Trwa ładowanie...

Czy warto kupić mop parowy? Poznaj jego wady i zalety

Skuteczne odświeżenie, błyskawiczne czyszczenie zaschniętych plam i zero detergentów – oto powody, dla których decydujemy się na zakup mopa parowego. Jednak czy inwestycja w tego rodzaju urządzenie rzeczywiście się opłaca? Oto wady i zalety popularnych modeli do sprzątania podłóg.

Mop parowy to opcja nie tylko do twardych podłóg - nowoczesne panele też nim wyczyściszMop parowy to opcja nie tylko do twardych podłóg - nowoczesne panele też nim wyczyściszŹródło: Adobe Stock
dswuyq9
dswuyq9

Mop parowy to popularne urządzenie domowego użytku. Dzięki zastosowaniu gorącej pary wodnej dokładnie oczyszcza podłogi z kurzu i bakterii oraz alergenów. Tego typu sprzęt wyposażony jest w zbiornik na wodę, która jest pompowana na grzałkę. Gdy dochodzi do wrzenia, woda wydostaje się na zewnątrz w formie gorącej pary. Pozwala to nie tylko dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, ale też wyczyścić zaschnięty brud. Czy warto zainwestować w mopa parowego? Jakie są jego wady i zalety?

Czyści różne powierzchnie

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że mopa parowego można używać tylko do czyszczenia płytek podłogowych. Nic bardziej mylnego. Urządzenie to doskonale nadaje się do wielu rodzajów powierzchni – skutecznie czyści i dezynfekuje kafelki, panele podłogowe, szyby, lustra, fugi, armaturę, tapicerki czy dywany. Ciekawą opcją jest to, że w takim zestawie AGD często znajdują się dodatkowe nakładki, które zwiększają możliwości urządzenia. Dzięki wygodnemu uchwytowi i możliwości wypięcia rączki, mop w kilka sekund zmienia się w kompaktową myjkę ciśnieniową.

Usuwa bakterie i wirusy

Jedną z największych zalet mopa parowego jest silne działanie dezynfekujące. Gorąca para dosłownie zabija zarazki. Co więcej taki sprzęt jest w stanie usunąć nawet 99,9 proc. bakterii z domowych powierzchni. Nowoczesne mopy są zazwyczaj gotowe do pracy już w niecałą minutę. Mają więcej niż jeden filtr oraz wyjmowany zbiornik wody. Wysoka temperatura pary skutecznie likwiduje bakterie, wirusy, grzyby i inne drobnoustroje. To świetne urządzenie dla osób, które mają alergię albo chcą zadbać o porządek w domu, w którym mieszkają również zwierzęta.

Wymaga uzupełniania wody

Chociaż mopy parowe dobrze radzą sobie ze sprzątaniem, trzeba wziąć pod uwagę miejsca, w których znajdują się przewody elektryczne. W tym przypadku sprzątanie z pomocą pary może być trudne, a wręcz niebezpieczne. Podobnie jest z podłogą o dużej powierzchni, bo wtedy trzeba często dolewać wody do zbiornika. Dla osób, które mają wielopoziomowe mieszkanie lub dom, konieczność ciągłego uzupełniania wody będzie lekkim utrudnieniem. Jeżeli mamy do umycia jedynie podłogę w kilku niedużych pokojach, kuchni lub łazience, wtedy mop parowy będzie idealnym rozwiązaniem.

Trzeba wymieniać nakładki

Podstawowa wersja mopa parowego wyposażona jest w tradycyjną końcówkę do mycia podłóg. Droższe modele mają dodatkowo wymienne dysze i szczotki do mycia innych powierzchni, takich jak fugi czy szyby. Wszystko zależy więc od tego, co konkretnie czyścimy, a także jakiej długości kabla potrzebujemy. Wiele nowoczesnych modeli posiada funkcję bezprzewodową, co znacznie ułatwia pracę. Oprócz końcówek i kabla zwróćmy też uwagę na moc pary. Im wyższa moc, tym wydajniejsze i szybsze urządzenie.

Likwiduje zaschnięty brud

Mop to bardzo proste w obsłudze urządzenie, które z pewnością dobrze czyści podłogi, niezależnie od tego czy są to płytki, panele drewniane czy winylowe. Warto jednak pamiętać, że nie jest to narzędzie do sprzątania na bieżąco. Gdy wyleje nam się kawa czy herbata na podłogę, szybciej poradzimy sobie używając mokrej ścierki. Tego rodzaju sprzęt będzie za to niezastąpiony w trakcie weekendowego sprzątania. Z łatwością radzi sobie z zaschniętym brudem mocno przylegającym do powierzchni. Nie trzeba niczego zeskrobywać, ryzykując uszkodzenie podłogi. Plusem jest także cena takiego mopa. Kupimy go już za ok. 200 zł.

dswuyq9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dswuyq9