Trwa ładowanie...

Czyszczenie filtrów w okapie. Jak prawidłowo zrobić to w domowych warunkach?

Okap to sprzęt niezbędny w każdej kuchni – pochłania zapachy i odprowadza wszelkie opary powstałe w trakcie gotowania. Jeśli ma spełniać swoją rolę, musi być regularnie czyszczony. Poznaj kilka prostych i skutecznych sposobów na konserwację brudnego filtra.

Czyszczenie filtrów w okapie. Jak prawidłowo zrobić to w domowych warunkach?Źródło: iStock
d144oop
d144oop

O ile blaty czy kuchenkę myjemy praktycznie codziennie, tak rzadko kiedy zwracamy uwagę na okap. Nic dziwnego, iż uważa się, że to jeden z najbardziej zaniedbanych przedmiotów w naszej kuchni. Brudny filtr nie tylko utrudnia pracę okapu, ale też może doprowadzić do jego uszkodzenia. Aby urządzenie działało prawidłowo, należy przede wszystkim zadbać o znajdujące się w nim elementy. Tradycyjny okap kuchenny wyposażony jest w dwa rodzaje filtrów. Ze względu na rodzaj materiału oraz funkcji, różnią się one od siebie zarówno budową, jak i sposobem czyszczenia.

Uwaga: zanim zabierzemy się za czyszczenie elementów okapu, wyłączmy urządzenie z prądu.

Filtry przeciwtłuszczowe wielorazowe

Montowane są na spodzie urządzenia i większości przypadków można je wyjąć bez pomocy narzędzi. Te filtry mają prostą budowę i są wykonane z charakterystycznej siateczki, która spełnia bardzo istotne zadanie. Zasysany brud i wszelkie opary mają się przez nią przedrzeć, by w "labiryncie" pozostawić wszelki brud. To wstępny etap filtracji, w którym usuwane są niewielkie zabrudzenia i cząsteczki tłuszczu. Do produkcji tego rodzaju filtrów używa się głównie metalu, dlatego nazywamy je filtrami metalowymi lub aluminiowymi.

Jak wyczyścić filtr wielokrotnego użytku? Wystarczy go zdemontować, a następnie namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem środka odtłuszczającego. Tu sprawdzi się zwykły płyn do mycia naczyń lub płyn odtłuszczająco-czyszczący do stali nierdzewnej. Kiedy brud zmięknie, należy wyczyścić powierzchnię ściereczką i całość wypłukać pod bieżącą wodą. Zanim ponownie zamontujemy filtr, upewnimy się, że jest suchy – inaczej może dojść do awarii.

Unsplash
Źródło: Unsplash

Filtry przeciwtłuszczowe jednorazowe

Na rynku znaleźć można również szereg filtrów jednorazowych, wykonanych z włókniny, papieru, fizeliny czy akrylu. Zazwyczaj montowane są nad filtrem aluminiowym w celu jeszcze dokładniejszego wychwytywania cząsteczek tłuszczu. Ponieważ odznaczają się dużą chłonnością wilgoci oraz oparów, nie ma możliwości, aby je wyczyścić. Filtry jednorazowe należy wymieniać co 2-4 miesiące.

Aktywne filtry węglowe

Oprócz stałych filtrów montowanych w okapie są jeszcze tzw. filtry aktywne (węglowe). W większości przypadków nie stanowią one wyposażenia okapu, dlatego musimy dokupić je osobno. Ich głównym zadaniem jest oczyszczanie powietrza, które z powrotem wraca do kuchni, a także pochłanianie zapachów wydobywających się podczas smażenia i gotowania. Standardowe filtry węglowe posiadają właściwości chemiczne, dlatego co jakiś czas trzeba je wymieniać. W dużej mierze zależy to jednak od częstotliwości korzystania z okapu – jeden filtr węglowy starcza średnio na pół roku.

d144oop

Wyjątek stanowią filtry węglowe o długiej żywotności. Te można czyścić i regenerować, gdy nie wchłaniają już pary pochodzącej z gotowania. Wystarczy opłukać filtr pod ciepłą wodą (nie wolno używać gąbki), a po odcieknięciu wody umieścić go w piekarniku na 2 godziny, w temp. 70 st. C. Nie zmienia to faktu, że po kilkukrotnym użyciu i tak konieczna będzie wymiana filtra na nowy.

Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Czy filtr z okapu można myć w zmywarce?

Jeśli konieczność częstego mycia tłustego filtru wydaje się koszmarem, można użyć do tego zmywarki. W grę wchodzi jednak wyłącznie filtr wielorazowy. Najlepiej czyścić go regularnie, raz w miesiącu. Trzeba umieścić filtr w górnym pojemniku lub pomiędzy grzebieniami, a następnie nastawić cykl minimum 60 st. Oczywiście w komorze nie powinno być żadnych naczyń. Pamiętajmy, że właściwa konserwacja filtrów zapewni prawidłowe działanie okapu, a nasze meble kuchenne będą chronione przed osadzającym się na nich tłuszczem i brudem.

Asobe Stock
Źródło: Asobe Stock

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d144oop
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d144oop