Trwa ładowanie...

Drewniane zabawki dla malucha. Jak je czyścić i pielęgnować?

Zrobione są z naturalnych materiałów i wspierają rozwój naszych pociech już od pierwszych dni życia. Drewno cieszy się dużą popularnością już od wielu lat – i to nie tylko wśród zwolenników ekologii. Radzimy, jak dbać o dziecięce zabawki wykonane z tego materiału.

Drewniane zabawki dla malucha. Jak je czyścić i pielęgnować?Źródło: Adobe Stock
d1kvloi
d1kvloi

Od czasu pojawienia się zabawek z plastiku, drewno zeszło na dalszy plan. Wydawało się zbyt proste i mało edukacyjne. Dziś wiemy, że to właśnie ono kształtuje zmysły i wyobraźnię dziecka. Proste formy i naturalne materiały idą w parze z pedagogiką Marii Montessori, która stawia na swobodny wybór, obserwację i społeczne podejście do poznawania świata.

Dlaczego akurat drewno?

Drewniane zabawki mają ciekawą przeszłość. Za czasów naszych mam i babć były alternatywą dla drogich, modnych gadżetów. Stopniowo ustąpiły miejsca interaktywnym zabawkom edukacyjnym, które przez lata świeciły triumfy na półkach sklepowych. Boom na plastikowe zabawki spowodowany był tym, że każdy chciał mieć mówiącego pieska, czy śpiewający chodzik uczący alfabetu. Dziś sytuacja uległa zmianie, a historia, można powiedzieć, zatacza koło. To właśnie najprostsze przedmioty z naturalnych materiałów obecnie są wyznacznikiem trendów.

Zabawki wykonane z drewna są genialne w swej prostocie. Nie tylko uczą kolorów, liter i cyfr, ale też pomagają dziecku zrozumieć jego własne emocje. Kiedy trzeba, wyciszają lub przeciwnie – stymulują do poznawania świata. Bez względu na ich zastosowanie, jedno jest pewne: pobudzają kreatywność . Czy są trwałe i ekologiczne? Cóż, mowa o drewnie, więc to chyba nie ulega wątpliwości. Co innego kwestia związana z czyszczeniem takich przedmiotów. Tu sprawa nie jest już tak oczywista.

zabawki drewniane Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Jak czyścić drewniane zabawki?

Drewniane pianinka, cymbałki, tablice, klocki i inne przedmioty można bez problemu przetrzeć wilgotną szmatką lub płynem dezynfekującym. Wiele z tych zabawek pokrytych jest specjalną warstwą lakieru, która zabezpiecza tworzywo przed zmoknięciem. Jeśli chodzi o rzeczy mające bardziej surową formę, np. układanki czy gry w stylu "kółko i krzyżyk", należy pamiętać o tym, by nie moczyć ich w wodzie, ani nie używać środków czystości. Mogą one spowodować starcie się kolorów lub powstania nieestetycznych plam.

Tego rodzaju zabawki możemy wyczyścić za pomocą specjalnych środków przeznaczonych do tego rodzaju materiału. Domowym sposobem będzie wykorzystanie mieszanki oliwy z oliwek, octu i cytryny – taka kombinacja szczególnie nadaje się do czyszczenia drewna nielakierowanego. Soda zdezynfekuje powierzchnię, cytryna nie spowoduje ciemnych plam, a oliwa zapewni naturalny połysk.

drewniane zabawki

Pielęgnacja drewnianych zabawek

Pamiętajmy, że właściwa pielęgnacja zabawek pozwala cieszyć się nimi przed dłuższy czas. Przede wszystkim ważna jest systematyczność w ich czyszczeniu. Jeżeli dziecko niespodziewanie poplami drewniane elementy farbami lub obklei plasteliną, trzeba od razu wyczyścić taką zabawkę. Najlepiej wytrzeć ją na mokro, a w razie trudnych do usunięcia śladów, należy zeskrobać je niezbyt ostrym patyczkiem (można w tym celu użyć pałeczek do sushi lub końcówki pędzelka do malowania).

d1kvloi

Co ważne, nawet lakier do paznokci zejdzie z drewnianej powierzchni. W przypadku, gdy jest ona dodatkowo zaimpregnowana, możemy użyć tradycyjnego zmywacza. Jeśli chodzi o kurz czy brud, wtedy najlepiej sięgnąć po mokre chusteczki i papier ręcznikowy. W pielęgnacji naturalnych elementów najlepiej sprawdzają się bowiem środki z jak najmniejszą ilością chemii w składzie. To, co dobre dla naszego maluszka, będzie również odpowiednie dla jego zabawek. To reguła, którą powinna kierować się każda mama i zarazem fanka ekologicznych rozwiązań.

zabawki niemowlę Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock
d1kvloi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kvloi