Marchewka. – Zbyt szybki kontakt z wodą może doprowadzić do powstania nieestetycznych plam – dodaje.

dwve1ev

Pierwszy zabieg powinno się wykonać od razu po montażu drewna. Należy go powtórzyć po upływie około dwóch lat. Wszystko zależy od stanu zużycia tworzywa.

Warto pamiętać także o podstawowych zasadach codziennego obchodzenia się z tym wrażliwym materiałem. Ważna jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia, a także usuwanie niewielkich zabrudzeń, jak ziarnka piasku. Te ostatnie mogą zadziałać jak papier ścierny, tworząc rysy na drewnianych elementach. Pamiętajmy także o szybkim usuwaniu wody. Nie można dopuścić do tego, żeby “stała” na podłodze.

Do pielęgnacji najlepiej zaopatrzyć się w specjalistyczne środki, które rozpuszczają tłuszcze, a także mleczka bogate w bardzo delikatne rozpuszczalniki i specjalne mydła. Pamiętajmy także o woskach, które uzupełnią pokrycie drewna.

dwve1ev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwve1ev