Trwa ładowanie...

Domowy niezbędnik majsterkowicza. Masz już wszystko?

Żaden początkujący, a już z pewnością szanujący się majsterkowicz nie obejdzie się bez tych rzeczy w domu. Oto podstawowy zestaw narzędzi, dzięki któremu wykonasz niezbędne naprawy. Bez tego ani rusz.

Domowy niezbędnik majsterkowicza. Masz już wszystko?Źródło: Shutterstock.com
d48f70e
d48f70e

Niezależnie od tego, czy chodzi o montaż mebli, przytwierdzenie do ściany półek, czy o dokręcenie uszczelki, czynności te wymagają stosownego wyposażenia. Powinny to być zarówno narzędzia tradycyjne, jak i elektronarzędzia, dzięki którym wykonamy domowe zadania w sposób szybki i sprawny. Od czego należy zacząć, kompletując podręczny warsztat? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Miejsce przechowywania sprzętu powinno być łatwo dostępne, aby w razie awarii można było szybko sięgnąć po odpowiednie akcesorium. Narzędzia trzeba posegregować, zatem organizację podręcznego warsztatu można rozpocząć od kupna skrzynki lub torby narzędziowej. W osobnych przegrodach będzie można przechowywać narzędzia o podobnym charakterze, do tego dojdą pojemniki z gwoździami, wkrętami oraz uszczelki itp. Dzięki organizerowi unikniemy bałaganu i szukania potrzebnych rzeczy.

Teraz narzędzia. W każdym domu niewątpliwie potrzebny będzie młotek, bez niego nie da się dobrze wbijać, ale i wyciągać wbitych gwoździ oraz wykonywać innych prac. Dobrze, by nie był zbyt ciężki. Najlepszy jest z drewnianym trzonkiem lub ze specjalnym uchwytem ułatwiającym pracę. Rąb główki powinien być zaopatrzony w łapki umożliwiające wyciągnięcie uszkodzonego gwoździa. Dodatkowo młotek może mieć gumową nakładkę na bijak– unikniemy dzięki temu rozbicia struktury drewna podczas wbijania klinów. Do kompletu przyda się parę rodzajów gwoździ o różnych długościach, a jeśli kupiliśmy młotek o tradycyjnej główce – kleszcze. Nie zapominajmy też o kombinerkach z ostrzem do cięcia przewodów, ewentualne tradycyjnych i obcęgach.

Kolejny zakup – wkrętaki. Potrzebne nam będą minimum dwa – jeden z płaską, dugi – krzyżakową końcówką. Można wybrać komplet tego typu narzędzi, można też kupić uniwersalny sprzęt z wymiennymi grotami. Na rynku jest duża oferta wkrętaków, zatem nie powinno to być problemem.

d48f70e

Istotną pomocą w prowadzeniu napraw może okazać się też bezprzewodowa wkrętarka elektryczna. Przydatna jest zwłaszcza w pracach wymagających wkręcania z dużą siłą. Dobrze jest też zaopatrzyć się w próbnik elektryczny (pozwoli nam sprawdzić, w których przewodach jest napięcie). Nie zaszkodzi wreszcie mieć w odwodzie kilku rodzajów wkrętów i śrub oraz kołki montażowe z rozporowymi kołnierzami.

Następne w kolejce są klucze. I tu mamy sporo opcji do wyboru. Najpierw trzeba będzie nabyć dwa rodzaje nastawnych – uniwersalny (do śrub) oraz do rur. Ten pierwszy może pomagać nam w prostych pracach, drugi – w naprawach instalacji. Do prostych prac możemy kupić też komplet kluczy płaskich do śrub o sześciokątnych łbach lub komplet płaskich połączonych z kluczami oczkowymi. Wygodniej jednak pracuje się kluczami nasadowymi o wymiennych końcówkach nakładanych na ramię z grzechotką. Przydadzą się, gdy będzie trzeba użyć dużo siły. Najczęściej spotykamy je w poręcznych opakowaniach. Całości dopełni komplet kluczy imbusowych o sześciokątnych końcówkach.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Prowadzenie prac naprawczo-remontowych będzie niemożliwe bez narzędzi umożliwiających mierzenie. W tej grupie znajdziemy miarki stalowe zwijane, calówki, kątowniki oraz poziomice. Miarka zwijana niech będzie długości przynajmniej 3 m (spotykane są wymiary 5, 8 i 20 m), przyda się nam przy mierzeniu wysokości, szerokości, ale też obwodu. Może mieć końcówkę z haczykiem, magnesem, może być z czytnikiem zapamiętującym wynik pomiaru. Do tego dochodzi składana calówka (drewniana, z tworzywa lub metalowa) oraz kątownik. Ten ostatni może być składany (dowolny kąt) lub tylko wyznaczający kąt prosty. Kątowniki są nieodzowne np. przy wieszaniu półek. Do tego celu warto też mieć poziomicę (długości przynajmniej 60 cm), którą przy okazji sprawdzimy pion ściany.

d48f70e

Gdyby tego wszystkiego jeszcze było mało, w naszym podręcznym warsztacie powinny się znaleźć: szpachelki do skrobania i nakładania gładzi, płaski pędzel wraz z pędzelkiem do nakładania farby, wypada też mieć ścisk (pomocny przy sklejaniu) lub niewielkie imadło. Dobrze jest mieć wiertarkę i komplet wierteł (różne zestawy w ofercie), w zależności od rodzaju ścian wystarczy zwykła, lub z udarem.

Niezbędna okaże się też czasami piła z wymiennymi brzeszczotami do drewna i metalu oraz papiery ścierne o różnej gradacji. Do niezbędnych akcesoriów każdego majsterkowicza zaliczyć wreszcie trzeba nóż tapicerski z wysuwanym ostrzem, lutownicę, niewielką latarkę, taśmę izolacyjną do przewodów elektrycznych, klej dwuskładnikowy i… rozkładaną drabinkę. Z tak przygotowanym niezbędnikiem żadna praca czy naprawa nie będzie nam straszna!

d48f70e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d48f70e