Trwa ładowanie...

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Zapewnienie ciepła bliskim w okresie zimowym spędza sen z powiek właścicielom domów wolnostojących. Rosnące w ostatnim czasie koszty ogrzewania są dla nich wyzwaniem, jeśli chodzi o utrzymanie na odpowiednim poziomie domowego budżetu. Rozwiązanie stanowi oszczędne, a przy tym przyjazne środowisku źródło ciepła. Aktualnie coraz bardziej na popularności zyskują alternatywne metody ogrzewania domu, ale i ogrzewania wody użytkowej. Wiele osób decyduje się na instalację fotowoltaiczną, kolektory słoneczne bądź pompy ciepła. I to właśnie zwłaszcza ostatni sposób, gwarantuje użytkownikom komfortowe ogrzewanie pomieszczeń, ale także chłodzenie czy zdrowy mikroklimat w domu. Niestety pompa ciepła jest wciąż nieznanym rozwiązaniem grzewczym. Właściciele nieruchomości często rozważają jej montaż, jednak z uwagi na krążące na jej temat mity, ostatecznie decydują się na tradycyjne instalacje. Tymczasem pompę ciepła należy rozpatrywać z punktu widzenia inwestycji. Dlaczego warto zdecydować się na montaż pompy ciepła i który model będzie najbardziej optymalny?

Materiał Sponsorowany przez Ecokomfort
 Źródło: materiały partnera
d15s1rf
d15s1rf

Czy inwestycja w pompę ciepła jest opłacalna?

Niezaprzeczalnie tym, co wyróżnia pompę ciepła na tle innych popularnych instalacji jest ekologia. Ciepło pozyskiwane za jej pośrednictwem, nie emituje szkodliwych substancji do środowiska. Dzięki pompie ciepła zmniejsza się zatem poziom smogu tak dokuczliwego szczególnie w okresie zimowym. I choć urządzenie bazuje na energii elektrycznej, po połączeniu go z fotowoltaiką, będzie funkcjonowało dzięki energii odnawialnej.

Oszczędność

Wbrew krążącym na temat pomp ciepła opiniom, instalacja urządzenia to forma oszczędności. Jest stosunkowo tania w eksploatacji zwłaszcza jeśli porówna się efektywność jej pracy z tradycyjnymi metodami grzewczymi. Poza tym należy zaznaczyć, że zastosowanie urządzenia do ogrzewania budynków i podgrzewania wody użytkowej stanowi inwestycję na lata. Nowoczesne pompy ciepła charakteryzuje bowiem długa żywotność nawet powyżej 20 lat.

Wielofunkcyjność pompy ciepła

Dużą zaletą pomp ciepła jest ich funkcjonalność. Mechanizm sprawdza się nie tylko w roli centralnego ogrzewania. Zapewnia bowiem również ogrzewanie wody użytkowej, co znacząco może obniżyć koszty utrzymania nieruchomości. Poza tym efektywność pompy ciepła wykorzystuje się także do chłodzenia pomieszczeń w okresie wiosenno-letnim. Instalacja pompy ciepła pozwala utrzymać komfortową temperaturę powietrza w całym domu. Warto również zaznaczyć, że instalacja poprawia jakość powietrza w budynku. Wychwytuje bowiem nadmiar wilgoci, wpływając tym samym na mikroklimat.

Rodzaje pomp ciepła

Na wybór odpowiedniej instalacji grzewczej ma wpływ wiele czynników. Na rynku obecnie dostępne są bardziej lub mniej tradycyjne rodzaje pomp ciepła. Na stronie Ecokomfort, można szczegółowo zapoznać się ze specyfikacją każdej z nich. Gruntowe pompy ciepła, jak sama nazwa wskazuje, pobierają energię spod powierzchni Ziemi, dzięki czemu nie są im straszne nawet najbardziej niskie temperatury. Dużą popularnością cieszą się pompy ciepła powietrze-powietrze. Urządzenia ogrzewają, a jednocześnie chłodzą dom w 80% energią pochodzącą z otoczenia. Ciekawą propozycją jest także pompa ciepła powietrze-woda, która występuje w trzech odsłonach: niskotemperaturowa, średniotemperaturowa, a także wysokotemperaturowa. Na ten rodzaj rozwiązania decydują się przede wszystkim właściciele nowych budynków. Połączenie go np. z ogrzewaniem podłogowym, pozwala zminimalizować zużycie prądu. Alternatywną instalacją grzewczą jest jeszcze hybrydowa pompa ciepła. Metoda łączy pompę ciepła powietrze-woda z kotłem kondensacyjnym.

d15s1rf

Montaż pompy ciepła

Instalacja pompy ciepła stanowi kluczowy element w procesie zakupu. Warto zdecydować się na profesjonalny montaż urządzenia nie tylko ze względu na efektywność jego pracy, ale i serwis. Jeśli właściciel chce korzystać z przywilejów serwisowych, powinien zgłosić system do Autoryzowanego Uruchomienia. Usługa jest bezpłatna, a realizacją zajmuje się wykwalifikowany instalator. W ramach programu, otrzymuje się opiekę serwisową i co ważne 5-letni okres gwarancji.

Zasada działania pompy ciepła opiera się na wykorzystaniu w 80% ciepła z powietrza i jedynie 20% z energii elektrycznej. Dzięki temu metoda jest jedną z bardziej opłacalnych z punktu widzenia domowego budżetu. Dodatkowo instalacja służy nie tylko do ogrzewania nieruchomości. Urządzenie zapewnia również dostęp do ciepłej wody użytkowej, a podczas cieplejszych pór roku, ochładza wnętrze. To komfortowe, a także oszczędne źródło ciepła zarówno dla nowych budynków, jak i projektów renowacji.

Materiał Sponsorowany przez Ecokomfort
d15s1rf
d15s1rf