Trwa ładowanie...

Czego potrzebuje pierwszoklasista? Pokój dziecka, który łączy świat zabawy i nauki

Z chwilą, gdy pierwszego września dziecko po raz pierwszy przekroczy szkolne mury, sporo zmieni się w jego życiu. By ułatwić mu naukę i zainspirować do odkrywania wiedzy, warto zmienić aranżację pokoju i przygotować je na wyzwania.

Czego potrzebuje pierwszoklasista? Pokój dziecka, który łączy świat zabawy i naukiŹródło: Materiały prasowe
d2dcr7u
d2dcr7u

Ustalenie równowagi między pracą a zabawą to pierwszy z dylematów, które stoją zarówno przed rodzicami, jak i pociechą. Trzeba bardzo uważać na to, by zamiast pomóc dziecku w nauce, nie wyręczać go. Jednym z bezpieczniejszych sposobów na zaangażowanie dziecka w naukę jest stworzenie odpowiedniego stanowiska do pracy i rozbudzanie jego kreatywności.

Ergonomiczna strefa nauki
Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę będzie wytyczenie dziecku własnego kąta, w którym będzie mogło swobodnie pracować. Rozwiązywanie szkolnych zadań czy czytanie pierwszych lektur przy kuchennym stole lub ławie w salonie nie będzie dobrym pomysłem. Wokół dzieje się zbyt dużo, by uwaga dziecka wciąż była skupiona na książce. Dlatego trzeba będzie przede wszystkim pomyśleć o biurku i fotelu.

Chodzi tu nie tylko o wygodę i praktyczne zastosowanie, ale również zdrowie pociechy. Odpowiednio dopasowane meble mogą zapobiec późniejszym wadom postawy. Rodzice często popełniają błąd, kupując zbyt duże biurka i fotele "bo przecież dziecko szybko do nich dorośnie". To może skutkować nie tylko problemami z postawą, ale również zmniejszeniem czasu, jaki dziecko spędzi przy biurku, gdyż będzie to dla niego po prostu niewygodne.

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com, fot: pixaby

Fotel powinien być tak dopasowany do kształtu pleców, by dziecko opierając się nie czuło dyskomfortu. Musi być ustawiony na takiej wysokości, aby stopy były oparte płasko na podłodze, a ugięte kolana tworzyły kąt prosty. Dlatego warto wybrać fotel z jak największymi możliwościami regulacji. Z drugiej strony biurko powinno być takiej wysokości, by blat sięgał dziecku do łokci. W ten sposób nie będzie się garbić podczas nauki, a kręgosłup nie będzie nienaturalnie wygięty. Pamiętaj również o oświetleniu. Jasne, ciepłe światło nie męczy oczu i pozwala lepiej skupić się na zadaniach oraz wykonywać bardziej precyzyjne prace.

Z czasem dziecko będzie musiało spędzać nieco czasu przy komputerze, choćby po to, by wyszukać informacje potrzebne do przygotowania pracy domowej. Dlatego biurko powinno być również odpowiednio szerokie, by można było ustawić ekran w odległości około pół metra od oczu pociechy. Takie położenie pozwala na komfortowe obsługiwanie komputera i jednocześnie jest bezpieczne dla oczu.

d2dcr7u

Rozwijaj pasje dziecka
Pierwsze dni w szkole bardzo szybko pokażą, jakie są mocne strony twojego dziecka, czym interesuje się najbardziej i co sprawia mu więcej problemów. Dlatego warto zadbać o to, by wystrój podzielał jego zainteresowania. Jeśli dziecko wykazuje zamiłowanie do literatury, warto zainwestować w niewielką półkę lub regał o ciekawym kształcie, który pomieści ulubione książki. Dzieci, które interesuje geografia czy astronomia z pewnością ucieszą się z teleskopu lub wielkiej, ozdobnej mapie świata rozciągniętej na jednej ze ścian. Dobrze będzie również zainwestować w niewielką, korkową tablicę, na której można będzie przypinać wszystkie interesujące obrazki, prace czy wycinki.

Pamiętaj, że szkoła to nie tylko książki. Dobrze jest rozwijać zainteresowania sportowe pociechy. Jeśli dziecko dobrze radzi sobie w danej dyscyplinie, warto pomyśleć o sposobie na to, by uczcić jego sukcesy. Tu również przyda się miejsce do przechowywania zgromadzonych medali i statuetek. Z kolei uczniowie z talentem plastycznym powinni móc rozwijać go poprzez sztukę. Może to być sztaluga lub po prostu wytyczone miejsce do malowania, w którym dziecko nie musi się martwić o to, że farba skapnie na dywan lub poplami ściany.

Strefa relaksu
Dziecko nie będzie żyć samą nauką. Dlatego warto zapewnić mu miejsce, w którym spędzi wolny czas na zabawie. Taki kącik wypoczynkowy może mieć rozmaite formy: dla jednych będzie to wygodny i miękki fotel, dla innych niewielkie tipi, w którym można oddać się zabawie, a jeszcze inni zadowolą się przytulnym kokonem, w którym mogą leniwie kołysać się kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią.

Gdy twoje dziecko nawiąże pierwsze szkolne znajomości, warto pomyśleć o miejscu, w którym będzie mogło przyjąć kolegów i koleżanki. Wygodna kanapa, fotele i pufy, a także stolik to w tym wypadku podstawa. Warto też zadbać o porządek w pokoju. Dlatego dobrze sprawdzą się również wszelkiego rodzaju organizery, regały z wiklinowymi szufladami oraz pudła i skrzynie na zabawki. Pamiętaj, by wszystko było utrzymane w jasnej kolorystyce. Delikatne, pastelowe barwy zwiększają kreatywność dziecka i poprawiają nastrój. Kieruj się przy tym głównie zasadami dobrego smaku.

Fotolia
Źródło: Fotolia
d2dcr7u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dcr7u